Pārpratums vai provokācija?

Par Latvijā pirmo bērnu transvestītu pasākumu dziesminieks Kaspars Dimiters nodēvējis Limbažu bērnu un jauniešu centrā (BJC) marta sākumā notikušu Meteņdienas svinēšanu ar maskošanos un pārģērbšanos. Tas, ka «zēni pārģērbjas par meitenēm, meitenes – par zēniem» neesot normāli.
Atpazīstami aktīvisti
Šāda pārģērbšanās esot slēpts mēģinājums «bērniem jau no mazotnes ieaudzināt homoseksuālismu, pielietojot genderisma, proti, kustības, kura paredz homo, trans un biseksualitātes konstruktu atzīšanu vai aktualizēšanu, metodes,» pauž K. Dimiters. Šokējošajam viedoklim sociālajos tīklos pievienoti attēli no bērnu transvestītu nometnes Amerikas Savienotajās Valstīs.
Pārsteidzošo ziņu pamanījis TV3 raidījums «Bez tabu», par to rakstīts portālā «Delfi». TV3 norāda, ka trauksmes zvanu sitēji esot biedrība «Sargāsim mūsu bērnus!», kuras publiski redzamās personas ir Vladimirs Lindermans un Kaspars Dimiters. Aktīvisti esot manīti prokrieviskajos piketos, raksta «Delfi».
Vēršas policijā
Par limbažnieku un amatpersonu reakciju pagājušajā nedēļā vietējā laikrakstā «Auseklis» rakstīja žurnāliste Laila Paegle. Telefonsarunā viņa atzina, ka internetā izvērstā diskusija ir vētra ūdensglāzē, turklāt jātaisnojas par to, kas nemaz nav noticis. Tāpēc Valsts policijā un Limbažu novada domē vērsušies vecāki, kuru bērni ir Limbažu BJC pulciņu dalībnieki un piedalījās Meteņdienas sarīkojumā. Valsts policijai lūgts ierosināt lietu un veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu personas, kuras aizskārušas gan BJC pulciņu bērnu, gan viņu vecāku godu un cieņu, izplatot internetā apmelojumus.
Vai kaut kas līdzīgs būtu iespējams, paužot attieksmi pret kādu Bauskas bērnu un jauniešu centra aktivitāti? Piemēram, pagājušajā nedēļā pilsētas dekorēšanai Lieldienās BJC tika darināti salmu zaķi, nevis zaķu tēvs un zaķu māte, bet gluži vienkārši zaķi, tātad bezdzimuma dzīvnieki. BJC speciāliste Veronika Puķe par šādu secinājumu smējās.
«Cik tālu var aizdomāties un tik dīvaini «piekasīties»? Ko iesāksim ar pasaku rūķīšiem, kuriem, kā zināms, nav ne vecuma, ne dzimuma?» Tā, iepazīstoties ar informāciju par konfliktu Limbažos, sacīja centra speciāliste Ilze Krieviņa. Cerēsim, ka Lieldienu laikā citādi domājošie uz Bausku neatbrauks un savējie sapratīs.
Pārģērbšanās nav galvenais
Paust viedokli par Limbažos notikušo lūdzu Rundāles novada pirmsskolas izglītības iestādes «Mārpuķīte» vadītājai Judītei Zeltiņai.
«Manuprāt, Meteņdienas afišā nevajadzēja akcentēt pārģērbšanos. Taču saprotu, ka pedagogiem nenāca ne prātā kaut kādā veidā popularizēt genderismu, kā to uzsvēris K. Dimiters. Turklāt, ja vecāki saskatītu pasākuma programmā novirzes, tad neļautu bērniem piedalīties. K. Dimiters ne tikai izķengājis latviešu tautas gadskārtu ieražu tradīcijas, bet pats popularizējis ASV notiekošu bērnu transvestītu pasākumu, par ko iepriekš neko nezināju.
Taču varētu atrast dažas nepilnības limbažnieku scenārijā. Folkloras avoti liecina, ka masku un ķekatu gājienos bērni bija tikai skatītāji. Tradīcija pārģērbties pretējā dzimuma drēbēs un pasmieties par otra īpašībām, ieradumiem, rīcību piedien pieaugušiem cilvēkiem. Bērni Meteņos atvadās no ziemas, piemēram, braucot ar ragaviņām no kalna, lecot kupenās un citādi,» pārdomās dalās J. Zeltiņa.
Vadītāja stāsta, kā bērnudārzā «Mārpuķīte» svin Meteņus. Ja ir sniegs, sporta skolotāja rīko sacensības ragaviņu vilkšanā, braukšanu no kalniņa, bērni vizinās karuselī, met mērķī pikas. No gaisa krīt «zelta pogas» – sīkas, spoži ietītas ledenītes. Kaut kas no tā iespējams arī bezsniega ziemā. Tomēr nekad nav likts zēniem pārģērbties par meitenēm un otrādi.
Vīrieši un sievietes
Tomēr Judīte Zeltiņa atgādina vecāku un speciālistu diskusiju par Labklājības ministrijas pirms gada izdoto mācību materiālu «Diena, kad Kārlis bija Karlīna» un «Diena, kad Rūta bija Rihards». Abas grāmatiņas pilotprojektā tika izmantotas vienā no Ķekavas novada pirmsskolas iestādēm, mācot bērniem, ka nav vīriešu un sieviešu darbu, pienākumu, profesiju, izglītības. Iespējams, ka dzimumu vienlīdzības ideja šajā gadījumā netika izprasta un pat pārprasta, tāpēc tik ļoti kritizēta, atzīst J. Zeltiņa.
Viņa piedalījusies arī konferencē «Dzimumu līdztiesība izglītības saturā un procesā», kas notika 2013. gada 4. decembrī. «Bija dīvaini klausīties referātus, kuros tika kaismīgi aizstāvēta it kā visiem zināmā patiesība, ka vīrietis piedzimst par vīrieti un sieviete par sievieti. Turklāt – konferences dalībnieki nobalsoja par iepriekš pieminēto metodisko līdzekļu izņemšanu no apgrozības. Manuprāt, jāaicina cilvēki domāt, lemt un gādāt par to, lai katrs mazs puisītis izaugtu par kārtīgu, spēcīgu vīrieti, vīru, tēti un katra meitene kļūtu par skaistu, veselīgu sievieti un mīļu māmiņu. Nav trešā sociālā dzimuma. Arī transseksuāļi, homoseksuāļi un citi ir tie paši vīrieši un sievietes, tikai ar citādu veselību un domāšanu,» spriež J. Zeltiņa.
Rūpējas arī «Dzimta»
Dzimumaudzināšanas un izglītošanas problēma saasinājusies, par to iestājas arī citas nevalstiskas biedrības. Piemēram, vēstuli ar jautājumiem par ģimenes vērtībām un nostāju bērnu seksuālajā izglītībā 27. martā Saeimā iesniegusi vecāku sabiedriskā kustība «Dzimta».
Deputātiem vaicāts, vai viņi atbalsta bērnu seksualizāciju, dzimumu reformu ieviešanu sabiedrībā, viendzimuma seksuālo un laulību attiecību popularizēšanu un reklāmu bērnu izglītības un aprūpes iestādēs, kā arī vecāku varas ģimenē aizstāšanu ar aizgādības tiesībām.
Vecāku sabiedriskā kustība «Dzimta» ir dibināta 2013. gada septembrī. Tā apvieno sabiedriski aktīvus cilvēkus, kas iestājas par ģimenes un tikumiskajām vērtībām. «Dzimta» īpaši iestājas par Satversmes 110. un 116. pantu, kas ir vērsti uz tikumības un tradicionālo ģimenes vērtību saglabāšanu un nostiprināšanu.
UZZIŅAI
Likumprojektu «Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā» iesniegusi biedrība «Sargāsim mūsu bērnus!», kuru pārstāv K. Dimiters un
V. Lindermans. Likumprojekts paredz papildināt Bērnu tiesību aizsardzības likuma 47. un 50.1 pantu, nosakot, ka bērnu izglītības un aprūpes iestādēs dzimumaudzināšanai jābūt balstītai uz Satversmes 110. pantu, kurā teikts: «Valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.»
Papildinājumi paredz likumā noteikt, ka bērnu izglītības un aprūpes iestādēs ir jāaizliedz viendzimuma personu seksuālo un laulības attiecību popularizēšana un reklāma, kā arī jāaizliedz iesaistīt bērnus pasākumos, kuru mērķis ir viendzimuma personu seksuālo un laulības attiecību popularizēšana un reklāma.
Rosinot grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, sabiedriskās organizācijas aicina doties pie notāra, lai parakstītos par papildinājumiem.
Šo likumdošanas iniciatīvu Centrālā vēlēšanu komisija reģistrēja 2013. gada novembrī. Bauskas notāre Aija Biezā apliecina, ka pie viņas parakstīties ir bijis viens cilvēks, pie notāres Zentas Reliņas arī kāds.
Ar likumprojekta «Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā» tekstu iespējams iepazīties CVK interneta vietnē www.cvk.lv, sadaļā «Vēlētāju likumdošanas iniciatīvas».
Avots: Kristīgais radio/LETA.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»