BauskasDzive.lv ARHĪVS

Skeitparks ir jauniešu prioritāte

Zane Gorškova

2014. gada 31. marts 00:00

567
Skeitparks ir jauniešu prioritāte

Forums «Runā: jaunie!» bija pirmais plašākais Bauskas novada jauniešu saiets, lai apspriestu un uzlabotu dzīves kvalitāti pilsētā un pagastos.

Pasākumu piektdien, 28. martā, organizēja Bauskas novada jaunatnes lietu speciāliste Solvita Jirgensone un jauniešu apvienība «JUMS».

Vēlas pārmaiņas
Bauskas Valsts ģimnāzijas skolniece Līga Stankeviča piedalījusies līdzīgā forumā Jūrmalā, tāpēc priecājas, ka arī mūspusē kas tāds sarīkots. «Svarīgi, lai jaunieši ceļ savu balsi par novadā notiekošo,» teic jauniete. Viņa uzskata, ka Bauskā trūkst sakārtotu atpūtas vietu, jāatjauno skeitparks, kurā lietderīgi var pavadīt brīvo laiku. Līdzīgās domās ir Andrejs Radkovskis, piebilstot, ka forums ir pirmais solis ceļā uz pozitīvām pārmaiņām.

Informāciju par trūkumiem un jauniešu vajadzībām Bauskas novadā apvienība ievāca iepriekš, internetā izplatot elektronisku anketu. To aizpildīja 584 respondenti.

Klātienē paust savas domas bija ieradušies skolēni no Bauskas Valsts ģimnāzijas, Bauskas 2. vidusskolas, Bauskas pamatskolas un Bauskas sākumskolas, Īslīces vidusskolas, Gailīšu pagasta Uzvaras vidusskolas. Codes pamatskolas audzēkņi aizstāvēja pagasta jauniešu intereses, no Brunavas pagasta bija ieradušies Mežgaļu pamatskolas skolēni, no Vecsaules pagasta – Ozolaines pamatskolas audzēkņi.

Lemj paši
S. Jirgensone priecājas, ka forumu apmeklēja daudz jauniešu. «Piedalīšanās šeit ir pirmais solis, lai kaut ko mainītu. Pieaugušie nevar zināt, kas jauniešiem vajadzīgs, ja tas netiek pateikts. Domas un viedokļi tiks apkopoti un kopā ar aptaujas rezultātiem nodoti Bauskas novada domei. Jauniešu pausto nevarēs ignorēt. Kā paši lems, tā dzīvos,» uzskata jaunatnes lietu speciāliste.

Klātesošos iedrošināja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks: «Priecājos, ka mums ir tik daudz aktīvu jauniešu. Paredzu, ka ar tādu uzņēmību daļa no jums būs nākamie Bauskas novada vietējās varas pārstāvji. Ceru, ka nonāksit pie jaunām idejām un priekšlikumiem, kā uzlabot jauniešu dzīvi mūsu apvidū.»

Forums bija organizēts tā, lai visi varētu aktīvi iesaistīties. Pēc iepazīšanās apvienības «JUMS» pārstāvji vadīja darba grupas. Skolēniem bija iespēja runāt par dažādām tēmām – nevalstiskajām organizācijām, brīvprātīgo darbu, neformālām tikšanās reizēm ar politiķiem, sociālajiem tīkliem, radošām metodēm ideju paušanā utt.

Saredz trūkumus
Varēja secināt, cik informēti jaunieši ir par aktuālām lietām, kā ar viņiem komunicēt, kādi trūkumi un plusi ir katrai tēmai. Jaunieši atzina, ka uz novada domes sēdēm nedodas, jo tās uzskata par garlaicīgām, un ikdienā interesējas tikai par lielākajiem politiskajiem notikumiem. Taču viņi ir aktīvi sociālo tīklu izmantotāji, tāpēc pozitīvi vērtē faktu, ka pašvaldības aktualitātes publicē portālā draugiem.lv un twitter.com.

Dienas otrajā pusē jaunieši nodevās nopietnākām diskusijām, apspriežot iespējas Bauskā, vidi un tās pieejamību, nodarbinātību un brīvprātīgā darba iespējas, kā arī informācijas ieguves ceļus. Viņi secināja, ka novadā trūkst saistošu un neparastu kultūras pasākumu. Izskan vēlme par talantu konkursiem un koncertiem, kuros piedalās mazpazīstami vietējie mūziķi. Viņi rosina domāt par ziemas aktivitātēm pilskalnā un iespēju atjaunot dīķi pie «Rimi» hokejam un slidošanai. Jaunieši norāda, ka pilsētā nav tējnīcas, kurā patīkami varētu pavadīt brīvo laiku.

Visbiežāk pieminēts

Bauskā trūkst riteņbraucēju celiņu, soliņu un bezmaksas wi-fi. Ir pārāk maz apgaismotu ielu, apgaismojums tiek izslēgts pārāk agri, radot neomulību. Līdzīgas izjūtas jauniešos rada nemitīgā bezpajumtnieku uzturēšanās pie lielveikala «Rimi». Sabiedriskais transports no Bauskas uz mazajiem ciematiem beidz kursēt pārāk agri, secina jaunieši. S. Jirgensone neslēpj, ka ir daudz uzlabojama, bet prioritāte varētu būt skeitparks, jo «šis vārds diskusijās izskanēja vismaz 70 reizes».

Jaunieši tika informēti par brīvprātīgā darba iespējām. S. Jirgensone stāsta, ka brīvprātīgais darbs rada abpusēju izdevīgumu – jaunietis kādam palīdz un gūst pieredzi, jaunus draugus un kontaktus, iespēju izmēģināt spēkus nākotnes profesijā.

Bauskas novada sociālā dienesta sociālā rehabilitētāja Dita Četverga informēja, ka pilsētā ir atbalsta grupa jauniešiem ar īpašām vajadzībām. Brīvprātīgajiem ir iespēja darboties grupā, būt viņu pavadoņiem dažādos pasākumos un palīdzēt ikdienā. Sociālais dienests nodrošina vientuļo cilvēku aprūpi mājās, un jaunieši te var palīdzēt saimnieciskos darbos.

Atsevišķas grupas
Kultūras darbinieks Rūdolfs Demme atklāja, ka gadu kā brīvprātīgais palīdzējis Gailīšu pagasta kultūras centrā «Kamarde» rīkot pasākumus. Iepazinis jomas speciālistus, ieguvis vajadzīgās iemaņas un pieredzi, Rūdolfs saņēma pastāvīga darba piedāvājumu. Pašlaik brīvajā laikā viņš darbojas arī interneta medijā «Radio A7» un neslēpj, ka labprāt pulkā uzņemtu jaunus raidījumu veidotājus.

Jauniete Dina Briede kā brīvprātīgā organizē dažādus pasākumus Brunavas pagasta Grenctāles kultūras namā. Viņa iedrošina skolēnus gūt pieredzi, kas vēlāk noderēs profesionālajās gaitās.

Foruma dalībniekus centās iedvesmot radio «Spin FM» un radošās apvienības «Spiediens» pārstāve Sanda Aleknaviča, kā arī bijušais baušķenieks, publisku pasākumu vadītājs Jānis Bukšs. Noslēguma pārsteigums bija «Capoeira» – brazīliešu cīņas – dejas māksla, kuras paraugdemonstrējumus sniedza jaunieši no biedrības «Capoeira Jelgava».