«Elektrošoku» gaidot

Gaidāmais elektrības cenu kāpums iedzīvotājiem bijis vadmotīvs uzņēmējiem, gatavojot piedāvājumus kārtējai izstādei «Māja I 2014», kas no 13. līdz 16. martam notika Ķīpsalas hallē Rīgā.
Tirgus atbrīvošana pēdējai, skaitliski lielākajai klientu grupai – mājsaimniecībām – ar valdības un Saeimas lēmumu nupat atlikta līdz nākamā gada sākumam. Privātie klienti elektrību pērk no «Latvenergo» par regulētu un, kā saka pārdevējs, subsidētu tarifu, tāpēc prognozētais cenu kāpums vidēji par trešdaļu varētu izraisīt zināmu «elektrošoku».
Ietaupījums katram
Izstādē piedalījās liels skaits uzņēmēju, un to apmeklēja kupls skaits interesentu – sestdien gandrīz visu laiku pie stāvlaukuma rindā gaidīja vairāk nekā 100 automašīnu. Gan izstādes apmeklētāji, gan uzņēmēji neslēpa, ka visus interesē veidi, kā ietaupīt enerģiju – sākot ar siltumu aizturošiem celtniecības blokiem privātmājām, siltināšanas iespējām, moderniem apkures katliem, saules elektrības un siltuma paneļiem un beidzot ar energotaupīgām apgaismes sistēmām.
Siltināšana un saules enerģijas paneļi pašlaik mūspusē nav populāri – gan lielo cenu, gan gana sarežģītu darbu dēļ. Paaugstinoties elektrības un citu veidu enerģijas izmaksām, arī tie var kļūt izdevīgi.
Taču ir katram pieejams veids, kā taupīt elektrību ikdienā. Trīs klientu aplenkti stendi izstādē bija LED spuldžu tirgotājiem. Vienā no stendiem visi spuldžu paraugi līdz dienas vidum bija izpirkti. Citā firmas pārstāvjiem gandrīz nebija laika skaidrot, cik labas ir šīs spuldzes – pārdošanas process ritēja nepārtraukti.
Kvēlspuldžu alternatīva pirms desmit gadiem bija kompaktās fluorescences spuldzes (KFS), sauktas par ekonomiskajām. Tās ļāva samazināt apgaismojuma izmaksas piecas reizes. Tagad KFS pamazām nomaina LED spuldzes. Šajos apgaismes ķermeņos gaismu dod diode jeb LED – angļu valodā «light emitting diode». Tajā gaismu izstaro elektriskā strāva, izejot caur elektronisko pusvadītāju. Enerģijas patēriņš LED ir gandrīz desmit reižu mazāks par kvēlspuldzi. Līdz šim pircējus atbaidīja salīdzinoši augstā cena, bet pēdējā laikā tā ir samazinājusies, toties maksa par elektrību aizvien pieaugs.
Eksperti uzsver – kvēlspuldzes nomaiņa pret LED atmaksāsies pusgada vai gada laikā. KFS maiņa atmaksātos trīs līdz piecu gadu laikā.
Jāatrod piemērotākās
Tomēr izvēlēties taupīgās spuldzes nav tik vienkārši – tirgū ir liela dažādība, un bieži bez pārdevēja palīdzības galā netikt. Bauskas veikala «Pus 12» pārdevējas tiem, kas nolēmuši mainīt KFS vai kvēlspuldzes pret LED, iesaka ņemt līdzi vēl strādājošu veco spuldzi un turpat veikalā piemeklēt atbilstīgu aizvietotāju. Te var pārbaudīt, vai jaunā spuldze dod tikpat spilgtu gaismu kā vecā.
«Pircējus interesē spuldzes kalpošanas laiks – tas ir pirmais jautājums,» teic pārdevēja Taiga Brokāne. LED spuldzēm sola kalpošanas laiku no 15 līdz 25 tūkstošiem vai pat 50 – 100 tūkstošus stundu.
Veikala «Ledakcijas.lv» pārstāvji skaidro, ka LED spuldzēm ir dažādas krāsas gaisma – auksti, neitrāli vai silti balta, kā arī sarkana, zaļa, zila, dzeltena un violeta nokrāsa. Latvijā cilvēki ir pieraduši pie silti baltās krāsas. Tas reizēm radot pārpratumus – auksti baltā krāsa cilvēkiem, kas līdz šim lietojuši kvēlspuldzes, rada sajūtu, ka LED gaisma ir mazāk spilgta.
Jāpievērš uzmanība apgaismojuma leņķim – dažām LED spuldzēm tas ir no 90 līdz 120 grādiem un mazāk, citām ierastais leņķis ir 270 grādu. Ja nav līdzi spuldzes, lai salīdzinātu spilgtumu, var izpētīt, kāds ir gaismas plūsmas rādītājs – 60 vatu kvēlspuldzei LED grupā atbilst apmēram 470 lūmeni jeb gaismas mērvienības, 36 vatu – 350 lūmeni. Reizēm vienādas jaudas spuldzēm spilgtums var atšķirties.
Ekoloģiskais pluss
Reizumis LED spuldžu gaisma raustās, ja elektrotīklā spriegums nav vienmērīgs. Tas var traucēt, tāpēc modernajās spuldzēs ir iebūvēts strāvas transformators, lai sprieguma svārstības spuldzi neietekmētu.
«LED spuldzes ir videi un cilvēku veselībai draudzīgas,» uzsver veikala «euroled.lv» pārdošanas speciālists Ļevs Lukjanovs. 60 vatu kvēlspuldzes patērētās enerģijas oglekļa dioksīda izmeši ir 64,6 kg gadā, KFS spuldzei – 14 kg, LED spuldzei – 7,54 kg. KFS spuldzes nepatīkamais faktors – tā satur dzīvsudrabu, tāpēc speciāli jāutilizē, to nedrīkst izmest parastā atkritumu kastē, vēstīts vietnē ledakcijas.lv. No LED ieguvums videi ir ilgāks kalpošanas laiks – tas nozīmē, ka jāražo mazāk gaismas ķermeņu, rūpniecība patērē mazāk resursu.
SIA «Eltors» pārstāve Anna Ļaļko Ķīpsalā demonstrēja Latvijas zīmola «Tasman» spuldzes, ko pēc mūsu valsts uzņēmumu pasūtījuma ražo Ķīnā. Viņa rādīja jaunu risinājumu, kā pagarināt LED spuldzes darba ilgumu. Diodēm ir luminafors – speciāls pārklājums, kas dod vajadzīgo krāsas toni. Parasti tas pārklāj diodi un sildot samazina tās mūža ilgumu. A. Ļaļko demonstrēja ierīci, kur luminafors pievienots nelielā attālumā, nodrošinot gaisa plūsmu un pagarinot diodes darba mūžu līdz pat 70 tūkstošiem stundu.
Liela dažādība
Tirgū pēdējā laikā pieejamas arī lētas LED spuldzes, kas ne vienmēr nostrādās solīto laiku. A. Ļaļko uzsvēra, ka spuldze tomēr sasilst līdz pat 80 grādu temperatūrai. Tāpēc vajadzīgs kvalitatīvs keramikas vai metāla korpuss, kas siltumu novada. LED gan izdala maz siltuma – 60 vatu kvēlspuldzei tās ir 85 britu termālās vienības (btu), līdzīgai KFS – 30 btu, LED – 3,4 btu stundā, vēsta ledakcijas.lv. Tomēr arī nelielo siltumu lēti plastmasas un alumīnija korpusi nespēj pilnībā novadīt, samazinot spuldzes darba mūžu.
LED diodes izmanto ne tikai sadzīves apgaismes ķermeņos. T. Brokāne informēja, ka populāri pēdējā laikā ir prožektori – tie patērē desmit reižu mazāk enerģijas, salīdzinot ar halogēnajām lampām, un nebīstas no laika pārmaiņām. LED apgaismojumu lieto mēbelēs, dienasgaismas lampās. Dažādi var izmantot LED lampiņu lentes. Izstādē Ķīpsalā piedāvā LED ielas apgaismojuma lampas.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»