Īslīces kultūras namam nosvinēta 40 gadu jubileja

Bauskas novada Īslīces kultūras namā sestdien, 25. janvārī, pulcējās cilvēki, kuri vairāku desmitu gadu laikā nodrošinājuši nama attīstību un bagātinājuši tā radošo auru. Kopā ar svētku dalībniekiem viņi baudīja sarīkojumu «Mūsu nama stāsts».
Pie zāles ieejas durvīm kultūras nama vadītāja Aiga Baltalksne viesus cienāja ar vīnu un uzkodām. Pirmajā stāvā apskatei bija izlikti radošajos pulciņos tapušie mākslas darbi. Trešā stāva zālē varēja aplūkot izstādi, kas atspoguļo kultūras nama 40 gadus krātos krāšņos notikumus.
Sarīkojumu atklāja, skanot dziesmai «Sens tik sens ir tas stāsts». Kultūras nama un amatierkopu vadītāji apsēdās pie galdiņiem uz skatuves, malkoja vīnu un baudīja mūziķa Andra Ērgļa koncertu. Skatuves aizmugurē parādījās bilžu projekcijas, iztirzājot katrā piecgadē piedzīvoto, tādējādi klātesošie tika iepazīstināti ar Īslīces kultūras nama vēsturi.
Bauskas rajona kolhoza «Priekšzīme» kultūras nama un kantora ēku atklāja 1973. gada 3. novembrī. Pēc diviem gadiem, apvienojot trīs kolhozus – «Priekšzīme», «Ļeņins» un «Komunārs» – tika izveidots Ļeņina kolhozs. Tā kultūras nams ieguva Ļeņina kolhoza kluba vārdu, bet tautā tika joprojām dēvēts par Priekšzīmes klubu.
2007. gada septembrī kultūras namu atpirka. Tas kļuva par Īslīces pašvaldības īpašumu. Nākamā gada vasarā sākās pirmais remonts 35 gadu laikā. Atjaunoja ēkas pirmo un otro stāvu, skatuve tika pie jaunām kulisēm. Kultūras nama 35 gadu jubileja nosvinēta izremontētajā lielajā zālē. Otro stāvu sāka apdzīvot Īslīces vidusskolas pirmsskolas izglītības iestāde.
Sākot ar 2008. gadu, lielu ieguldījumu snieguši dažādi Eiropas projekti – iegādāta jauna gaismas un skaņas aparatūra, krēsli, galdi, deju grīda, dekorācijas, tautastērpi un koncertu tērpi amatierkopām.
2009. gadā kultūras namā nomainīta apkures sistēma, izremontēts trešais stāvs, kur iekārtotas telpas kolektīviem. Pēc gada ēka nosiltināta, iegādāti krēsli lielajai zālei.
Nama bagātīgo vēsturi veidojuši neatlaidīgi un aktīvi iedzīvotāji. Pasākumā nebija aizmirsts neviens, kas «rakstījis savu lapaspusi kultūras nama stāstā». Tika uzteikti visi, kas vadījuši namu un palīdzējuši tam attīstīties.
Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks retoriski jautāja: «Kas būtu kultūras nams, ja nebūtu ļaudis, kas to piepilda?» Pēc tam sekoja priekšsēdētāja sveiciens kultūras nama vadītājai Aigai Baltalksnei. Viņai tika piešķirts Bauskas novada domes Atzinības raksts par sabiedriskajām aktivitātēm, veiksmīgu kultūras darba vadīšanu pagastā, kā arī radošu iesaistīšanos mākslinieciskajā pašdarbībā.
Viens no bijušajiem kultūras nama vadītājiem Juris Brinķis sacīja: «Šī ir vieta, kur palikt par cilvēku.» Viņš atklāja, ka ēkā pirmo reizi iegājis 1975. gadā, kad viss smaržojis pēc krāsas. Lai atstātu kultūras namam piemiņas zīmi no tiem laikiem, viņš iestādes muzejam dāvāja Priekšzīmes kolhoza karogu.
Laba vēlējumus nežēloja kultūras darbinieki no Bauskas novada Codes, Dāviņu, Brunavas un Gailīšu pagasta, Īslīces vidusskolas pārstāvji un citi svētku dalībnieki.
Andra Ērgļa koncertu papildināja Īslīces kultūras nama galvenie apdzīvotāji – amatierkopas. To vidū visjaunākais kolektīvs ir tautisko deju kopa bērniem «Līdumiņš», ko vada Ilga Pūle. Tajā dejotprieku mācās 26 bērni, vadītāja par viņiem teic: «Ceru, ka paaugoties viņi atgriezīsies kultūras namā un atkal iesaistīsies kādā kolektīvā, jo te ikvienu sagaida ar neviltotu prieku un atsaucību.»
Vakara gaitā skatītājus priecēja arī citi pašdarbnieki – dziedātāji, ģitārspēles meistari, dejotāji un aktieri. Uz skatuves kopā ar viņiem kāpa viesi no Bauskas kultūras centra, tā pārstāvji izcēlās ar amizantu priekšnesumu. Pārģērbušies melnbaltos tērpos, viņi izpildīja deju, kas radīja ilūziju par pārdabisku kāju veiklību. Sarīkojuma vadītāja Inita Nagņibeda atzina, ka šis priekšnesums attēlojis jebkuru dzīvesstāstu, arī Īslīces kultūras nama gājumu: «Dzīve ir kā klavieres – ir baltie un melnie taustiņi.»
Kā dzimšanas dienā pieklājas, visi kopā nodziedāja «Daudz baltu dieniņu». Koncerta izskaņā Īslīces pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Barans zālē ieveda jubilejas torti un ziemas debesīs iemirdzējās krāšņs salūts.
UZZIŅAI
Kultūras namu vadījuši: pirmā tā vadītāja – Lonija Vītola, Mārīte Zauere, Aivars Grundmanis, Alma Spale, Lelde Grosbarde (iepriekš Ceplīte), Juris Brinķis, no 2007. gada 25. janvāra – Aiga Baltalksne.
Īslīces kultūras namā 252 dalībnieki darbojas 12 kopās:
jauktais koris «Četri Vēji», diriģenti Linda un Uģis Matveji;
tautisko deju kopa bērniem «Līdumiņš», vadītāja Ilga Pūle;
populārās mūzikas izpildītāju studija «Aprīļa pilieni», vadītāja Nijole Berezina;
vidējās paaudzes deju kopa «Līdums», vadītāja Aiva Skaldere, koncertmeistare Ilga Pūle;
sporta deju kolektīvs «Relax» bērniem un pieaugušajiem, vadītāja Lidija Dāvide;
amatierteātris «Dadži», režisore Evita Vanaga;
ģitāras spēle bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem, vadītājs Valdis Berezins;
darbmācības pulciņš bērniem, vadītāja Evita Vanaga;
keramikas pulciņš bērniem, vadītāja Laima Oborune;
floristikas pulciņš jauniešiem un pieaugušajiem, vadītāja Aiga Baltalksne;
vizuālās mākslas studija pieaugušajiem «Ķēpa», vadītājs Roberts Trinskis;
vingrošana un aerobika, pasniedzēja Agnese Grāvīte.
Īslīces kultūras nama darbinieki:
Aiga Baltalksne, Īslīces kultūras nama kultūras vadītāja;
Evita Vanaga, kultūras pasākumu organizatore;
Artūrs Kālis, skaņu režisors;
Roberts Vanags, gaismu mākslinieks;
Rasma un Ieva Trubačas rūpējas par tīrību namā;
Vizma Mālniece un Rita Lejniece gādā par apkārtnes sakopšanu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»