BauskasDzive.lv ARHĪVS

Visi četri – savējie

Antra Ērgle

2014. gada 6. janvāris 00:00

116
Visi četri – savējie

Decembra beigās Iecavā notikušais ugunsgrēks, kurā nodega skaidu brikešu ražotne, atņēmis iztikas līdzekļus uzņēmēja Arņa Bangas ģimenei ar četriem bērniem.

Divas māsas un brāli no bērnunama Santa un Arnis Bangas pirms pāris gadiem pieņēmuši kā aizbildņi, bet pirms četriem mēnešiem viņiem pašiem piedzimis puisītis, «Bauskas Dzīvei» pastāstīja tēvs.

Draugi palīdz
Brikešu ražošana no koka skaidām ne tikai nodrošināja Iecavas novada Zālītes pusē mītošo ģimeni ar lielisku apkures izejvielu mājai, bet deva arī iztikas līdzekļus ziemā pārtikas iegādei, bērnu skološanai, elektrības, telefona u. c. ikdienas izdevumu apmaksai, skaidro A. Banga. Gada siltajā laikā Bangu ģimenes rūpals ir tomātu, puķu un citu stādu audzēšana, kā arī gurķu, salātu, tomātu, zaļumu, dažādu dārzeņu tirgošana. Daudzi novada mazdārziņu īpašnieki tomātu stādus iegādājas tieši Bangu siltumnīcās, jo te ir laba izvēle, augi ir kvalitatīvi un ražīgi.

«Tagad esam uz sēkļa, labi, ka draugi palīdz,» atzīst A. Banga, «ledusskapis mums nekad nav bijis tik pilns ar labu cilvēku atvesto pārtiku. Vairāki sameta naudu ikdienas izdevumiem – bērni uz skolu un bērnudārzu jāved. Cits ielej degvielu, tā arī turamies.» Taču nauda vajadzīga arī kredītu apmaksai. Arnis apzinās, ka atbalstu varētu sniegt pašvaldības sociālais dienests, taču pagaidām pats palīdzību lūgt neplānojot – abi ar sievu esot veseli un stipri, gan tikšot galā.

Arņa paziņas teic – viņš pats labākos laikos nav žēlojis mantu citiem. Tirgū iebēris veckundzei kartupeļus, nepaņemot sagatavoto naudiņu, kādam ielējis degvielu, citam samaksājis nokavētu telefona rēķinu vai iedevis lieku kasti ar tomātu stādiem.

Tie ir mūsējie
Pērnvasar Bangas pirmo reizi sarīkoja labdarības svētkus bērnunamu audzēkņiem. Jau trešo gadu Santa un Arnis ir aizbildņi trijiem vienas ģimenes bērniem – astoņgadīgajai Evelīnai, sešgadīgajam Robertam, kas esot īsts šķelmis, un četrus gadus vecajai Milānai.

«Nolēmām kļūt par audžuvecākiem tāpēc, ka pašiem atvases nebija,» atklāj Arnis, «divas māsas un brāli ieraudzījām Rīgas Ziemeļu bērnunamā Mežaparkā un uzreiz sapratām – tie ir mūsējie. Sākums bija grūts, jo bērnunamā nav ģimenes atmosfēras un attiecību, nācās saskarties gan ar nesavaldību, gan neizpratni, ka mājās viss pieder pašiem.» Evelīna kā vecākā tomēr ļoti rūpējusies par mazākajiem, un drīz bērni sapratuši, kas ir pašu ģimene un mājas.

Pēc neilga laika Bangas saņēmuši vēl vienu dāvanu – savu mazuli. «Ja dari ko labu citiem, Dievs tev arī dara labu,» nodēvējis to par brīnumu, rimti noteic Arnis. Vecākie bērni četrus mēnešus veco Dāvidu uztver kā savu īsto mazo brāli, visi aug kopā, apliecina tēvs.

Sākumā Bangas bija māsiņu un brālīša viesģimene – pavadīja lauku mājās «Freimaņi» svētkus, brīvdienas. Taču pēc dažām ciemošanās reizēm vairs nebija dabūjami atpakaļ uz bērnunamu, tur sākuši neklausīt audzinātājus. «Es vēl kādu bērnu paņemtu, tikai vajadzētu lielāku māju,» atzīstas Arnis, «kad piedzima Dāvids, baidījos, ka mīlestība būs dalīta. Taču nē – visus mīlu vienādi, visi četri ir mūsu īstie bērni.»

Skaita līdz 20
Tagad Arnis smejas, atceroties mazuļu «terminatoru» raksturu: «Viņi ir izdzīvotāji, ēd zaļus tomātus – un nekas! Izēd puskasti margarīna vai izdzer trešdaļu eļļas pudeles – nekas neskādēja!» Vienu reizi sākumā ierastās skaitīšanas līdz desmit vietā Arnis ticis līdz 20 – kad mazie nejauši sabojājuši datora ārējo cieto disku ar vecāku kāzu bildēm.

«Pirmais mēnesis pagāja kā uz adatām – nezini, ko sastrādās. Tagad mums ar sievu sirds sasilst, kad viņi paslavē – mamma iedod ēst, mamma vai tētis samīļo. Nu viņi ir juridiski brīvi, grasāmies adoptēt, lai būtu pilntiesīga ģimene,» atklāj tēvs. Tiesa gan, tad Bangas no valsts saņems vien bērnu pabalstu līdz šim aizbildņiem izmaksāto 210 latu vietā, tomēr viņiem svarīgāka ir kopības izjūta. Audžuģimene ir naudas pelnīšanas veids, uzskata Arnis, tāpēc tās statusu Bangas neplāno iegūt. Bērnunamā viena bērna uzturēšana valstij maksā 450 latus mēnesī.

Vasaras nometnes bērnunamu iemītniekiem un trūcīgo ģimeņu atvasēm «Freimaņos» Arnis plāno veidot par tradīciju: «Nevaru aizmirst trūcīgas ģimenes meiteni, kurai saldumu vietā lielāks gardums bija maize. Pie mums bērni atpūtās, labi paēda, vizinājās ar zirgiem un ponijiem, izklaidējās piepūšamajās atrakcijās.» Gaišajiem nākotnes plāniem Arnim ir partneri – Pestīšanas Armija, «Drostalu» staļļu saimniece Linda Arāja, atrakciju īpašnieki u. c.

Briketes nesadeg
Lai arī tagad Bangas vairāk iztiekot no citu žēlastības, Arnis degunu nenokar. Februārī sāks gatavoties dārzeņu sezonai. Par skaidu brikešu ražotnes atjaunošanu vēl neesot izlēmis, taču, visticamāk, vēl nepabeigtā Eiropas projekta dēļ tas būs jādara. «Bauskas Dzīve» iepriekš rakstīja, ka kokskaidu brikešu ražošanai bija saņemts Eiropas fondu finansējums. Iekārtas un ēka bija apdrošinātas.

Jau bija sagatavots plāns cehu pārcelt tuvāk Bangu ģimenes saimniecībai, atklāj uzņēmējs. Taču 19. decembra vakarā ēka, kurā kalte bija darbojusies kopš 50. gadiem, nodega. Vecā gada pēdējās darbdienās A. Banga nodevis iesniegumu policijā, kura izmeklēs ražotnes nodegšanu. Tajā esot vairāki aizdomīgi apstākļi, piemēram, uguns izcēlusies nevis no skaidu žāvētavas vai brikešu iekārtas, bet augšstāvā, kur bez palīglīdzekļiem piekļūt nevarēja. Brikešu atlikumi līdzās apklusušajai iekārtai vispār nav aizdegušies. Nav iedarbojusies ļoti jutīgā ugunsdzēsības signalizācija.

Arņa sieva Santa nosūrojusies – lielu siltumu dodošo un ātri aizkurināmo brikešu vietā atkal būs jākrāmējas ar malku. A. Banga pats saka – pašvaldībai jāmaina attieksme pret uzņēmējiem, lai arī iedzīvotāji izturētos labvēlīgi, jo tikai uzņēmējdarbība nodrošinās ienākumus valstij un novadam.