Novadpētniecība kļūst par bibliotēku prioritāti

Bauskas, Vecumnieku, Iecavas un Rundāles novada bibliotēkas veic aktīvu un daudzpusīgu novadpētniecības darbu. Tā mērķis – izzināt, fiksēt, apkopot, saglabāt un popularizēt dzimto pagastu, novadu un tā ļaudis. Vecumnieku novada Bārbeles bibliotēkas vadītāja Brigita Krauze uzskata, ka novadpētniecība ir ļoti nozīmīgs darbības virziens. Tieši ar novadpētniecības krājumu ikviena bibliotēka atšķiras no citām un kļūst interesanta lietotājiem.
Dodas uz intervijām
Bauskas novada Vecsaules pagasta bibliotēkas vadītāja Agrita Hatkeviča un pagasta kultūras darba speciāliste Rasma Maldute 2007. gadā sāka veidot iedzīvotāju atmiņu krājumu «Pagasta stāsti». Intervijas ar vecsauliešiem Agrita ieraksta diktofonā, fotografē viņu portretus, bet Rasma filmē videosižetus. Videokameru, fotoaparātu un diktofonu speciāli šim mērķim iegādājās pagasta pārvalde. Līdz 2014. gadam ir ierakstīti un nofilmēti 18 personu atmiņu stāsti. No viņiem 12 jau ir aizsaulē, teic Agrita Hatkeviča.
Viņa iepazīstina ar atmiņu krājuma veidošanas metodēm: «Galvenokārt intervējam gados vecus pagasta iedzīvotājus. Nule pieminētā statistika liecina, ka jāpasteidzas. Labi vismaz, ka paspējām uzklausīt tos 12 vecsauliešus, kuru vairs nav mūsu vidū. Atmiņās vēlas dalīties arī jaunāki cilvēki. Uzklausīsim viņus, bet prioritāte joprojām ir mūsu pagasta ilgdzīvotāji. Atceros savu pirmo interviju 2007. gadā, kad sarunājos ar 97 gadus veco Beitiņmammu.»
Cilvēks ir vissvarīgākais
Agritas Hatkevičas un Rasmas Maldutes uzdevums ir savākt pēc iespējas vairāk materiālu par Vecsaules pagasta vēsturi, ģimenēm, mājām, tradīcijām. Atšķirībā no muzeju metodikas, bibliotekāri ierakstītos atmiņu stāstus nepārbauda dažādos avotos un padziļināti nepēta. Katrs stāsts ir ļoti subjektīvs.
Nereti, atceroties vienu un to pašu notikumu, dažādu aculiecinieku liecības atšķiras. «Katrs dzīvesstāsts ir vērtība. Nereti, tiecoties pēc vēsturiskas precizitātes, tiek aizmirsts cilvēks. Mūsu pieeja ir gluži pretēja: cilvēki, viņu attieksme pret pasauli ir daudz svarīgāka par nevainojami precīzi savirknētiem faktiem,» spriež Vecsaules bibliotēkas vadītāja.
Glabā iesvētes apliecības
Vecsauliešu Annas Līdakas un Annas Pērkones atmiņu stāsti jau ir transkribēti un apkopoti atsevišķos sējumos. Viens eksemplārs glabājas bibliotēkā un ir pieejams ikvienam interesentam, bet otrs tika uzdāvināts stāstītājām. Anna Pērkone un Anna Līdaka saņēma gan teksta drukāto, gan kompaktdiskā ierakstīto digitālo versiju. Pagājušā gada decembrī, kad Annai Līdakai palika 88 gadi, Vecsaules bibliotēkā notika jubilāres un Annas Pērkones atmiņu stāstu prezentācija. Aizkustinoši, ka tematiskajā pēcpusdienā piedalījās arī Annas Līdakas mazmazbērni.
Abi sējumi ir papildināti ar interesantiem ģimeņu albumu fotoattēliem. Tajos ir atainoti dažādi lauku darbi, piemēram, burkānu sēšana ar speciālu agregātu, mājlopu aprūpe, kā arī iesvētības, kāzas. Iedzīvotāji ir saglabājuši arī, viņuprāt, svarīgākos dokumentus – skolas liecības, iesvētes, kristību apliecības. Vecsaulietes Elvīras Bērziņas dzimta vairākās paaudzēs glabā iesvētes apliecības. Visvecākā tika izdota pirms 100 gadiem. Bibliotekāre apliecības ieskenēja, bet Rasma Maldute Vecsaules luterāņu baznīcā sarīkoja Bērziņu ģimenes iesvētes dokumentu kopiju izstādi.
Laucinieku poētiskā valoda
Atmiņu stāstu audioierakstu šifrēšana, rakstīšana un strukturēšana aizņem ļoti daudz laika. Šis darbs Agritai Hatkevičai patīk, viņa atklāj: «Reizēm tik ļoti iedziļinos stāstos, ka cilvēkus un notikumus redzu kā filmā. Dažreiz mani sajūsmina kāda detaļa, citkārt apbrīnoju laucinieku poētisko, skaisto valodu. Minēšu kādu zīmīgu Annas Pērkones atmiņu fragmentu: «Šo pavasari, vienu rītu, bija īsta «zaķīšu pirtiņa». Tāda migla no meža vēlās! Vāliem! Sākumā domāju, ka kaimiņi kaut ko dedzina, ka tie ir dūmu vāli. Bet nē! Laikam aukstais gaiss nāca no meža pa silto zemi, un uzartais lauks kūpēja. Es pirmo reizi ko tādu redzēju. Skaisti!»
Intervējot vecsauliešus un pēc tam meklējot faktus par konkrētu laika posmu digitālajā periodisko izdevumu datubāzē, Agrita Hatkeviča ir guvusi daudz jaunas un reizēm pat negaidītas informācijas. Viņa noskaidrojusi, ka dzejnieka Viļa Plūdoņa vecmāmuļa atdusas Vecsaules pagasta Teivenu kapos, bet vārds «teiveni» senajā votu jeb krieviņu valodā nozīmē ‘debesis’. Baušķeniece, Vecsaules pagastā dzimusī Ausma Saukuma Vecsaules bibliotēkai uzdāvināja trīs nozīmīgu pētījumu eksemplārus. Viens ir «Manas atmiņas par Vecsauli», otrs – «Villerušu dzimta Vecsaulē», kura autore ir Vaida Villeruša, kā arī pētījumu «Krieviņi Vecsaulē». Ausma ir izpētījusi vairāku Vecsaules pagasta viensētu vēsturi, kas atrodas ceļā starp Vecsauli un Ozolaini netālu no kūdras purva. Viņa stāsta par savu dzimtu, radiem, kaimiņiem, par izsūtījumā pavadītajiem gadiem un atgriešanos dzimtenē.
Rīko digitālus ceļojumus
Bauskas Centrālā bibliotēka (CB) aktīvi turpina organizēt digitālos ceļojumus «Bauska: vecpilsētas stāsti». Tematiskos sarīkojumus vada CB galvenā bibliogrāfe Laimdota Ozoliņa. Viņa ir sagatavojusi vizuālu materiālu prezentāciju par Bauskas vecpilsētu un citām vēsturiskām vietām. Tematiski sarīkojumi par šo tēmu pērn tika organizēti sadarbībā ar Bauskas novada skolām. Savukārt Iecavas vidusskolā CB speciālistes rīkoja pēcpusdienu «Iecavas vēsture senajās fotogrāfijās».
Bauskas CB direktore Baiba Tormane atzīst, ka novadpētniecības darbu aktīvi un radoši veic Vecumnieku novada Skaistkalnes, Bārbeles, Valles bibliotekāres, Iecavas novada Zorģu, Rosmes, Ziemeļu bibliotēku vadītājas. Visu novadu bibliotekāri ļoti atbildīgi izturas pret novadpētniecības darbu, meklē jaunas darba metodes un formas. Jauncodes bibliotēkas vadītāja Inta Krieviņa un aktīvākie iedzīvotāji ir sākuši dižkoku meklēšanas akciju Jauncodē. Jau ir atklāti, nofotografēti un izpētīti četri diži koki. Par katru ir sagatavots apraksts.
Informācija par četru novadu ievērojamākajiem cilvēkiem ir apkopota elektroniskajā «Novadnieku enciklopēdijā». To var atrast Bauskas CB interneta portālā www.bauskasbiblioteka.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»