BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jāpārbauda vismaz trīs pazīmes

Uldis Varnevičs

2013. gada 16. decembris 00:00

281
Jāpārbauda vismaz trīs pazīmes

Tuvojoties 2014. gada 1. janvārim, pieaug uztraukums, ka eiro ieviešanu varētu izmantot krāpnieki. Īpaši pirmajos mēnešos, kad eiro naudaszīmes būs jaunums Latvijā, uzmanīgiem jābūt gan pircējiem, gan tirgotājiem.

Valsts policija identificējusi galvenos riskus – eiro un latu viltojumu izplatīšana un krāpšana, laupīšanas, zādzības un kibernoziegumi.

Īpašs flomāsters
Salīdzinājumā ar latu, eiro ir populārāka valūta, un to vairāk vilto. Tomēr pircējiem iespēja saņemt banknošu viltojumus ir neliela – 1:30 000, viltotu monētu iespējamība – 1:56 700. Tā informē Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes galvenais inspektors Raitis Kalnačs.

Tomēr iespēja saņemt viltotu banknoti pastāv. Tirgū iepērkoties, diez vai kāds nesīs līdzi elektronisku detektoru. Šādā gadījumā var noderēt speciāli flomāsteri – īstās naudaszīmes tie neiekrāso, jo tās veidotas no kokvilnas. Viltotās papīra naudaszīmes tiek iekrāsotas. Šie rīki ir lēti – maksā ap diviem latiem, toties garantē drošību līdz 90 procentiem, skaidro Elīna Kalniņa, komunikācijas aģentūras «Edelman Affiliate» eiro komunikācijas koordinatore.

Ja tomēr ir šaubas, atliek paļauties uz redzi un tausti. Viltotu banknoti var atšķirt pēc papīra, hologrāfiskās joslas, ūdenszīmes un hologrāfiskiem attēliem. R. Kalnačs uzsver, ka nevajadzētu pārliecināties par vienu pazīmi – jāpārbauda vismaz trīs. Plašs raksts par pretviltošanas elementiem atrodams internetā – www.eiro.lv/files/upload/files/eirodrosibaspazimesuntoparbaude-1.pdf.

Piezīmē nullīti
Tirgotājiem, kuri saņem daudz banknošu, iespēja tikt pie viltotiem eiro pieaug. Policijas pārstāvji viņiem iesaka iegādāties valūtas detektorus.

Par iespējām ar ierīču palīdzību noteikt banknošu autentiskumu pastāstīja Bauskā strādājošās SIA «Iveta» datortehniķis Ingemārs Avotiņš. Lētākie ir ultravioletie detektori, taču Bauskā rīkotajā seminārā «Latvijas Bankas» naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Andris Tauriņš uzsvēra, ka ar šo iekārtu lielas nominācijas naudaszīmju viltojumus var neatšķirt. Viņš demonstrēja viltotu 200 eiro banknoti, kura ultravioletajā detektorā izskatījās pēc īstas. Viltojumam nebija elementāras pazīmes – krāsu mainošā eiro nomināla.

Drošāki un ātrāki ir dārgāki valūtas detektori. Speciālists I. Avotiņš brīdināja par vairākām īpatnībām, ko vajadzētu ņemt vērā, iegādājoties šādas iekārtas. Vispirms jāpārliecinās, vai detektoru varēs pārprogrammēt – regulāri tiek izlaistas jaunas eiro naudaszīmes, iekārtai vajadzēs tās atpazīt. Lai arī dārgāks, tomēr labāks ir detektors ar ekrānu, kurš uzrāda naudaszīmes vērtību – reizēm viltotāji naudaszīmei piezīmē vienu nulli, steigā paņemot banknoti, vienkāršs detektors uzrādīs, ka tā nav viltota, bet reālo vērtību var nepamanīt. «Ja izdosies izvairīties kaut vai no vienas viltotas 200 eiro banknotes, detektora pirkums atmaksāsies,» tā SIA «Iveta» pārstāvis. Brīdinājums lietotājiem – reizēm banknoti vajag divreiz noskenēt, jo neliels burzījums vai nelīdzenums var traucēt to pirmajā reizē atpazīt.

Jāpalīdz vecākiem
Jāuzmanās no iespējamiem krāpšanas un laupīšanas gadījumiem. Īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem iesaka neuzķerties uz privātpersonu piedāvājumiem mainīt latus uz eiro. Valūtas maiņai jāizmanto oficiālās maiņas vietas – bankas, pasts.

«Eiro ieviešanas procesā gados jaunākajai paaudzei būtu jāuzņemas rūpes par saviem vecākiem un vecvecākiem un jāpalīdz viņiem sagatavoties. Vecākus ļaudis ir vienkāršāk apkrāpt vai kā citādi izmantot viņu uzticību. Aicinu ikvienu sazināties ar tuviniekiem, aprunāties par viņu plānoto rīcību eiro ieviešanas laikā un sniegt padomus, ja nepieciešams. Varētu izdrukāt internetā pieejamos materiālus par eiro un iedot tos vecākiem cilvēkiem, kas nelieto datoru,» tā Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Decembra pēdējās nedēļās uzņēmumi no bankām izņems iepriekš rezervētos eiro. Pastāv iespējamība, ka tas palielinās laupīšanas riskus. Baiba Melnace, Latvijas Komercbanku asociācijas sabiedrisko attiecību speciāliste, iesaka domāt par uzņēmuma darbinieka sūtīšanu uz banku nodot vai saņemt naudu, jo tas var apdraudēt šo personu un uzņēmuma naudu. Tā vietā iesaka inkasācijas pieteikšanu bankā un klientu norēķinus ar maksājumu kartēm.