BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jaunieši iepazīst Eiropas Parlamenta vēlēšanu procesus

Jaunieši iepazīst Eiropas Parlamenta vēlēšanu procesus

Šis gads Eiropas Savienībā ir īpašs – notiks Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, un par šiem procesiem jo dienas jo aktuālākas kļūst sarunas. Arī Iecavas jauniešu vidū šī ir sarunu tēma – neformālās apvienības «GTA» jaunieši ir iesaistījušies starptautiskā demokrātijas projektā «Youth Babel». Jauniešu uzdevums  ir izzināt, kas ir EP, kā tas darbojas, ko tas nozīmē visai Eiropai un pasaulei, kā arī – kāda varētu būt jaunieša līdzdalība EP vēlēšanu laikā.

Projekta iniciatori ir Rumānijas jaunieši, bet tā aktivitātes pašlaik risinās trijās valstīs – Rumānijā, Itālijā un Latvijā. Pagājušā gada nogalē Iecavas kultūras namā notika viena no projekta aktivitātēm «Pasaules kafē». To organizēja «GTA» jaunieši sadarbībā ar «BJC Junda» no Jelgavas. Jaunieši kopā ar Iecavas novada domes deputātiem un pašvaldības speciālistiem diskutēja par demokrātijas jautājumiem, simulēja vēlēšanas un stiprināja draudzību starp abām jauniešu grupām.

Viena no svarīgākajām un lielākajām starptautiskā jauniešu demokrātijas projekta «Youth Babel» aktivitātēm risinājās no 3. līdz 10. februārim Baia Marē Rumānijā. Nelielajā pilsētiņā satikās visu trīs valstu jaunieši, un nedēļas laikā projekta dalībnieki ne tikai iepazinās un sadraudzējās, bet arī ar dažādām neformālās izglītības aktivitātēm centās izprast EP nozīmi un darbību Eiropā, saprast, ko nozīmē demokrātija un vai tā ir atšķirīga katrā valstī. Šajā nedēļā notika daudz un dažādas aktivitātes, piemēram, «Pasaules kafē» metode (diskusijas metode), prezentācijas par EP, dažādas prāta vētras, EP simulācijas spēle, maza ekskursija pa Baia Mari. Pirmajos trijos vakaros notika nacionālie saieti, kuros katra valsts parādīja savas paražas, tradicionālos ēdienus un kultūru.

Kopā ar sešiem jauniešiem no Jelgavas uz Rumāniju devās arī četri iecavnieki – Betija Celitāne, Verners Jānis Trokšs, Matīss Circenis, Dāvis Zāģers.

Dalībnieku iespaidi par šo braucienu
Betija Celitāne: «Manas iedomas un gaidas par to, kā būs, pilnībā nesakrita ar realitāti, ko piedzīvojām krāsu pilnajā nedēļā no 3. līdz 10. februārim. Šo laiku pavadījām kopā ar Jelgavas jauniešu grupu «Junda», un vēl tagad esmu uz diezgan skumjas nots, jo nemitīgi ir vēlme komunicēt angļu valodā un ļoti gribas atgriezties gan pie cilvēkiem, gan vides un emocijām. Tā bija viena no spilgtākajām nedēļām līdz šim 2014. gadā, jo ieguvu jaunas zināšanas par demokrātiju, vēlēšanu lietām, parlamentu un papildināju savu «cieto disku» ar vēl un vēl... Arī mēs varējām  diskutēt par un ap, kā arī kritizēt, jo galu galā mums pieder vārda brīvība. Tā bija brīnišķīga iespēja, lai papildinātu angļu valodas krājumu un iegūtu jaunus draugus, kuru tagad ļoti pietrūkst. Kā saka, vēsture atkārtojas, varbūt visi kādreiz tiksimies oficiālā vēlēšanu dienā vai kādā «Pasaules kafē» turpat Rumānijā.»

Matīss Circenis: «Patiess gandarījums par šo pasākumu. Esmu ne tikai uzzinājis daudz kā jauna par Eiropas Parlamentu un demokrātiju, bet arī uzlabojis savas angļu valodas runas spējas. Esmu iepazinies ar daudziem līdzīgi domājošiem jauniešiem no citām valstīm un šo to uzzinājis par šo zemju kultūru. Brauciens man ir bijis ļoti vērtīgs.»

Dāvis Zāģers: «Iespaids par projektu «Youth babel» ir nepārprotami pozitīvs. Man šis bija pirmais šāda veida projekts, ir daudz vērtīgu ieguvumu – zināšanas, draugi, kontakti. Tas viss rodas projekta gaitā, kas noteikti noderēs  turpmāk. Vislabākais veids, kā iepazīt Rumānijas iedzīvotājus un kultūru, ir iekļauties viņu sabiedrībā, kurā tu izjūti viņu nacionālās īpatnības. Ja ir iespēja iesaistīties starptautiskā projektā, noteikti nevajadzētu to laist garām, jo tā ir tāda pieredze, ko, lasot grāmatas, nespēs iemācīties.»

Verners Jānis Trokšs: «Šī ir mana pirmā pieredze kā grupas līderim, organizējot projekta aktivitātes. Esmu priecīgs, ka neformālās jauniešu apvienības «GTA» jaunieši ir aktīvi idejas atbalstītāji un līdzdarbojās pirmās aktivitātes organizēšanā. Tieši šīs grupas jaunieši piekrita doties uz Rumāniju. Varu teikt, ka visi manas grupas jaunieši iecavnieki bija vieni no visaktīvākajiem un draudzīgākajiem dalībniekiem visās projekta norisēs. Bija liels prieks, ka viņi šo nedēļu patiešām izbaudīja, iepazina neformālo gaisotni un ieguva tik daudz jauna.
No katras valsts piedalījās divas organizācijas. No Latvijas – neformālā jauniešu apvienība «GTA» un «BJC Junda». Šis projekts veicināja sadarbību starp mūsu grupām. Tā ir ļoti uzlabojusies, ir idejas kopā ar «Jundu» veidot dažādus jaunus projektus.
Pašlaik projektā turpinās aktivitātes katrā valstī atsevišķi, taču augustā rumāņu un itāliešu grupu līderus uzņemsim Latvijā – Jelgavā un Iecavā.»