Draugi, kam pieķerties

Nepilnu gadu vecais Princis ziņkāri pastiepj galvu pāri žogam un mīkstām lūpām saņem plaukstu, bet glaudīt ausis uzreiz neļauj. Saimniekam Arnim Bangam viņš uzticīgi uzliek galvu uz pleca un nobubina sveicienu. Abas poniju jaunkundzes Melānija un Brunhilde pārtrauc aploka tālākā gala izpēti un nāk paskrieties ar Arni, lai pozētu «Bauskas Dzīvei».
Sauc parunāties
Poniju dāmas Arņa un viņa ģimenes saimniecībā Iecavas novada Zālītes pusē apmetušās pērn, savukārt Princis nesen atceļojis no Zorģu jāšanas sporta kluba «Drostalas». Princim ir nepilns gads un vēl pusaudža izskats, taču jau tagad var redzēt, ka zirgs būs ļoti skaists un spēcīgs. Arnis atklāj, ka pēc mācībām plāno ar Princi startēt jāšanas sacīkstēs: «Sapņoju par «Drostalu» kausu, taču tam daudz jāgatavojas vēl gadus trīs.»
Gan Princis, gan Melānija un Brunhilde ir komunikabli dzīvnieki. Siltākos vakaros zirdziņš iezviedzas, aicinot saimnieku «parunāties», stāsta Arnis. Tad viņš aiziet arī līdz Brunhildei un Melānijai: «Būt kopā ar zirgu vai ponijiem ir ļoti mierinoši. Viņi ir man blakus kā labi draugi.»
Vizina bērnus
Kaut arī pēc dabas poniji esot «nešpetni», tie ir saprātīgi dzīvnieki, ar kuriem daudz ko varot «sarunāt». Bangu poniju dāmas nelielā iejūgā vizina bērnus – pagājušajā vasarā to izbaudījuši Zālītes saimniecībā sarīkotā bērnunamu labdarības sarīkojuma dalībnieki. Melānija un Brunhilde labprāt kontaktējas ar Bangu ģimenes jaunāko paaudzi, un bērniem prieku sagādā dažādi darbiņi dzīvnieku apkopšanā, stāsta Arnis. Bangām ir iecere nākotnē tūristiem piedāvāt saskarsmi ar ponijiem un zirgu.
Gan zirgam, gan ponijiem jāsagādā gana daudz siena ziemai. Saimnieks teic, ka Šetlandes poniji nav izlepuši – savā dzimtenē tie pārtiek no ķērpjiem, arī te nesmādē jebkādu zālveidīgu barību. Svarīgi dzīvniekiem piegādāt ūdeni. Princim to ziemā nācies sildīt, jo aukstu kumeļš nevēlējies dzert. Arnis atzīstas, ka zirgi kļuvuši par viņa lielāko aizraušanos. Saimnieka vēl piepildāmais sapnis ir Šairas zirgs – lielākais zirgs pasaulē, kas Latvijā ir retums.
Jāmācās saskarsme
«Drostalu» saimniece Linda Arāja ir Arņa galvenā palīdze saskarsmē ar zirgiem un ponijiem. Arnis teic, ka tieši Lindas profesionalitāte un pārliecība aizrāvusi viņu mīlestībā pret zirgiem. Viņš apmeklē Lindas vadītos kursus zirgu kopšanā un jāšanas treniņus.
L. Arāja sarunā ar «Bauskas Dzīvi» slavē Arni par centību, skaidrojot, ka turēt zirgus nevar bez pienācīgām zināšanām: «Katram zirga vai ponija saimniekam būtu jāpabeidz kursi, lai saprastu dzīvniekus, to vajadzības, lai zinātu, kas un kāpēc jādara. Poniju, kas ir tikai mazāks zirgs, nevar iegādāties vienkārši tāpat. Katram ir savs raksturs, domāšana. Šie dzīvnieki der turēšanai lauku sētā, taču saimnieki būtu jāizglīto, lai nenodarītu zirgiem pāri nezināšanas dēļ.»
Arnis atzīst, ka zirdziņiem mēnesī jāiztērē noteikta naudas summa. Linda Arāja piebilst, ka ļoti svarīgi ir uzticēt zirga veselību īsti profesionālam veterinārārstam: «Jebkurš veterinārārsts nav zirgu ārsts. Mēs «Drostalās» strādājam ar labākajiem, zinošākajiem mediķiem. Zirgu medicīniskajā aprūpē Latvijā ir spēcīgi homeopāti un ginekologi. Ja dzīvnieku gribam veselu un laimīgu, der tikai labākie.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»