BauskasDzive.lv ARHĪVS

Bauskas novada Sociālais dienests: Informācijas apkopošanā par elektroenerģijas atlaižu saņēmējiem būs problēmas

LETA

2014. gada 8. marts 16:36

1369
Bauskas novada Sociālais dienests: Informācijas apkopošanā par elektroenerģijas atlaižu saņēmējiem būs problēmas

Bauskas novada Sociālajam dienestam jau tagad ir informācija par tām personām, kas saņēmušas trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu un sociālo palīdzību, taču Sociālais dienests saskata problēmas, kā iegūt ziņas par reģistros neesošiem atlaižu saņēmējiem, turklāt šis mehānisms neattiecas uz maznodrošinātiem īrniekiem bez līguma ar «Latvenergo».

Bauskas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Iveta Kubliņa informēja, ka dienestam jau tagad ir informācija par klientiem - tām personām, kas saņēmušas trūcīgas vai maznodrošinātas personas statusu un sociālo palīdzību.

2014.gada divos mēnešos trūcīgas personas statuss Bauskas novadā bijis 1008 personām, no jauna piešķirts 438 personām jeb 258 ģimenēm.

Maznodrošināto statuss Bauskas novadā noteikts personām, kurām vidējie ienākumi pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 142,29 eiro. Šajā gadā maznodrošinātas personas statuss piešķirts piecām ģimenēm.

"Par šīm personām varam iedot operatīvu informāciju jebkurā laikā, taču valdības paredzētais kompensācijas mehānisms nav tik vienkāršs, kā izklāstīts tā aprakstā. Sociālais dienests te saredz vairākas problēmas," pauda Kubliņa.

Viņai nav skaidrs, piemēram, kas un kā iegūs ziņas par daudzbērnu ģimenēm, kuras nav nedz trūcīgas, nedz maznodrošinātas un nesaņem nekādu sociālo palīdzību. Sociālajam dienestam ir informācija tikai par tā esošajiem klientiem.

Ja Sociālais dienests zina savas trūcīgās un maznodrošinātās ģimenes un personas, tad nav zināms, kurai no viņām ir (un vai vispār ir) līgums ar elektroenerģijas piegādātāju. "Latvenergo" dāvanu karšu izdale jau parādījusi, ka personām bija nesakārtotas šīs līgumattiecības. "Tas rada bažas, ka sociālie darbinieki papildus saviem tiešajiem darba pienākumiem būs spiesti sakārtot savu klientu līgumattiecības ar elektropiegādātājiem, informēt, paskaidrot, bieži vien viņu vietā arī izdarīt," skaidroja Kubliņa.

Sociālā dienesta klienti ļoti bieži nedzīvo deklarētajā adresē, bet uz dažādiem nosacījumiem īrē dzīvesvietas no citām personām, kuras nav trūcīgas un kurām ir līgumi ar elektropiegādātāju. Tas nozīmē, ka šie klienti nesaņems atlaides, tāpat kā paredzēts, ka atlaides nebūs denacionalizēto māju īrniekiem, ja viņi elektroenerģiju saņem pastarpināti no māju apsaimniekotāja, pauda Sociālā dienesta vadītāja.

"Bauskas vecpilsētā ir daudzi denacionalizēti nami, kuros dzīvo ne jau tie bagātākie iedzīvotāji. Patlaban mums nav ziņu, vai viņi par elektroenerģiju maksā piegādātājam vai īpašniekam. Tas nozīmē, ka visi trūcīgie un maznodrošinātie atlaidi tomēr nesaņems. Un tas parāda, ka šīs mehānisms nav pilnīgs un taisnīgs. Neapmierinātie savas dusmas izgāzīs pār sociālajiem darbiniekiem," pauda Kubliņa.

Viņasprāt, nav skaidrs, vai atlaide tiks piemērota par laiku, kad saņemts saraksts, vai par laiku, kad piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas personas statuss. Klienti ne vienmēr laikus izpilda savas saistības - laikus neiesniedz dokumentus statusa pagarināšanai, laikus neatnes līgumus, laikus nepaziņo adreses maiņu vai tamlīdzīgi.

"Sociālajiem darbiniekiem nāksies ieguldīt milzu darbu, lai sagatavotu personu sarakstu nosūtīšanai elektroenerģijas tarifu atlaižu saņemšanai - mums nāksies noskaidrot, kas piegādā elektroenerģiju konkrētajai ģimenei, kuram no ģimenes locekļiem ir līgums ar elektropiegādātāju, ja nav, palīdzēt sakārtot, lai būtu," pauda Kubliņa.

"Droši vien sociālajam darbiniekam vajadzēs pieņemt arī tās personas, kas nav mūsu klienti, tas nozīmē, ka dati par viņiem sarakstos būs jāievada manuāli, plus vēl jāinformē un jāizskaidro esošā situācija. Un tas viss apstākļos, kad mums trūkst piecu sociālā darba speciālistu un esošie jau tagad strādā ar pārslodzi par atalgojumu, kas nav paaugstināts kopš 2009.gada," pauda Bauskas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja.

Jau ziņots, ka 4.martā valdība vienojās par shēmu, kā maznodrošinātajiem kompensēs elektroenerģijas tarifu kāpumu pēc elektroenerģijas tirgus liberalizēšanas - informāciju apkopos un komersantiem nodos pašvaldības. Labklājības ministrijas izstrādātā shēma paredz, ka trūcīgā un maznodrošinātā persona vispirms informēs savas pašvaldības sociālo dienestu par savu elektroenerģijas piegādātāju, ko tā izvēlējusies. Tālāk pašvaldības informācijas sistēmu pārziņi līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 20.datumam nodos informāciju par personām savietotājam, kura pārzinis ir Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Savukārt savietotājs informāciju par personām tirgotājiem nodod līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša pēdējam datumam.

Savukārt Saeima šodien plāno vērtēt grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz no šā gada 1.aprīļa līdz 2015.gada 1.janvārim atlikt elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām atvēršanu.