BauskasDzive.lv ARHĪVS

Matemātiskais pokers

Uldis Varnevičs

2014. gada 21. februāris 00:00

476
Matemātiskais pokers

Aizraušanās. Uzvarietis piedalās Latvijas čempionātā.

Bauskas novada Gailīšu pagasta Uzvaras iedzīvotājs Kaspars Priedols pagājušā gada novembrī startēja Latvijas čempionātā «Texas Hold’em 6-max» pokerā, kur iegūta 9. vieta un naudas balva – 520 latu.

Šī jau bijusi otrā reize, kad K. Priedols piedalījies Latvijas čempionātā, iepriekš – 2012. gadā, bet labāk tomēr veicies pērn. Spēlētājs atzīst, ka pokerā viņam ir jau 10 gadu pieredze.

Līdz Lasvegasai pietrūkst
«Sākums bija skolas laikā, kad ar draugiem uzspēlējām klasisko piecu kāršu pokeru,» atceras uzvarietis. Viņš teic, ka prāta spēles vienmēr piesaistījušas – savulaik aizrāvies ar šahu, dambreti un zolīti.

Kad studējis Rīgā, kopā ar paziņām sācis spēlēt populāro «Texas Hold’em» pokera versiju. Tagad jaunietis strādā SIA «G-Bergs» Bauskā par mērnieku un uzspēlē pokeru ar draugiem, cenšas piedalīties sacensībās.

Ik pa brīdim spēlē internetā. Tur atrodamas augstas klases sacīkstes, kurās var izcīnīt iespēju startēt klātienes turnīros. K. Priedols atceras, ka vienreiz pietrūcis pavisam maz, lai iegūtu tiesības piedalīties turnīrā ASV, Lasvegasā. Brīvajā laikā esot patīkami iesaistīties šādos interneta turnīros. «Man visvairāk patīk sekot līdzi spēlētājiem, mēģināt izprast viņu domāšanu un veiktos gājienus, nevis izspēlēt tikai savas kārtis,» tā Kaspars.

Izprast pretiniekus
«Gribēju redzēt, kāds līmenis ir Latvijā, pacīnīties ar pašiem labākajiem mūsu spēlētājiem,» teic K. Priedols. Viņš atzīst, ka Latvijas turnīrs ir tikai pirmais pakāpiens līdz nopietnām sacensībām, tomēr konkurence vienalga ir liela – pamatturnīrā piedalījās apmēram 500 dalībnieku. «Texas Hold’em 6-max» turnīrā, kur Kasparam izdevās izcīnīt 9. vietu, piedalījās 125 spēlētāji. Dalības maksa bija 140 latu. Uzvarietis atzīst, ka vairāku dienu sacensībām tā ir salīdzinoši neliela summa.

«Izprast pretiniekus nav viegli – kā kuru reizi izdodas. Vislabāk var atpazīt superagresīvus spēlētājus, kas aktīvi iesaistās spēlē. Toties no piesardzīgajiem jebkurā brīdī var gaidīt pārsteigumus,» spēles psiholoģiju skaidro K. Priedols. Viņam labāk patīk «6-max» turnīrs, kur pie galda ir ne vairāk kā seši dalībnieki. Parastajās sacensībās pie galda ir desmit spēlētāju un konkurentus ir grūtāk izpētīt un izprast.
Teorētiski sacīkstes var ieilgt, jo spēlē tikmēr, kamēr visi čipi ir pie viena spēlētāja. Praksē neveiksmīgāko konkurentu atbirumu nosaka, ik pa brīdim paceļot sākuma likmi. Tādējādi ik pēc laiciņa parādīsies tie, kas vairs nav spējīgi izdarīt pirmo likmi, tad ir jāizstājas. Kad «atbiruši» seši dalībnieki, pie viena galda atlikušos spēlētājus sadala pie pārējiem galdiem. Tā tas turpinās, līdz paliek tikai viens galds, kur arī noskaidro lielāko balvu ieguvējus.

Varbūtība un veiksme
«Man patīk, kad es varu palikt pie galda ar jau zināmiem spēlētājiem, nevis pievienoties jaunam galdam. Tiesa, jaunpienācējam arī ir savi plusi – viņš vēl nav zināms un var sagādāt pārsteigumus,» stāsta Kaspars Priedols. Nav viennozīmīgas taktikas, kā spēli aizvadīt. Kaspars atklāj, ka blefojot –, tas ir, ceļot likmes – tad, kad rokās nav labu kāršu, tomēr šādi vairāk zaudējis nekā ieguvis. Toties pretinieki pēc tam zina, ka spēlētājs izmanto šādu spēles stilu un var arī iekrist, riskējot pret viņu spēlēt tad, kad paceltas tiešām labas kārtis.

Spēlētājs atzīst, ka pie galda cenšas nenervozēt. Varbūtības teorija esot labi apgūta, un aprēķināt, kādas iespējas izvilkt vajadzīgo kārti pretiniekam un kādas pašam, neesot ļoti grūti. Tomēr ar visām matemātikas prasmēm regulāri pierādās, ka tā ir veiksmes spēle. «Gadās, ka pretiniekam ir piecu procentu varbūtība izvilkt vajadzīgo kārti, man 95 procentu iespēja, bet paveicas tieši viņam,» šādus gadījumus atceras Kaspars.

UZZIŅAI

Pokera spēles mērķis – izveidot pēc iespējas labāku piecu kāršu kombināciju.

«Texas Hold’em» ir vispopulārākais pokera spēles variants. Spēlē ar 52 kāršu kavu, piedalās divi līdz desmit spēlētāji. Katram tiek izdalītas divas aizklātas sākuma kārtis. Kopumā uz galda pakāpeniski atklāj piecas kopējās kārtis, kuras savu kombināciju uzlabošanai drīkst izmantot visi spēlētāji.

«Omaha» pokera spēlē katram spēlētājam cīņas sākumā tiek iedalītas četras kārtis. Spēles beigās savas kombinācijas veidošanai obligāti ir jāizmanto tieši divas kārtis no četrām, kuras ir rokā.

Ir vēl citi pokera veidi.

Avots – bet.lv.