Planētu un dievu parādi rīko Bauskas pilī

Bauskas pilī 6. decembrī seno deju grupa «Galms» un senās mūzikas ansamblis «Ludus» sniedza divus pirmos kopīgos koncertus.
Ansamblis «Ludus», ko vada Māra Birziņa, daudzus gadus sadarbojas ar Bauskas pils muzeju, ir piedalījies Senās mūzikas festivālos un atsevišķos koncertos pilī. Savukārt pils muzeja deju grupas «Galms» dalībnieki uzskata par lielu pagodinājumu koncertēt kopā ar «Ludus».
Seno deju grupas vadītāja, Bauskas pils muzeja speciāliste Ilona Ozola ir iestudējusi jaunu programmu «Planētu parāde», izmantojot 15. gadsimta beigu un 16. gadsimta itāliešu horeogrāfu deju aprakstus, kas ir publicēti grāmatā «Seno deju manuskripti». Antīkās pasaules dievus un citus alegoriskus tēlus dejās atveidoja desmit «Galma» dalībnieki. Programma ir tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Maskas un atribūtus izgatavoja Tija Bušmane un citi mākslinieki. Tija stāsta: «Ilona Ozola man atsūtīja 16. gadsimta gravīras reprodukciju, kurā redzami dažādi atribūti. Es darināju Saules un dievietes Lunas četras maskas. Tās ir izgatavotas no papīra, izmantojot zeltītu un sudrabainu pigmentu. Deju grupas «Galms» pasūtījums mani iepriecināja, jo palīdzēja nezaudēt saikni ar Bauskas radošajiem cilvēkiem. Bauskā esmu nostrādājusi gandrīz 30 gadu, bet tagad dzīvoju Rīgā. Uzvedums «Planētu parāde» bija skaists, harmonisks un iedvesmojošs.»
Deju programmu papildināja Ilonas Ozolas stāstījums par renesanses laikmeta ceremonijām un rituāliem, seno grieķu un romiešu mitoloģiju. Tolaik īpašā cieņā bija astroloģija. Alegoriskus uzvedumus, cerot uz zvaigžņu un planētu labvēlību, rādīja augstmaņu kristībās, laulībās un citos nozīmīgos notikumos.
Programmas «Planētu parāde» dejas tika veltītas Jupiteram, Venērai, Lunai, nimfai Dafnei, Fortūnai, amoram un citiem alegoriskiem un mītiskiem personāžiem. Deju grupas vadītāja aicināja skatītājus uzmanīgi aplūkot rekonstruētās Bauskas pils keramikas podiņu krāsnis, kuru apgleznojumos ir redzama Luna un Fortūna.
Grāciju dejā ļoti izteiksmīgas bija grupas galms dalībnieces Ieva Bronko-Pastore, Santa Elizabete Šulce un Ilona Ozola, bet draisko kavalieru lomas pārliecinoši atveidoja Taiga Skane, Ligita Asare un Jānis Kārkliņš. Abos koncertos bija daudz ieinteresētu skatītāju – gan baušķenieku, gan no citām pilsētām atbraukušo. «Planētu parādi» filmēja, programmas dalībniekus un skatītājus intervēja Zemgales novada televīzija.
Seno deju grupas dalībniece Vineta Skalberga atklāj: «Iestudējums «Planētu parāde» mums pašiem ļoti patīk, taču pirms koncerta bijām uztraukušies, jo nezinājām, kā programmu uztvers skatītāji. Mums liels prieks un gandarījums par labiem vārdiem, ko publika veltīja pēc koncerta. Dejot dzīvās mūzikas pavadījumā, ko izpilda viens no izcilākajiem Latvijas senās mūzikas ansambļiem, bija patiesa bauda. Publikas vērtējums mums ir ļoti svarīgs, jo esam amatieri. Seno deju iestudēšana ir mūsu vaļasprieks, kam nododamies brīvajā laikā.»
Grupas «Galms» pamatsastāvā dejo Bauskas pils muzeja trīs darbinieces, bet pārējie dalībnieki ir dažādu profesiju pārstāvji, kuri strādā Bauskas novada citās iestādēs un uzņēmumos. Seno deju grupa «Galms» Bauskas pils muzejā ir izveidota 2007. gadā. Dejotāju tērpi ir veidoti pēc 16. un 17. gadsimta vēsturisku personu parādes portretos nolūkotiem paraugiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»