BauskasDzive.lv ARHĪVS

Rundāles pilī atzīmēs Kurzemes barokam veltītās Latvijas eiro kolekcijas monētas izlaišanu

LETA

2014. gada 9. decembris 08:55

149
Rundāles pilī atzīmēs Kurzemes barokam veltītās Latvijas eiro kolekcijas monētas izlaišanu

Šodien plkst.13 Rundāles pils muzejā tiks atzīmēta Kurzemes barokam veltītās Latvijas eiro kolekcijas monētas izlaišana. Tā būs Latvijas Bankas kolekcijas sudraba piecu eiro monēta «Kurzemes baroks».

Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga portālu informēja, ka pasākuma gaitā publikai tiks demonstrēti Lestenes baznīcas dārgumi - unikāli kokgriezumi, kuri paglābti no iznīcības un glabājas Rundāles pilī. Rundāles pils muzeja, Lestenes evaņģēliski luteriskās draudzes un Lestenes baznīcas atjaunošanas fonda kopīgais projekts paredz šo kokgriezumu restaurēšanu un nodošanu atjaunotajai Lestenes baznīcai.

17.gadsimta beigas un 18.gadsimta sākums bija arhitektūras un dekoratīvās mākslas uzplaukuma laiks Kurzemē. Tēlnieks Nikolauss Sēfrenss (1662-1710) kļuva par izcilāko Kurzemes baroka meistaru. Baroka laikmets Latvijai atstājis īpaši bagātu kultūras mantojumu. 17.gadsimtā un 18.gadsimtā celtās Kurzemes baznīcas pieder pie vērtīgākā, kas tapis Latvijas teritorijā vēsturisko stilu periodā, skaidroja Bemberga.

Pats lielākais Kurzemes baroka ansamblis (1704-1709) savulaik atradās Lestenes baznīcā. Vienā stilā darinātais altāris, kancele, biktssols, baznīcēnu soli un ērģeļu prospekts bija Sēfrensa darbnīcas pēdējais darbs, informēja Rundāles pils muzeja pārstāve.

Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis aicina visu Latvijas sabiedrību nākt talkā šajā unikālajā un Latvijas kultūrvēstures saglabāšanai nozīmīgajā projektā, atbalstot Kurzemes baroka kokgriezumu atjaunošanu.

Šā gada pēdējās Latvijas Bankas piemiņas monētu kolekcijas sudraba piecu eiro monētas "Kurzemes baroks" grafiskā veidojuma autors ir Laimonis Šēnbergs, kurš piedalīsies arī prezentācijas pasākumā kopā ar tēlnieci Ligitu Franckeviču.

Monētās aversā ir redzams Lestenes baznīcas akanta lapu vijums no altāra sānu dekora, kas ir līdzīgs tam, kāds bija attēlots uz 2013.gadā izlaistās Lestenes dievnamam veltītās viena lata zelta monētas "Ak, svētā Lestene!".

Kā iepriekš ziņots, no 2002.gada Lestenes evaņģēliski luteriskā draudze pamazām atjauno baznīcas ēku, taču vēl jāpabeidz celtnes atjaunošana, baznīcā atkal jāizvieto un jārestaurē kokgriezuma iekārta.

Lestenes baznīcas atjaunošanas fonds dibināts 2011.gada maijā ar mērķi veicināt kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu Latvijā, organizējot un atbalstot Lestenes baznīcas atjaunošanu un saglabāšanu. Lai šo mērķi realizētu, 2012.gada 13.septembrī Lestenes baznīcas atjaunošanas fonds, Kultūras ministrija, Rundāles pils muzejs un Tukuma novada dome parakstīja nodomu protokolu par sadarbību Lestenes baznīcas atjaunošanā.

Ar šo nodomu protokolu sākās Lestenes baznīcas unikālā baroka interjera atjaunošana, un līdz ar signalizācijas sistēmas ierīkošanu Lestenes baznīcā no Rundāles pils uz baznīcu tika pārvests pirmais fragments no Latvijā savulaik greznākā baroka ansambļa altāra, iezīmējot baznīcas altāra restaurācijas darbu sākšanu, iepriekš informēja Lestenes baznīcas Atjaunošanas fonda valdes priekšsēdētāja Diāna Kovaļova.

Lestenes baznīcā okupācijas laikā tika ierīkota graudu kalte, bet unikālo baznīcas interjeru no iznīcības paglāba Rundāles pils direktors Lancmanis, kurš to pārveda uz Rundāles pili.