BauskasDzive.lv ARHĪVS

Skaistkalnietis cilvēces šūpulī

Aina Ušča

2014. gada 8. augusts 00:00

486
Skaistkalnietis cilvēces šūpulī

Ceļosim! Komandējumā Dienvidāfrikā gūtie iespaidi.

Vecumnieku novada Skaistkalnes iedzīvotājs Kaspars Zaurs jūlijā bija darba darīšanās Dienvidāfrikas Republikā (DĀR). Viņš ir projektu vadītājs Latvijas firmā «Primekss», kas ir betona industriālo grīdu ieklāšanas piegādātājs ar filiālēm dažādās pasaules valstīs, arī Āzijā un Āfrikā.

Neuztraucas par bagāžu
Uzņēmums «Primekss» ir izveidojis patentētu tehnoloģiju plānāku un izturīgāku intensīvas lietošanas betona grīdu ieklāšanai. Ar Johannesburgas celtniecības lielfirmu SIA «Primekss» ir noslēgusi franšīzes līgumu. Kaspara Zaura un viņa kolēģa uzdevums Johannesburgā bija kontrolēt, kā tiek ievērota tehnoloģija.

Nākamajā dienā pēc Kaspara atgriešanās no Dienvidāfrikas tiekamies Skaistkalnē. Kaut arī garajā ceļā ar pārsēšanos Londonā un Helsinkos ir noklīdusi viņa bagāža, Kaspars, kura darba režīms saistīts ar biežiem lidojumiem, ir mierīgs kā budistu mūks – lidostas «Rīga» kurjers to atgādās. Kaspars iespaidus par Dienvidāfriku guvis, piecas dienas intensīvi strādājot un vienu – vietējā kolēģa pavadībā apskatot Johannesburgu un apkārtni.

Simtiem mazu Gaiziņu
Skaistkalnietis stāsta: «Mēs braucām ar auto, lai ieraudzītu pilsētu dažādos rakursos. Johannesburga atrodas uz plato, ko rotā simtiem Gaiziņa augstuma akmeņainu pakalnu. Uzkāpām skatu tornī, no kura lieliski redzama apkārtnes panorāma. Tā nav debesskrāpju pilsēta, lai gan milzīga. Vietējiem vislielākā vērtība ir pašu stādītie koki – džakarandas. Ziedēšanas laikā tie ietērpjas neizsakāmi skaisti zila toņa ķekaros, bet es to neredzēju. Tagad Dienvidāfrikā ir ziema. Gaisa temperatūra naktī var noslīdēt līdz plus pieciem, bet dienā nepacelties līdz plus 25 grādiem. Gaiss ir ārkārtīgi sauss, tāpēc pat plus 20 grādu režīmā vietējie staigā, ietinušies biezās vējjakās, šallēs un cepurēs. Šis klimats ir ļoti labvēlīgs daudzās jomās, piemēram, ceļu klājumam un automašīnu ekspluatācijai. Ielās redzēju simtiem arhaisku modeļu, bet itin neviens auto nebija sarūsējis. Arī elpot ir ļoti viegli.»

Ceļotājs novērojis, ka Johannesburgā, neatkarīgi no stāvokļa sabiedrībā, cilvēki pārsvarā brauc ar mazlitrāžas mašīnām. Zelta un dimantu zemē tas šķitis patīkami, gluži kā glāsts Kaspara zaļajai domāšanai.

Nokļūt nav vienkārši
Tūrisma ceļojums uz Dienvidāfriku ir dārgs un visnotaļ nogurdinošs, tāpēc jābūt pilnīgi skaidram mērķim. DĀR tuvākā vēstniecība atrodas Stokholmā, vīzas nebūt nav lētas. Lidojumā no Latvijas parasti nepieciešamas divas pārsēšanās. Kaspars stāsta, ka padebešos pavadītais laiks no Londonas līdz Johannesburgai aizņēma 10,5 stundas. Toties nav nekādu aklimatizācijas grūtību, jo laika josla Latvijā un Dienvidāfrikā ir tā pati. Daudzās Eiropas valstīs noteiktā vasaras laika tur gan nav, tāpēc jārēķinās ar vienas stundas starpību.

Gatavojot šo materiālu, internetā atradu Latvijas Universitātes pasniedzēja Gunta Pakalna Dienvidāfrikas ceļojuma aprakstu. Ja kāds plāno turp doties kā kultūras tūrists, noteikti ir vērts izlasīt.

UZZIŅAI

Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) Johannesburga ir valsts lielākais finanšu, rūpniecības un transporta centrs.

Pilsēta dibināta 1886. gadā, kad reģionā atklāja pasaulē lielākās zelta iegulas. Johannes-burgas apkaimē ir milzīgas dimantu atradnes.

Johannesburga atrodas DĀR vidienē, pilsēta nav tūristu iecienīts mērķis.

Galvenais apskates objekts ir DĀR pamatiedzīvotāju cilvēktiesību aizstāvja, 1994. gadā demokrātiski ievēlētā pirmā prezidenta Nelsona Mandelas muzejmāja, kā arī Aparteīda muzejs, Āfrikas muzejs, Nacionālais parks, Zooloģiskais un Botāniskais dārzs.

Johannesburgas tuvumā ir Stenfonteinas ala, kurā atrastas vissenākās cilvēku senču fosilijas uz planētas – aptuveni trīs miljonus gadu vecas. Stenfonteinas ala 1999. gadā iekļauta UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā ar nosaukumu «Cilvēces šūpulis».

DĀR ir 11 oficiālās valodas.

Oficiālā naudas vienība – rends, 100 rendi ir līdzvērtīgi septiņiem eiro.

Avoti: sportadraugiem.lv un la.lv.