Dala «solidaritātes piena» pudeles

Latvijas zemnieku un nevalstisko organizāciju pārstāvji pagājušajā nedēļā, 3. decembrī, kopā ar Lietuvas, Igaunijas un Somijas lauksaimniekiem Eiropas Parlamentā Briselē rīkoja stilīgu protesta akciju, pasniedzot parlamentāriešiem un Eiropas Komisijas ierēdņiem «solidaritātes piena» pudeles.
Pēc akcijas ar grupu žurnālistu un «Bauskas Dzīvi» Parlamenta preses centrā tikās no Latvijas ievēlētie deputāti. Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejā strādājošā Sandra Kalniete ieradās kopā ar biedrības «Zemnieku saeima» pārstāvēm Mairu Dzelzkalēju un Ievu Alpu-Eizenbergu, kuras līdzi paņēmušas «solidaritātes piena» pudeli.
Kompensācija niecīga
Bijusī baušķeniece M. Dzelzkalēja akcentēja: «Dalot piena pudeles nozīmīgiem parlamentāriešiem un ierēdņiem Briselē, mēs vēršam uzmanību uz nepietiekamo palīdzību Krievijas embargo dēļ grūtībās nonākušajai piena nozarei Baltijā un Somijā, pieprasot papildu atbalstu.»
Pašlaik Latvijas piena ražotājiem ES budžetā plānoti 7,7 miljoni eiro kā kompensācija par Krievijas importa aizlieguma radītajiem zaudējumiem. Šī summa ir krietni mazāka nekā Latvijas Zemkopības ministrijas kopējais aplēsto zaudējumu apjoms, kas no šī gada augusta līdz decembrim lēšams 20,9 miljonu eiro apmērā, žurnālistiem sacīja S. Kalniete. Zemnieku saeimas biedres, kuras Briselē pārstāvēja piena ražotāju intereses, uzskata – šāda kompensācija ir nepietiekama un turpinās lobēt tās palielinājumu. «Ja ES budžetā, par ko balsojums Eiroparlamentā paredzēts 17. vai 18. decembrī, nebūs iezīmēta šī lauksaimniecības krīzes atbalsta līnija, attīstība ir neprognozējama,» teic M. Dzelzkalēja.
Atbildīgā ir Krievija
Sandra Kalniete informēja, ka 3. decembra priekšpusdienā Eiroparlamenta Lauksaimniecības komitejā pirmoreiz iztaujājuši jauno lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu. Piedalījās arī Latvijas zemnieku pārstāvji. Pašlaik tiek meklēti nepieciešamie risinājumi, lai grūtībās nonākušajai Baltijas un Somijas piena nozarei tiktu piešķirts papildu atbalsts, tā esot sacījis Fils Hogans.
Eiroparlamentāriete S. Kalniete noteikti uzsvēra, ka atbildīgā par pašreizējo krīzi piensaimniecībā ir Krievija, nevis Eiropas Savienība. Un smaidot piebilda – Baltijas valstu zemniekiem protestos Briselē ir izstrādāts savs stils – gaumīgs, neagresīvs. To nevar salīdzināt, piemēram, ar Beļģijas zemnieku izgājieniem, kuri ar pienu nolaista Eiroparlamenta ēkas logus. Mūsējie eleganti izdala īpaši noformētas piena pudeles, skaidrojot nozares dramatisko situāciju pēc Krievijas noteiktā embargo.
Cena samazinās
Situācijas sarežģītību piensaimniecībā apstiprina arī Bauskas, Rundāles, Iecavas un Vecumnieku puses zemnieki. Rundāles novada «Līdaku» saimniece Inese Ceplīte gādā par 60 slaucamām govīm, pienu nododot kooperatīvā «Piena ceļš». Allaž optimistiskā zemniece šoreiz sarunā ar «Bauskas Dzīvi» izklausījās norūpējusies.
«Patiesībā nav labi. Nav drošības par nākotni, jo bažas raisa gan embargo situācija, gan nākamgad aprīlī paredzamā atteikšanās no piena kvotām. Iznāk, ka strādājam par velti, nav vairs darbā agrākā uzrāviena, nav entuziasma,» noteic I. Ceplīte. Šogad februārī no «Līdaku» govīm piens pieņemts par 34 eirocentiem litrā, augustā jau maksājuši vien 24 centus, no 1. oktobra cena ir 21,5 centi. Turklāt paaugstinātas arī piena kvalitātes prasības – agrāk pietika ar 4% tauku satura, nu tam jābūt 4,4%, «Bauskas Dzīvi» informē zemniece.
«Līdakām» nav jāmaksā kredīts par fermas ēkām, budžetu palīdz sabalansēt graudkopība. «Bet kā lai iztiek tie zemnieki, kuriem ir kredīti bankās, kuri neaudzē graudus?» domājot par Latvijas situāciju kopumā, retoriski vaicā Inese Ceplīte.
UZZIŅAI
Sakarā ar Krievijas embargo ieviešanu piena iepirkuma cenas samazinājušās vidēji par 25%.
Piensaimniecību ieņēmumi kritušies līdz pat 40%.
Sarūk algas, un ir problēmas ar bankām.
Saskaņā ar Zemkopības ministrijas aplēsēm Krievijas sankcijas Latvijas piena ražotājiem no šī gada augusta līdz decembrim kopumā radīs zaudējumus 20,9 miljonu eiro apmērā.
Krievija 7. augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu – liellopu gaļai, cūkgaļai, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieram, pienam un piena produktiem, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām Rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu.
Avoti: EP deputāte Sandra Kalniete un aģentūra LETA.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»