Izstāžu zālē – dāmas buduārs

Aizraušanās. Kundzes sevi vēro spogulīšos.
Mūsdienās nav viegli tapt pamanītam ar savu oriģinālo kolekciju. Radiožurnālistei Ilonai Jahimovičai tas, šķiet, ir izdevies. Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā līdz 11. maijam apskatāma viņas antīko spogulīšu krājuma izstāde «Spogulīt, spogulīt...». Kolekcija iesākta pirms gadiem piecpadsmit.
Greznās muguriņas
Baušķenieku vērtēšanai atvesti ap 100 dāmu spogulīši, kas rotāti ar emalju, smalkiem zīmējumiem, herbārijiem. Apskatāmas arī tikpat daudz atklātņu. Tajās attēlotas dāmas, kas par sevi tīksminās mazos spogulīšos. Vitrīnās izvietotas apmēram 20 porcelāna figūriņas, kuras atklāj šo pašu tematiku. Daudzi patiesi ir izbrīnīti, ka šāds nieciņš – skaistā rāmītī ieslēpts stikla gabaliņš – mēdz būt tik daudzveidīgs.
Nereti spogulīša aizmugure bijusi daudz greznāka, smalkāk izstrādāta nekā pret seju vērstā puse ar tajā ievietoto stikliņu. Ir darinājumi, kuriem pret svešinieku pavērstajā pusē aplūkojami sīki smalkos rakstos iestrādāti dārgakmenīši, kaltēti krāsainie taureņi, miniatūri gleznojumi. Sievišķīgu smalkumu ekspozīcijai piešķir arī tas, ka Ilonas kolekcijā galvenokārt ir spogulīši ar kājiņu – ērtākai lietošanai.
Izzūdoši nieciņi
Izstādē pārsteidz atklātnīšu daudzveidība. Kartītes tikušas izmantotas apsveikumu nosūtīšanai, tās lieliski atklāj agrāko gadu modes un stila tendences, palīdz izzināt vēsturisko ainu. Dažās no tām saskatāma arī kāda pikanta, nerātna detaļa.
Atklātnītes, tāpat kā spogulīši, ir mūsdienās strauji izzūdoša lieta. Tas arī bijis viens no iemesliem, kādēļ I. Jahimoviča pievērsusies šo sīklietiņu kolekcionēšanai. Tās viņa iegūst ceļojumos, regulāri apskata antikvāru priekšmetu tirgotavu krājumus. Kolekcija ir gana neparasta, tādēļ par dažiem tās eksemplāriem autore spēj uzburt kādu interesantu stāstu. Ir kāds spogulītis, kura kātiņā paslēpts ass duncītis. «Tā īpašniece varētu būt bijusi kāda turīga jaunkundze, kura, iespējams, aso nazīti izmantojusi kādu savu tumšo nodomu īstenošanai,» fantāzijas lidojumam ļaujas kolekcionāre.
Spogulīši cauri gadsimtiem glabā sevī apslēptus daudzu priecīgu un skumju acu atspulgus. Tie piedzīvojuši romantiskus mirkļus, dāmai pucējoties pirms tikšanās ar mīļoto. Uz to stikla virsmām noteikti izžuvušas skumjās salauzto siržu asaras.
Iecere izdot grāmatu
Ilona Jahimoviča atklāj, ka krājuma apjoma strauja palielināšana nav pašmērķis. Viņa nesapņo par konkrēta priekšmeta iegūšanu, bet tic pārsteigumiem, ka spogulīši paši atradīs ceļu pie viņas.
Arī Ilonas vīrs Dmitrijs ir neparastu lietu vācējs. Viņa krājumā ir vairāki desmiti seno laiku gludekļu. Praktiskajam mūsdienu ik-
dienas priekšmetam priekšgājēji bijuši ļoti daudzveidīgi un neparasti.
Ilona iecerējusi izdot nelielu suvenīrformāta grāmatu. Tajā būtu vēsturiski fakti par dāmu spoguļiem, to izcelsmi, dažādo pielietojumu, kā arī kādi poētiski un varbūt romantiski stāsti.
Rosina vīriešu fantāziju
Izstādes «Spogulīt, spogulīt...» atklāšanā Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja direktore Baiba Šulce sacīja, ka šī kolekcija ir lielisks pavasara vēstnesis pilsētā. «Tā iekārtota kā dāmas buduārs, kurā ielūkoties ir vērts arī kungiem. Iespējams, smalkumu aplūkošana viņiem palīdzēs kādas oriģinālas dāvaniņas izvēlē savai mīļotajai,» rosināja B. Šulce.
Bauskas Valsts ģimnāzijas 12. klases audzēkne Beāte Neikšāne «Bauskas Dzīvei» atzina, ka šeit apskatāmie priekšmeti viņu ļoti saista, jo jaunieti interesē viss antīkais. Starp senlietām var rast to noskaņu, kas reti kur iegūstama mūsdienu modernajā pasaulē.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»