Bauskā atver keramikas cepli

Krasta ielā Bauskā 14. decembrī atklāja keramikas cepli. To uzbūvēja Latgales podnieks vecmeistars Evalds Vasilevskis.
Āra ceplis atrodas jaunās mākslinieces rīdzinieces Ievas Kaulas īpašumā. Apdedzināto keramikas trauku izņemšanā piedalījās māk-slinieki un citi interesenti no Bauskas, Rīgas, Salaspils, Subates, Valmieras.
Ceplis darbojas nevainojami – secina Evalds Vasilevskis. Tā ir viņa ceturtā būve Zemgalē. Evalds stāsta, ka iepriekš ir uzbūvējis keramikas cepli Bruknas muižā, Vecsaules pagastā un Rundāles novada «Baltajā mājā». Jaunā māksliniece Ieva Kaula šogad absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu. Viņa kopā ar Evaldu Vasilevski šogad izveidoja izstādi «ADAM. Sarkanais māls», kurā māls tiek pozicionēts kā pirm-elements dažādu tautu mitoloģijā. Jaunā multimediju māksliniece Ieva Kaula ir šīs izstādes dalībniece un kuratore. Ekspozīciju varēja aplūkot Valmierā, pašlaik tā atrodas Saldus Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīcā. Iespējams, ka nākamgad ekspozīciju varēs redzēt arī baušķenieki. Krasta ielas cepļa atvēršanas svētkos Bauskas muzeja speciāliste Ilga Balode par to ieminējās Evaldam Vasilevskim un Ievai Kaulai. Šonedēļ viņi ieradās muzejā, lai pārrunātu sadarbības iespējas.
Profesionālu mākslinieku un amatieru veidotie māla trauki ceplī tika apdedzināti īpašā režīmā, neaizmūrējot krāsns muti. Stāsta Evalds Vasilevskis: «Šoreiz tā nav tradicionālā melnā keramika. Mēs izmantojām atšķirīgu tehnoloģiju, lai parādītu māla neskaitāmās nokrāsas. Traukiem tika uzklāti māla dažādu krāsu toņi, kas veido koloristiski izsmalcinātas kombinācijas. Pēc apdedzināšanas toņu spēle kļūst ļoti izteiksmīga. Tā ir sena tehnoloģija. Līdzīgi apstrādāta māla lauskas ir atrodamas arheoloģiskajos izrakumos visā Eiropā.» Dūmakaini zilganie un pelēcīgie trauki izpelnījās cepļa atvēršanas ceremonijas apmeklētāju ievērību. Daudzi baušķenieki tos iegādājās lietošanai un Ziemassvētku dāvanām.
Evalda Vasilevska gudrā vadībā cepļa saimniece Ieva Kaula jau gadu apgūst podnieka arodu, bet tikai pirms pāris nedēļām viņa iemācījās traukus virpot. Keramiķu grupā bija vairāki meistara skolnieki. Ar māla veidošanu ļoti aizraujas Eklonu ģimene, kas grib uzbūvēt cepli savā īpašumā Ogres novadā. Stāsta Daiga Eklone: «Interese par keramiku radās pasākumā, kurā ieraudzīju podnieces Līgas Merginas traukus. Mana jūsma par tiem bija tik milzīga, ka nākamajā dienā vīrs nopirka un atveda mālu. Mēs, pilnīgi neko nezinot par veidošanu, sākām lipināt traukus patstāvīgi. Drīz sapratām, ka vajadzīgi skolotāji. Nu jau vairākus gadus ik vakaru, pārrodoties no darba, abi sēstamies pie galda un veidojam, jo azarts, interese un prieks par šo nodarbi ir milzīgs. Esam bijuši Lauras Ikertes keramikas darbnīcā Rundālē, apmeklējuši daudzus citus amatniekus, lai mācītos.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»