BauskasDzive.lv ARHĪVS

Pumpuru un ziedu vēstneši

Aina Ušča

2014. gada 28. marts 00:00

90
Pumpuru un ziedu vēstneši

Veselībai derīgi augi uzlējumiem un tējām vācami jau tagad – agrā pavasarī.

Paugurainēs zeltainas actiņas jau mirdzina māllēpes – agra pavasara pirmās vēstneses, tā man stāsta zāļu tēju mājražošanas uzņēmuma «24 zālītes» īpašnieces Talsos Evita Dedze un Laura Ušča.

Viņnedēļ braucu uz Bārbeli, Skaistkalni, Vecsauli, Rīgu. Uzmanīgi vēroju ceļa malas. Nekā! Visapkārt tikai ceļmalu pelēcīgi palsais pliens gluži kā mana kaimiņa skaistā kucēna kažoks. Man patīk, bet māllēpju zelta acis gan nevaru ieraudzīt.

PRIEŽU APTIEKA
Skaistkalnietis Aivars Kundziņš – dabas pazinējs un augu vācējs – apgalvo, ka vēl ir par agru vākt arī priežu pumpurus. Tie ir ļoti mazi un vāri, paslēpušies nelielu priedīšu sānzaros un galotnēs. Kolēģis Māris, riskējot iegrimt dūksnājā, savāc pumpuriņu nelielu sauju. Mājās to apleju ar karstu ūdeni un minūtes 20 gaidu ievelkamies. Rūgtenā, pēc sveķiem smaržojošā tēja šajā sezonā ir ideāls līdzeklis elpošanas ceļu vīrusu atvairīšanai. Ideāls tāpēc, ka patlaban ir ļoti aktīvs, piesātināts ar dziednieciskām vielām. Pēc dažiem mēnešiem tā vairs nebūs.

Ieteikums
Šogad pavasaris ir sācies ļoti agri, tāpēc priežu pumpurus varēja lasīt pat februāra beigās. Tos jāvāc no jauniem kokiem, no katra zara ņemot divus līdz četrus un nekādā ziņā nenoraujot galotnes pumpurus. Svarīgi, lai tie būtu sveķaini. Pumpuriem uzziedot, tie zaudē savas dziednieciskās īpašības. Tēja ir izcila elpošanas ceļu akūtās problēmās.

BĒRZU LAPIŅAS

Esmu dzirdējusi, ka bērzu mazie pumpuriņi un jaunās, vēl neatvērušās lapiņas ir ļoti laba dabas aptieka. To apliecina praktiķi Evita Dedze, Laura Ušča un Aivars Kundziņš. Šopavasar jābūt īpaši vērīgiem, jo ar joni tuvojas mirklis, kad piepeši atvērsies un izplauks visu koku pumpuri. Patlaban ir sācies vispiemērotākais laiks bērzu pumpuriņu vākšanai.

Uzņēmuma «24 zālītes» pārstāves uzsver, ka bērzu mazo pumpuru vākšana ir līdzīga smalkam juveliera darbam. Jābūt ļoti pacietīgiem un motivētiem, lai miniatūros dzinumus savāktu, bet organisma attīrīšanai ik dienu der apēst vismaz 10 pumpuru. Turklāt sulu laikā, kas jau sācies, ir svarīgi nenokavēt arī koku mizu vākšanu.

Ieteikums
Aprīlī, maijā un varbūt arī jūnija sākumā var vākt lazdu, kārklu, vītolu, liepu, ozolu mizas. Tas ir izdarāms dabai saudzīgi. Ar burkānu mizojamo nazīti strēmeles atdala no koku jauniem dzinumiem un zariem,  nevis no pamatstumbra. Mizas ir vācamas, kamēr kokos cirkulē sulas. Pumpuri un mizas jāžāvē istabas temperatūrā, kas nepārsniedz plus 25 grādus. Tikko tā ir augstāka, atveras pumpurzvīņas un tie izzied, zaudējot dziednieciskās īpašības.

PIRTS LIETAS
Droši vien arī es gribētu vākt koku mizas, ja vien tie neaugtu šosejas malā, kur dzīvoju. Lapas, ziedi, mizas noteikti ir jāvāc vietās, kas neatrodas autoceļu un lauksaimniecībā intensīvi izmantojamas zemes tuvumā. Vislabāk – mežu pļavās un laucēs. Tādā dzīvo Aivars Kundziņš. Viņa ģimenes mājas «Dravas» atrodas Skaistkalnes mežu viducī.

Iepazīstoties ar Aivaru, kļūst skaidrs, ka ekoloģisks dzīvesveids un interese par Latvijas augiem nav tikai sieviešu prioritāte. Viņš savā īpašumā nevāc zāļu tējas, bet augus pirts procedūrām, ko izmanto ieklāšanai uz lāvas, vieglai masāžai, skrubim. Tējas augu pazinēja un krājēja ir Aivara sieva Daina.

Aivars izglītojas, aizrautīgi papildina zināšanas. «Sieva Daina gluži nemanāmi mani ievirzīja Latvijas pirts skolu nišā. Daina nepiedalījās, bet es šī gada janvārī beidzu vislabāko mācību kursu, kāds dzīvē ir bijis, – Vecumnieku pagasta entuziastu Jura un Aelitas Batņu privāto, sertificēto Pirts skolu. Daina, šķiet, ir priecīga. Viņa vāc zāļu tējas, bet es aizraujos ar pirts lietām. Noslēguma darbu Pirts skolā uzrakstīju par likopodiju – Latvijas mežu izcirtumos iegūstamo staipekņu pulveri,» stāsta  Aivars Kundziņš.

Ieteikums
Saknes var rakt gan pavasarī, gan rudenī. Lielākas un vērtīgākas saknes ir tiem Latvijas augiem, kas vēl nav ziedējuši. Pienenes sakne ir viens no  izcilākajiem Latvijas augiem. Ļoti laba ir kalmes, arī diždadža sakne. Aprīlī un maijā izraktā, izžāvētā un pulverī samaltā pienenes sakne ir rūgta, bet rudenī iegūtā – gandrīz salda.

«Bauskas Dzīve» pateicas i/u «24 zālītes» par konsultāciju.