BauskasDzive.lv ARHĪVS

Rudens – ādas kopšanas laiks

Zane Gorškova

2014. gada 15. oktobris 00:00

217
Rudens – ādas kopšanas laiks

Kad no sejas sāk pazust saules staru radītais iedegums, ir īstais laiks sākt domāt par ādas veselību, uzskata kosmetoloģe Kristīne Silava.

Beidzoties vasarai, āda vēl nav atguvusies no pārmērīgās sauļošanās izraisītā stresa, kad tai jau jātiek galā ar nākamo ādai nelabvēlīgo faktoru – izteikti sauso gaisu, ko rada centrālā apkure. Rudens ir labākais laiks, kad atsākt profesionālu ādas aprūpi. Tad ir novērojamas sauļošanās sekas, arī iekaisumi un pat akne.

Uztūkusi un sārta
‘Acne vulgaris’ jeb parastās pinnes ir visbiežāk sastopamā ādas slimība, kas izpaužas kā tauku dziedzeru saslimšana un skar ādas matu folikulus. Tauku dziedzera izvada nosprostošanās rada labvēlīgus apstākļus mikroorganismu attīstībai, veidojas iekaisums. Pinne kļūst uztūkusi, sārta un pildīta ar strutām. Iekaisumam pieaugot, var attīstīties sāpīgi mezgli un mezglu grupas.

Baltijas valstīs ar akni slimo vairāk nekā 700 000 jauniešu. Tās izplatība vecumā no 13 līdz 25 gadiem ir 90 procentiem, stāsta K. Si-lava. Kā liecina mediķu aplēses, Latvijā pašlaik ar akni slimo jau vairāk nekā 220 000 jauniešu, un daudziem no viņiem saslimstība turpinās arī pēc pusaudžu vecuma.

Veidojas rētas
Piņņu rašanos var veicināt dažādu medikamentu, kosmētikas līdzekļu un alkoholisko dzērienu lietošana, kā arī smēķēšana. Viens no slimības attīstības faktoriem ir ģenētika. Piemēram, ja mātei vai tēvam jaunībā ir bijušas pinnes, tad pastāv risks, ka arī atvasēm pusaudžu gados attīstīsies ‘Acne vulgaris’. Slimību veicina liela fiziska slodze un atsevišķi sporta veidi, kā arī nozīmīgas var būt tauku dziedzeru sekrēta pārmaiņas, ko ietekmē nepareizs uzturs.

Ja akni neārstē, nereti veidojas hroniska ādas patoloģija un rētošanās, kas izraisa psiholoģiskus pārdzīvojumus. Tāpēc speciāliste iesaka vērsties pie profesionāļa, ar kuru kopā var atrast piemērotāko ārstēšanas veidu.

Dermu neietekmē
Kosmetoloģe aicina pašiem pumpas nespiest, jo «tā var rasties rētas un slimība iedzīvoties komplikācijās». Citādi, lai kaiti «noņemtu», būs jāpielieto nopietnākas tehnoloģijas, piemēram, ar lāzeru jāslīpē cietie samezglojumi ādā, piebilst K. Silava.

Ārstēšanai ir divi būtiski pamatelementi: ādas procedūras un iekaisuma profilakse ar attīrošu kosmētiku. Skaistumkopšanas speciāliste atklāj, ka viņa darbam Bauskā izmanto īpašu taukainai un problemātiskai jauniešu ādai paredzētu kosmētisko līniju, ko ražo Izraēlā.
Ar šiem līdzekļiem nav nepieciešams lietot tvaika aparātu, ko speciālisti vairs neatzīst par veiksmīgu metodi, skaidro K. Silava. Procedūrai pietiek, ja uz sejas uzklāj speciālu sildošu līdzekli līdz desmit minūtēm. Tas ļauj uzsildīt ādu un tādējādi iztīrīt problemātiskos veidojumus, bet dermu tas neietekmē. Noslēgumā jālieto antibakteriāli līdzekļi, lai sakairinātā āda neiekaistu vēl vairāk.

Uzlabojumi pēc mēneša
Problemātisko ādu var kopt arī ar citām skaistumkopšanā atzītām metodēm, piemēram, pīlingu jeb atbrīvošanos no atmirušo ādas šūnu slāņa. Tas padara ādu gaišāku, noņemot pelēko toni. Pret akni cīnās arī fototerapija, kas ārstē ar gaismas staru palīdzību. Procedūrai piemīt antibakteriāla ietekme.

Speciāliste uzskata, ka noderīgs var būt arī «dermarollers», ko parasti lieto kā līdzekli pret novecošanos. Ar tā palīdzību dermā tiek ievadītas aktīvās vielas, kas aizpilda bedrītes, padara ādu elastīgāku un uzlabo tās toni. Ar «dermarollera» palīdzību var likvidēt aknes radītos pigmentus ādā.

Sabiedrībā pieņemts uzskatīt, ka slimība ar laiku mitēsies pati no sevis. Tomēr nevajag gaidīt brīnumus vai arī brīdi, kad situācija saasināsies. Ir pieejami dažādi risinājumi, kas acīmredzamus uzlabojumus ļauj saskatīt mēnesi pēc ārstēšanas kursa sākšanas, skaidro K. Silava.