BauskasDzive.lv ARHĪVS

Svarīgs piegādes apmērs un attālums

Antra Ērgle

2014. gada 19. marts 00:00

54
Svarīgs piegādes  apmērs un attālums

Ar Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) iniciatīvu divās Latvijas pašvaldībās pērn sākti pilotprojekti, kuru mērķis ir vietējo lauksaimnieku saražoto pārtiku piegādāt skolām, bērnudārziem un citām iestādēm.

Pārtikas produktu iepirkumiem Latvijas pašvaldības gadā tērē vairāk nekā 18 miljonus eiro, liecina LLKC dati. Mērķis ir panākt, lai šī nauda vairāk paliktu vietējās teritorijās, nodrošinot ekonomisko izaugsmi, projekta pamatojumu skaidro LLKC pārstāve Iveta Tomsone.

Iesaka dalīt
Vietējo produktu iepirkumu priekšrocības pārbauda Limbažos un Tukumā. Latvijas Zemnieku federācijas (LZF) valdes priekšsēdētāja iecavniece Agita Hauka «Bauskas Dzīvei» stāsta, ka Limbažos pilotprojektā ieguldīts liels LZF biedru darbs, veidojot kopīgus piedāvājumus iepirkumiem. «Ja zemnieki būs gatavi kooperēties, nodrošināt kvalitāti un vajadzīgo daudzumu, tas ir īstenojams mērķis visās pašvaldībās,» uzskata zemnieku pārstāve.

LLKC apkopota informācija no 86 novadu pašvaldībām par iepirkumu procesu, ar 24 jau izveidojusies ciešāka sadarbība, projektu tālāko gaitu raksturo I. Tomsone. Apkopojot pieredzi, LLKC iesaka pašvaldībām, kas vēlas savus skolēnus nodrošināt ar veselīgu vietējo pārtiku, iepirkumus sadalīt lotēs atsevišķi vietējiem produktiem un tiem, ko Latvijā neaudzē, piemēram, eksotiskajiem augļiem. Tā zemnieki varētu nodrošināt vajadzīgo piegādes daudzumu un sortimentu.

LLKC rosina iepirkumus vietējiem augļiem un dārzeņiem rīkot sezonas sākumā, nevis vasarā, kad zemniekiem piegādes līgumi jau noslēgti.

Zemniekiem jāspēj arī sadarboties, to pierāda dārzeņu kooperatīvu panākumi, saka A. Hauka.

Mūsu novados ražo pietiekami daudz piena, taču pašlaik labā iepirkuma cena nemudina zemniekus meklēt citu pircēju.

Cena un transports
Fermām var rasties problēma ar piegādes apjomu, taču to var risināt, vērtē Bauskas novada Codes pagasta piena pārstrādes ražotnes «Celmi» īpašniece Inga Celma.

«Jautājums par daudzumu ir risināms kooperācijā, un galvenais būtu nodrošināt labas analīzes,» vērtē siera ražotāja, «skolu iepirkumos neesmu piedalījusies, bet iepriekš ir bijusi pieredze ar sociālās aprūpes iestādi. Sadarbība var atdurties pret cenu, jo skola par pienu vai krējumu gribēs maksāt mazāk. Tomēr piena ražotāju fermām stabila cena un ilgtermiņa līgums var būt ļoti vilinošs. Pārstrādātājiem, līdzīgi «Celmiem», svarīgāks ir galaprodukta, nevis izejvielas noiets. Arī piegādes attālums ir nozīmīgs – labāk gūt stabilus ienākumus uz vietas, nevis maksāt par piena transportēšanu.»

Iecavas novada Dzimtmisas pamatskolas direktore Jana Arāja stāsta, ka iepriekšējos gados šajā skolā, kam viens no papildu izglītības virzieniem ir zaļā dzīvesveida izkopšana, pirkti tuvējo zemnieku ražotie dārzeņi. Taču tagad konkursā bijis tikai viens piedāvājums no Rīgas firmas, un tas arī apstiprināts.

«Mēs bērniem gatavojam tikai pusdienas, tāpēc piegādes apjomi nav tik lieli kā vidusskolā vai internātskolā, kur pasniedz arī brokastis un vakariņas. Tik mazas piegādes nav izdevīgas, tāpēc mums nebija lielas izvēles. Domāju, ka arī tagad no Rīgas firmas saņemam galvenokārt Latvijā audzētus dārzeņus, taču nezinu, vai tie nāk no tuvējiem zemniekiem. Pirms dažiem gadiem bija tiešās piegādes no vietējiem ražotājiem, taču tik mazu daudzumu vest viņiem nebija izdevīgi. Tagad kopā iepērkam gan dārzeņus, gan graudu produktus un rīsus, visu vajadzīgo,» stāsta J. Arāja.

Novadā ir iecere rīkot centralizēto iepirkumu, tad lielākam apjomam cena būtu izdevīgāka, transporta izmaksas – mazākas, lēš J. Arāja, pieļaujot, ka tad pieteiktos arī vietējo ražotāju kooperatīvi. Jāpiebilst, ka Iecavas novada audzētājiem izdevīgāks par piegādēm skolai var izrādīties tuvums Rīgai ar Centrāltirgus cenām un noieta apjomu.

Atbalsta ražotājus
LLKC sadarbība vietējo produktu atbalstam turpināsies Kokneses un Vecpiebalgas, kā arī vēl sešos novados, informē I. Tomsone. LLKC organizē pašvaldību un ražotāju sarunas, iesaka specifikāciju un termiņu formulējumu konkursos, kā arī palīdz zemniekiem sagatavot pieteikumus iepirkumiem.

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis paredz, ka pakāpeniski izdosies palielināt vietējo produktu piedāvājumu pašvaldību iestāžu iepirkumiem: «Pasaulē jau ir labi piemēri – Zviedrijas pašvaldībās jau sen vietējiem ir priekšroka iepirkumos. Citur Eiropā iet vēl tālāk – lai saudzētu vidi un veselību, nosaka priekšroku ne tikai vietējiem, bet arī vietējiem bioloģiskajiem produktiem. Zviedrijas pilsētā Malmē skolās bērniem pusdienās tiek pasniegta tikai bioloģiski audzēta pārtika. Dānija noteikusi, ka 2015. gadā publiskajos iepirkumos 90% pārtikas būs bioloģiski audzēta.»

Problēmas aktualitāti nesen akcentējuši Brunavas pagasta iedzīvotāji, kuri Bauskas novada domes deputātiem stāstīja par nekvalitatīvajiem tālzemju pārtikas produktiem, kas piegādāti  Mežgaļu pamatskolas virtuvei, par ko vēstīja «Bauskas Dzīve».