Vilim Plūdonim veltītajā konferencē valda cilvēciska noskaņa

Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejs 7. martā rīkoja zinātnisku konferenci, kas bija veltīta novadnieka Viļa Plūdoņa 140. jubilejai.
Pētījumus prezentēja literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis, muzeju speciālisti, Plūdoņa dzimtas ciltskoka eksperts Zigurds Beinerts, mākslas zinātniece Ina Līne.
Konferences saturu veidoja Bauskas novada latviešu valodas un literatūras skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Vija Cerusa, Bauskas Centrālā bibliotēka (CB) un Bauskas mākslas skola. Konferencē tika apbalvoti Plūdonim veltītā novada skolēnu eseju konkursa dalībnieki. Vijas Cerusas referāts bija veltīts Plūdoņa pedagoģiskajai darbībai.
Bauskas CB galvenā bibliogrāfe Laimdota Ozoliņa muzejā bija iekārtojusi plašu novadnieka grāmatu, pētījumu un citu publikāciju izstādi no bibliotēkas krājuma. Mākslas skola piedāvāja audzēkņu gleznu izstādi, kas tapusi pēc Plūdoņa bērnu dzejoļu motīviem. Konferencē piedalījās Plūdoņa dzimtas pārstāvji, skolotāji, bibliotekāri, Bauskas novada nevalstisko organizāciju vadītāji un dalībnieki, skolēni, viņu vecāki un citi interesenti.
Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkas vadītāja Anda Rācenāja pauž: «Konference bija ļoti vērtīga un prasmīgi organizēta. Saņēmu daudz jaunas informācijas, bet visvairāk mani iepriecināja fakts, ka dažādu jomu vadošie pētnieki savu veikumu prezentēja cilvēcīgā, siltā, ikvienam saprotamā veidā, nevis akadēmiskā vēsumā un atsvešinātībā. Papildināju zināšanas par Plūdoni, kas būs ļoti noderīgas bibliotēkas darbā.»
Konferences ievadā uzstājās skolēnu eseju konkursa dalībnieces Annemarija Čaikovska un Elizabete Ilze Griķe. Savas esejas meitenes lasīja izjusti aizkustinoši, viegli un intonatīvi skaistā izpildījumā.
Bauskas Valsts ģimnāzijas 8. klases audzēkne A. Čaikovska konkursā ieguva otro vietu. Savukārt Elza Sējēja, Bauskas pilsētas pamatskolas audzēkne, par savu eseju saka: «Es mēģināju iemiesoties laikmetā, kurā dzīvoja Vilis Plūdonis. Muzejmājā «Lejenieki» izstaigāju visas takas, īpaši akcentējot detaļas, un esejā atainoju savas izjūtas.»
Literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis, Latvijas Universitātes profesors, mūsu novadnieka darbus aplūkoja laikmeta literatūras Eiropas tendenču kontekstā, atklājot dziļu un netipisku skatījumu.
Dzimtas pētnieks Zigurds Beinerts prezentēja ārkārtīgi interesantus faktus par savu ciltskoku. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, visā pasaulē viņam ir izdevies atrast aptuveni četrus tūkstošus dzimtai piederošo.
Mākslas zinātniece Ina Līne, kas izpētījusi visus Latvijas memoriālos muzejus, ieteica svarīgas idejas Lejenieku mājas pilnveidei. Kopš 2011. gada Plūdoņa mājas ansamblis ir Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja struktūrvienība. Par muzejmājas jaunās ekspozīcijas koncepciju stāstīja muzeja vēstures nodaļas vadītājs Aigars Urtāns. Negaidītu un īpašu sveicienu konferences rīkotājiem un dalībniekiem atsūtīja Kuldīgas V. Plūdoņa ģimnāzija, izveidojot satura un izpildījuma ziņā izcilu elektronisku avīzi par dzejnieku.
UZZIŅAI
Plūdonim veltītā skolēnu eseju konkursa uzvarētājas
Pirmā vieta 5. – 8. klašu grupā: Vecsaules pamatskolas Jaunsaules struktūrvienības 8. klases audzēkne Mairita Gedroviča, skolotāja Sarma Kukute; Bauskas sākumskolas 6. klases audzēkne Elizabete Ilze Griķe, skolotāja Vija Cerusa.
Pirmā vieta 9. klašu grupā: Bauskas pilsētas pamatskolas 9. klases skolniece Elza Sējēja, skolotāja Ieva Mašale.
Kopumā konkursā 14 skolēni no Bauskas novada skolām ieguva pirmo, otro, trešo vietu un atzinības rakstus.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»