BauskasDzive.lv ARHĪVS

Sniedz ieteikumus diabētiķiem un riska grupām

Zane Gorškova

2014. gada 17. decembris 00:00

315
Sniedz ieteikumus diabētiķiem un riska grupām

Iedzīvotāji pagājušajā nedēļā Bauskas slimnīcas poliklīnikā bez maksas pārbaudīja diabēta slimības risku un saņēma speciālistu konsultācijas, informē iestādes vadītāja Mirdza
Brazovska.

M. Brazovska stāsta, ka, būdama Iecavas veselības centra vadītāja, diabēta profilakses dienas organizējusi katru gadu. Bauskas cilvēkiem tas arī varētu būt noderīgi, tāpēc šādas pārbaudes rīkotas pilsētā.

Sadzīvo ar slimību
Ļaudis bez maksas varēja noteikt svara, auguma un ķermeņa masas indeksu, kā arī izmērīt cukura līmeni asinīs. 10. decembra rīta pusē bija ieradies kupls skaits interesentu, ap 20, informē M. Brazovska.

No Rundāles novada Viesturiem uz poliklīniku bija atbraucis Kārlis ar sievu, kura nevēlējās atklāt savu vārdu. Kārlim ir cukura diabēts. Jau desmit gadus viņš insulīnu injicē, iepriekš ilgu laiku dzēris zāles, kas negatīvi ietekmēja kuņģa veselību. Dzīvesbiedre stāsta, ka visa dzīve ir pakārtota vīra slimībai. Mājās ēdienkarte ir pielāgota cukura diabētiķim. «Visu laiku jādomā līdzi, ar slimību jāsadzīvo. Piemēram, vīrs viens pats nekur tālu nevar braukt. Paveicies mums ar ģimenes ārsti Vilmu Butuli, kurai varam zvanīt jebkurā laikā un kura uztur vīru pie dzīvības, nepārtraukti viņu uzmanot,» atklāj rundāliete.

Veselīgs uzturs
Speciālisti no farmāciju kompānijām sniedza informāciju par nepieciešamo pārtiku un diabēta komplikāciju profilaksi. Konsultācijas diabēta riska gadījumos sniedza endokrinoloģe Īrisa Vīnšteina, kura ikdienā strādā ar pacientiem Iecavā. Viņa teic, ka profilaktiskā diena vairāk paredzēta cilvēkiem, kuriem analīžu rezultātā bijis nedaudz paaugstināts cukura līmenis vai ģimenē ir kāds diabētiķis. Pārbaudīties nepieciešams, lai mazinātu uztraukumu vai apzinātos, ka jāsāk par savu veselību domāt vairāk, uzskata daktere Vīnšteina.

Cilvēkiem starpstāvoklī pirms diabēta jeb ar glikozes tolerances traucējumiem nepieciešams regulāri doties pie ģimenes ārsta un jāsāk ievērot diēta, skaidro speciāliste. Viņa uzsver, ka diēta nav nekas pārdabisks, bet vienkārši veselīgs uzturs, kur jācenšas izvairīties no taukiem un ogļhidrātiem.

Pacientu skaits pieaug
Pērn uzskaitē reģistrēti 6580 jauni cukura diabēta slimnieki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Ārste Īrisa Vīnšteina stāsta, ka slimības rašanos nosaka gēni un ārēji faktori, piemēram, mazkustīgs dzīvesveids, liekais svars, stress un citi.

Analizējot pacientu sadalījumu pa cukura diabēta tipiem, redzams, ka 94 procenti no visiem uzskaitē esošajiem cukura diabēta pacientiem Latvijā slimo ar otrā tipa cukura diabētu. Tā attīstību tieši veicina neveselīgi ieradumi.

Diabēta slimnieku skaits pieaug katru gadu, jo dzīves apstākļi ir mainījušies, uzskata endokrinoloģe. «Mainās uzturs. Tagad mēs vairs neēdam to, ko ēdām pirms divdesmit gadiem,» skaidro Ī. Vīnšteina. Veikalu plauktos parādās jauni produkti, un tādas preces kā kokakola, kas reiz bija ekskluzīvas, bet mūsdienās tiek lietotas pārmērīgi bieži.

UZZIŅAI

Latvijā 2013. gada beigās uzskaitē bija 81 421 cukura diabēta pacients, kas ir četri procenti no visas Latvijas populācijas.

Uz 100 000 iedzīvotāju ar cukura diabētu sirgst 4068,1 pacients.

Ik gadu cukura diabētu Latvijā diagnosticē ap sešiem līdz septiņiem tūkstošiem pacientu.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs.