Cūku mēris Lietuvā un Krievijas eksporta aizliegums dod triecienu cūkgaļas ražotājiem

Līdz ar Āfrikas cūku mēra izplatību, kas no Baltkrievijas nonācis līdz Lietuvai, cūkgaļas ražotāju biznesu iedragās arī Krievijas noteiktais liegums ievest cūkas un to produkciju no Eiropas Savienības (ES) valstīm. Lai arī uzreiz Latvijas ražotājus tas neskar, jo mūsu lielie kompleksi dzīvas cūkas galvenokārt eksportē uz Poliju, tomēr pieprasījuma sarukums jau teju par 30% samazinājis cenu, liecina Cūkkopēju asociācijas aprēķini. Kopumā nozares zaudējumi tiek prognozēti ap 13 miljoniem eiro.
Eksporta apgrūtinājums jūtams jau pirmajā nedēļā pēc lieguma noteikšanas, «Bauskas Dzīvei» saka SIA «Gaižēni» līdzīpašnieks Alekss Rasmusens, kas vada cūkumāšu fermu «Skalderi» Bauskas novada Īslīces pagastā un sivēnu nobarošanas kompleksu «Brūveri» Brunavas pagastā. «Cena nokrīt, paši uzņēmēji nav spējīgi vajadzīgos apjomus apstrādāt,» skaidro A. Rasmusens, «kopumā 20% cūkgaļas produktu eksporta apjoma aiziet uz Krieviju, liegums strauji samazina pieprasījumu un ietekmēs nozares kopējo dzīvotspēju.»
Atrisinājums atkarīgs no situācijas Lietuvā – ja tā stabilizējas, viss pamazām nokārtosies, uzskata A. Rasmusens. «Slimība gadiem ilgi tuvojas mūsu robežai,» secina cūkaudzētājs, «ja nelaiž gaļu pāri robežai no Baltkrievijas, Lietuvas, tad slimība mūs neskars.» Āfrikas cūku mēris ir mežacūku populācijā, tāpēc teorētiski tas ir iespējams, stingri ievērojot visus drošības pasākumus.
Ministru kabinets otrdien nolēma piešķirt vairāk nekā 1,35 miljonus eiro situācijas kontrolei, sadalot naudu starp Zemkopības, Finanšu un Iekšlietu ministrijas dienestiem. Tā galvenokārt paredzēta pastiprinātai profilaktiskai kontrolei. Āfrikas cūku mēris, kas janvārī atklāts Lietuvā, Latvijai tuvojas ar ātrumu 350 – 400 km gadā, otrdienas rītā Latvijas Radio sacīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Lietuvā atklāti krituši meža dzīvnieki, tāpēc ir apturēta dzīvu cūku kustība no slimības skartā reģiona, un 10 km platā joslā gar robežu nolemts izšaut visas mežacūkas, par katru maksājot 70 eiro, kā arī likvidēt mājas cūkas, par ko saimniekiem maksās kompensācijas.
Par jauniem slimības gadījumiem no Lietuvas informācija patlaban nav saņemta, tomēr plānots tās profilaktiskai ierobežošanai samazināt meža dzīvnieku populāciju. Jau nospriests pavasarī pagarināt termiņu, kad mežacūkas varēs medīt dzinēju medībās, izsniedzot papildu licences.
Vairāk par šo tēmu lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā izdevumā trešdien, 5. februārī.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»