BauskasDzive.lv ARHĪVS

Publicisti sagaida ar aplausiem

Aina Ušča

2014. gada 26. marts 00:00

1
Publicisti sagaida ar aplausiem

Vecumnieku novada Skaistkalnes vidusskolā vakar, 25. martā, notika tematiska pēcpusdiena, kas bija veltīta 65. gadadienai kopš Latvijas pilsoņu masveida represijām.

Uz tikšanos ar skolēniem, pedagogiem, ciema iestāžu darbiniekiem bija ieradusies rakstniece un publiciste Marina Kosteņecka. Pēcpusdienu organizēja Ingus Pavinkšnis, Skaistkalnes vidusskolas vēstures skolotājs, un pedagoģe Lolita Silakaktiņa.

Delegācija no Vecumniekiem

No Vecumniekiem bija atbraukuši 16 politiski represētie un pensionāri. Pirms došanās uz Skaistkalni viņi piedalījās piemiņas brīdī pie Vecumnieku dzelzceļa stacijas, stāsta Vecumnieku pagasta muzeja vadītāja Aloida Baķe. Pēc viņas iniciatīvas seniori nolēma apmeklēt tikšanos ar Marinu Kosteņecku, pašvaldība nodrošināja transportu.

Aloida Baķe uzskata: «Gribējās, lai vecāki cilvēki savām acīm pārliecinās, ka mūsu tautas vēsture interesē arī bērnus un jauniešus. Es vēroju zāli un pēc jauniešu reakcijas sapratu, ka viņi sarīkojumā nepiedalās formāli. Skaistkalnes vidusskolā ir dziļas un izkoptas patriotiskās audzināšanas tradīcijas. Vecumnieku novada vēstures skolotāju metodiskās apvienības vadītājs Ingus Pavinkšnis un viņa kolēģe Lolita Silakaktiņa regulāri organizē tikšanās un sarunas ar personībām, kurām ir liela loma Latvijas valsts veidošanā un attīstībā. Ingus savu darbu veic ļoti prasmīgi.»

Saņem mantojumu
Publicisti Marinu Kosteņecku zāle sveica, pieceļoties kājās un aplaudējot. Viņa pateicās par uzaicinājumu un piebilda, ka Skaistkalnes vidusskolu jau ir apmeklējusi 2010. ga-da 25. martā un priecājas atgriezties vēlreiz. Tolaik Marina Kosteņecka bija sākusi apkopot savu vecāku saraksti.

Viņas tēvs – ukrainis – kā komunistiskajam režīmam neuzticams tika notiesāts uz 20 gadiem un izsūtīts uz Vorkutu. Pirmo reizi tēvu Marina ieraudzīja desmit gadu vecumā, kad pēc soda daļējas izciešanas viņš atgriezās Rīgā. Tēvs bija saglabājis visas Marinas un mammas desmit gadu laikā rakstītās vēstules. Vecāku saraksti meita saņēma mantojumā, bet 2010. gadā tās apkopoja grāmatā «Vēstules no mājām».

Vispirms to izdeva krievu valodā, kas Marinai Kosteņeckai ir dzimtā, bet vēlāk grāmatu iztulkoja latviski. To jau ir iegādājusies Skaistkalnes vidusskolas bibliotēka. Publiciste stāstīja par izdevuma tapšanu. Grāmatas eksemplāru krievu valodā viešņa uzdāvināja Skaistkalnes vidusskolas direktorei Svetlanai Vāverniecei.

Glabā pateicības vēstules
Marina Kosteņecka pagājušā gadsimta 80. gadu beigās tika ievēlēta Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) Augstākajā Padomē un 1989. gadā Maskavā piedalījās vēsturiskajā balsojumā, nosodot Molotova-Rībentropa paktu. Deputāte un rakstniece iestājās par Latvijas neatkarības atgūšanu, saņemot nosodījumu no saviem tautiešiem un bezgalīgu pateicību no latviešiem. Marina Kosteņecka glabā trīs tūkstošus Latvijas iedzīvotāju atbalsta un pateicības vēstuļu. Divas no tām viņa nolasīja auditorijai. Rakstniece uzsvēra: «Tautai ir ļoti svarīgi saglabāt vēsturisko atmiņu, bet jāmāk arī piedot. Spēja piedot ir stipru cilvēku iezīme.»

Skaistkalnes vidusskolas 9. klases audzēkne Inta Skadorva sacīja, ka tematiskā sarīkojuma apmeklējums bija brīvprātīgs. «Lai gan mūs neviens nespieda piedalīties, atnākuši bija gandrīz visi 5. – 12. klašu audzēkņi. Man, piemēram, ļoti nozīmīgs šķita viss, ko rakstniece šodien pastāstīja. Turklāt šodien skolotājs Ingus Pavinkšnis vēstures stundu veltīja 1949. gada 25. marta notikumiem. Viņš nosauca to skaistkalniešu vārdus, kuri neatgriezās no izsūtījuma. Tas bijis ļoti baiss laiks. Man ir bail par to domāt,» teic Inta.

Vēlāk skolēni, pieaugušie un ciemiņi no Vecumniekiem piedalījās piemiņas brīdī pie Kaminsku akmens un nolika ziedus.