BauskasDzive.lv ARHĪVS

Nevis pie ķēdes, bet skolā

Kristīne Tirole

2014. gada 28. marts 00:00

284
Nevis pie ķēdes, bet skolā

Suņumīļi vairākus gadus aktīvi apmeklē biedrības «Zemgales kinoloģiskais klubs» (ZKK) mācības un pasākumus Iecavas novada «Salmiņos».

Iecavnieks Uldis ģimenes mīluli Austrumeiropas aitu suni Rūpertu paklausības skolā veda vairāk nekā divus gadus, pēc tam piecus gadus vecais dzīvnieks apguva aizsardzību un aizturēšanu. Viņi joprojām turpina apmeklēt nodarbības, jo sunim vajadzīga saskarsme.

«Tas ir tāpat kā ar cilvēku. Var redzēt, kurš ir skolu beidzis,» rezumē Uldis. Suņa apgūtais sniedz prieku un gandarījumu. Rūperts plašajā pagalmā labi sargā māju. Uldis uzsver, ka šīs šķirnes suņus nevar turēt pie ķēdes, turklāt četrkājainajam draugam vajadzīga liela teritorija. Tā kā ģimene dzīvo ciematā, sunim lieti noder labas uzvedības iemaņas.

Irina Pagodina ir astoņus mēnešus veca rotveilera īpašniece, viņas mīlulis apmeklē individuālās mācības paklausībā no pagājušā gada septembra. Kucēna panākumus vēl esot grūti vērtēt. «Korlands Reins Kodaks ir mūsu pirmais suns. Rotveileri ir mana un vīra mīļākā šķirne. Ja nebūtu varējuši to iegādāties, suni neņemtu vispār,» stāsta Irina. Pagodini vēlas, lai suns būtu paklausīgs un sabiedrisks. Īpaši svarīgi droši iziet sabiedrībā ir tādēļ, ka pāris mīt dzīvoklī Iecavas centrā.

Dodas pie bērniem
ZKK dibināts 2012. gadā. Bezpeļņas organizācijas biedri ir dažādu šķirnes suņu īpašnieki. Tā ir draudzīgu domubiedru grupa, kuriem patīk pavadīt brīvo laiku ar četrkājaino draugu dažādos pasākumos. Suņmīļiem profesionālu palīdzību sniedz divas kinoloģes – Aina Korņejeva un Anete Pumpure. Viņas kinologa apliecību ieguva deviņu mēnešu kursos Latvijas Kinoloģiskajā federācijā.

Reizi gadā biedri pulcējas divu trīs dienu vasaras zaļumballē. Šogad plānotas nakts pārbaudes suņiem un viņu saimniekiem. Kluba pārstāvji piedalās sarīkojumos, kur jaunākajai paaudzei stāsta par kinologa un izmeklētāja profesiju, suņu izmantošanu izmeklēšanā. Šī gada februārī kluba kinologs profesiju dienās viesojās Staļģenes bērnu un jauniešu centrā, stāstot par cilvēka labākā drauga apmācību.
Klubs ar saviem līdzekļiem, ieguldot aptuveni 1000 latu, izveidojis īpaši izturīgu zālienu skriešanās sacensībām. ZKK ir ieceres, ko varētu īstenot ar Eiropas fondu atbalstu, taču līdz šim finansējumu nav izdevies iegūt.

Lielie brāļi «halturē»
Skriešanās sacensībās ierasti piedalās kurti un dzinējsuņi. Falšā zaķa ķeršanas sacensības biedrība reizi mēnesī rīko no aprīļa līdz novembrim. Iekārta, kurā kustas māneklis, ir tikai trim klubiem Latvijā. Piedalīties var visi suņi. Kinologi raksturo – kaut suns ir mazs, piemēram, taksis, tas ļoti precīzi izskrien līkumus. Lielie sugas brāļi nereti «halturē». Falšā zaķa ķeršanas trases līkumus maina, jo «sportisti» ātri iegaumē ceļu un sāk šmaukties.

Regulāri «Salmiņos» ierodas tā saukto darba šķirņu – vācu un Austrumeiropas aitu, rotveileru, Maljorkas mastifu – saimnieki ar saviem mīluļiem. Arī īru terjeru īpašnieki te ir bieži viesi. Suņu skolā un pasākumos var piedalīties arī ar bezšķirnes suņiem. Kluba dalībnieki nāk no Iecavas, Dzērumiem, Baldones, Ķekavas novada, Jelgavas, Mārupes, Rīgas un Tukuma. «Salmiņos» ik pa laikam ierodas arī viesi ar četrkājainajiem draugiem no Bauskas un Vecumniekiem, kā arī no tālākām vietām – Rēzeknes un Liepājas.

Gudrības – caur vēderu
Skriešanās darba suņiem atraisa instinktus, kas palīdz mācībās. Suns labāk ievēro saimnieka kustības un nes mantu. Medību suņiem instinkti izpaužas spēcīgāk. Aktīvās atpūtas pasākumos dzīvokļa un aizņemtu saimnieku suņiem pirms sacensības jāiesildās, lai izvairītos no muskuļu sastiepšanas.

«Cilvēkam nepatīkamas izdarības sunim, kas rok bedres, grauž visu pēc kārtas, rodas tikai no bezdarbības. Nedzimst rotveileri, dobermaņi – «cilvēkēdāji», mēs viņus tādus padarām nesocializējot,» skaidro A. Korņejeva. Suņu mācības notiek mūsdienīgi – «caur vēderu», nevis fizisku piespiešanu vai arī balstoties uz medību instinktiem, nevis agresiju, kā tas bija padomju gados. Tās ir ļoti smalkas lietas, un vislabāk mīlulim sākt apgūt gudrības līdz gada vecumam, teic kinoloģe.

Visvieglāk mācības padodas darba šķirnes suņiem. Tie ir pinčeri, šnauceri, molosi, Šveices ganusuņi u. c. Populārākie pārstāvji ir dobermanis, melnais terjers, bokseris, dogs, rotveilers un sanbernārs. Medību šķirnes suņiem ir citādas mācības un testi, ko A. Korņejeva nepārzina. Visgrūtāk paklausībā ir apmācāmi špici un pirmatnīgie suņi, piemēram, Aļaskas malamuts, Sibīrijas haskijs, Rietumkrievijas laika, čau-čau. Bezšķirnes suņi ir jāpārbauda un jāizlemj, kāda apmācība tiem padosies vislabāk, iesaka praktiķe.


UZZIŅAI

ZEMGALES KINOLOĢISKAIS KLUBS


Mērķis – attīstīt aktīvās atpūtas iespējas gan suņiem, gan cilvēkiem, izglītot sabiedrību par dzīvnieku labturību un apmācību, kā arī veicināt sabiedrības humānu attieksmi pret dzīvniekiem.

Uzdevumi – apvienot šķirnes suņu audzētājus, īpašniekus un mīļotājus, organizēt pasākumus un nodarbības šķirnes suņu popularizēšanai, eksponēšanai, sacensībām un apmācībai, izglītot biedrus par dzīvnieku labturību, iesaistīt iedzīvotājus, īpaši jaunatni, nodarbībās ar suņiem, izzināt citu pieredzi.

Lai aicinātu kluba pārstāvi vai kinologu uz tikšanos, jāraksta pieteikums pa e-pastu. Vairāk informācijas biedrības mājaslapā zkk.lv.