BauskasDzive.lv ARHĪVS

Prognozē pārtikas cenu kritumu

Antra Ērgle

2014. gada 17. decembris 00:00

492
Prognozē pārtikas cenu kritumu

Pārtikas produktu cenas pasaulē krīt, un Latvijas zemniekiem nākamais gads gaidāms smags, prognozē Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Inguna Gulbe.

Situāciju pasliktina tas, ka Latvijā kopējais pārtikas produktu patēriņš ir ar lejupejošu tendenci, jo samazinās iedzīvotāju skaits, aģentūrai BNS paudusi I. Gulbe. Eksporta tirgus sarucis Krievijas embargo dēļ, un jauni tirgi tik viegli nav apgūstami, norāda ražotāji.

Sarūk izmaksas
Pārtikas produktu cenas nākamgad Latvijā varētu saglabāties pašreizējā līmenī vai sarukt, ņemot vērā naftas cenu samazinājumu un zemās graudu cenas, prognozē eks-perte: «Tas nozīmē, ka gaļu un olas varam saražot lētāk. Galaprodukta cenai veikalu plauktos būtu jāsamazinās vēl vairāk.» Šī ziņa iepriecinās pircējus, bet ražotājiem var likt savilkt jostas un meklēt ceļus konkurētspējas saglabāšanai.

Graudu un piena iepirkumu cenas ir samazinājušās par trešdaļu. «Piena produktu cenas pēdējo piecu gadu laikā visur bija ļoti augstas, stabilas un izdevīgas. Visā pasaulē pieauga piena produktu ražošana un radās pārpalikums,» I. Gulbe skaidro iemeslus, piebilstot, ka Krievijas embargo ir tikai otrs iemesls cenu kritumam Baltijas valstīs, Somijā un Polijā. Piena iepirkuma cenas Latvijā, visticamāk, turpinās samazināties arī nākamgad.

Kritiska situācija
Vecumnieku novada lauku konsultante Aiga Saldābola «Bauskas Dzīvei» atklāj, ka situācija mazajās saimniecībās ir kritiska: «Ja elektrība kļūst dārgāka un krītas pārtikas cenas, zemnieku rezerves būs izsmeltas. Piena ražotāji knapi elpo, viņiem pašlaik ir kritiska situācija. Jēkabpils piena kombināts mazajiem piegādātājiem maksā 18 centus par litru piena. Lielie vēl var diktēt noteikumus un mainīt piegādātāju, bet visvairāk cieš mazie.» Piena ražošanas pašizmaksa, pēc Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) datiem, ir 25 centi par litru.

Vecumnieku zemnieki cer, ka nākamgad sāks ražot jaunais pārstrādes komplekss, ko bijušā Bauskas piena kombināta teritorijā iekārto SIA «Sigilo KV». Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kaspars Kazāks «Bauskas Dzīvei» apliecina, ka saņemts atbalsta apstiprinājums ražošanas līnijas izveidei no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), rit ražotnes aprīkošana, iekārtu iegāde un uzstādīšana.

Sāks nākamgad
«Kopumā jaunajā ražotnē ieguldīsim ap septiņiem miljoniem eiro,» stāsta K. Kazāks, «trīs miljonu vērtībā apstiprināts attīstības projekts, 1,7 miljonus atgūsim no LIAA, kad iedarbināsim līnijas, pārējo finansējam ar bankas kredītu.»

«Sigilo KV» Bauskā plāno sākt ražošanu nākamgad augustā. Kopš projekta sākumposma, par ko «Bauskas Dzīve» rakstīja iepriekš, nedaudz mainījies tā virziens. «Tagad sākotnējā ideja par sūkalu pārstrādi pilnveidota līdz biotehnoloģiju rūpnīcai. Tā būs inovatīva tehnoloģija, ar kuru pārstrādāsim pienu, īpaši laktozi,» atklāj vadītājs, «esam atteikušies no siera ražošanas, mērķējam uz inovatīviem produktiem.»

A. Saldābola paredz, ka piena ražotājiem vēl draud problēma ar kvotu pārpildi, kas tagad jau pārsniedz 3%: «Jau šogad draudēja kvotu pārsniegšana, bet pēc iestāžu brīdinājuma ražotāji to izlīdzināja. Tagad ir vairāk iespēju, ka nāksies maksāt sodu.»

Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē Briselē pirmdien, 15. decembrī, līdz ar domubiedriem no citām Krievijas embargo dēļ cietušajām valstīm aizstāvējuši viedokli, ka jādod iespēja soda naudu par pārsniegtajām piena kvotām samaksāt vairāku gadu laikā un bez soda procentiem. ZM pārstāve Dagnija Muceniece vēsta, ka konkrēti lēmumi nav pieņemti, bet Eiropas Komisija solījusi vērtēt situāciju un «lemt par papildu atbalsta mehānismu, ja piena ražošanas nozarē saskatīs krīzes pazīmes».

Veidojas krājumi
I. Gulbe secina, ka samazinājušās arī gaļas cenas, kas nākamgad varētu turpināt kristies. LTVC prognozē, ka jēra gaļas pieprasījums nākamgad varētu sarukt, bet liellopu un cūkgaļas – pieaugt. Pārstrādātās gaļas patēriņš Latvijā ir stabils, putnu gaļas patēriņš pieaug.
Eiropas lauksaimnieku neval-stisko organizāciju apvienības COPA–COGECA eksperti secina, ka rudenī ES būtiski samazinājušās cūkgaļas cenas, un pašlaik tās ir zemākās pēdējo piecu gadu laikā. Kā informē Latvijas pārstāve Dzintra Lejniece, pēc dalībvalstu ziņojumiem secināms, ka situācija ES valstīs ir līdzīga – veidojas krājumi mazvērtīgiem gaļas produktiem, kam nevar rast citu noieta tirgu.

Nākamā gada prognozes nav skaidras, jo nav zināms Krievijas embargo ilgums, un nozares dalībnieki prasīs iedarbināt tirgus stabilizēšanas mehānismu vai slēgt līgumus par īstermiņa glabāšanu. Rosinās ES mazvērtīgos produktus izmantot biodegvielas ražošanai. Pagaidām arī šajā virzienā EK nespers tirgus regulēšanas soļus, jo cenu kritums tai nešķiet pārliecinošs, vēsta Dz. Lejniece.
Latvijā ir zemākas olu cenas, jo nozare ir ļoti stipra pasaules mērogā, rāda LTVC dati. Līdzīgi spēcīgie dzirnavnieki nodrošina lētākus graudu produktus. Šogad saruka dārzeņu cenas, kas saglabāsies zemas arī nākamgad.

UZZIŅAI

Pārtikas tirgus Latvijā un ES

Piena iepirkuma cenas Latvijā noslīdējušas zem ES vidējā līmeņa un līdzīgas Lietuvai.

Piena produktu imports šogad deviņos mēnešos Latvijā nav mainījies, eksporta īpatsvars kopējā apgrozījumā saglabājas ap 10%.

Cūkgaļas cenas ES valstīs šogad samazinājušās vidēji par 0,25 eiro/kg.

ES cūkgaļas eksports šī gada astoņos mēnešos samazinājies par 9,2%.

Avots: LTVC, COPA-COGECA.