BauskasDzive.lv ARHĪVS

FOTO: Sējas svētki Ausekļu dzirnavās

Māris Krūmiņš

2014. gada 19. maijs 16:41

11073
FOTO: Sējas svētki Ausekļu dzirnavās

Vecumnieku novada Bārbeles pagasta Ausekļu dzirnavās 17. maija vasarīgajā noskaņā aizritēja  tradicionālie Sējas svētki. Ausekļu dzirnavu brīvdabas muzeja īpašnieks Mārtiņš Mediņš apmeklētājiem bija sagādājis patīkamus pārsteigumus, paplašinot seno amatu demonstrētāju loku.

Pirmo reizi svētkos piedalījās Dobeles amatu mājas rokdarbnieces, kuras mācīja krāsot dzijas augu krāsvielās un rādīja pērļu aušanas paņēmienus. Mārtiņš Mediņš bija uzaicinājis arī skārdnieku. Tika iedarbināts sens skaidu plēšanas agregāts. Vīri ar interesi vēroja jumta lubiņu sagatavošanu.

Bauskas kultūras centra folkloras kopas «Trejupe» dalībnieki publiku iesaistīja deju stundā, piedāvājot apgūt pirms 100 un vairāk gadiem Latvijā iecienītas dejas. Pavadījumu uz akordeona spēlēja kopas dalībnieks Aigars Urtāns. Koncertprogrammā piedalījās Valles deju kopa, senioru ansamblis no Jelgavas un citi pašdarbnieki. Jelgavnieces izstaigāja amatu demonstrācijas laukumu un katram meistaram veltīja dziesmu.

Skatītāju uzmanības lokā nokļuva Bauskas veterinārārsts Jānis Bite juniors, kurš eksponēja ar pedāļiem darbināmu bērnu automašīnu kolekciju. Tās visas ražotas padomju laikā. Kolekcijas priekšmetus Jānis iegādājas Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā – Sanktpēterburgā –, kā arī krāmu tirdziņos. Viņa kolekcijā ir arī 150 gadu veca lupatu lellīte un no koka izgrebts vācu militārās lidmašīnas modelis. Tas ir unikāls priekšmets ar interesantu vēsturi. Jānis noskaidroja, ka lidaparātu 1943. gadā darinājis nezināms vācu kareivis, kurš dienēja Jaunjelgavas armijas štābā.

Dobeles amatu mājas audēja Daina Ieviņa dīķmalā divos čuguna katlos  krāso dzijas madaru sakņu, pelašķu, dzelteno ilzīšu un sīpolu mizu novārījumā. Ikviens var pārliecināties, ka augu krāsvielas dzijām piešķir niansētu toņu gammu. Daina arī mājās galvenokārt izmanto šo metodi, taču no anilīna krāsām nav atteikusies pavisam. Viņa skaidro, ka sintētiskās krāsvielas nedrīkst jaukt ar dabiskajām, jo rezultāts būs brāķis.

Publika apbrīnoja Dobeles pērļu audēju Māras Gavares un Guntas Batuhtinas darinājumus. Māra skaidro, ka agrāk pērlīšu jeb zīļu jostas laukos nēsāja tikai bagāti saimnieki. Tā bija statusa zīme. Seno tehniku amatnieces cenšas pielāgot mūsdienu cilvēku gaumei. Pērļu audumu fragmentus sievietes labprāt izmanto kleitu un blūžu apdarei.