Stabila cena ļautu augt

Pēdējos mēnešos turpinājies piena iepirkuma cenu kāpums, oktobra nogalē sasniedzot netipiski augstu līmeni, vēsta Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS).
Piena pārstrādātāji teic, ka ir tikai laika jautājums, kad kāps arī produktu cenas veikalos. Līdzīgs brīdinājums, nosaucot pat iespējamo 8% cenu kāpumu, izskanēja jau augustā, kad pasaules tirgus kāpjošā pieprasījuma dēļ arī kāpa izejvielas iepirkuma cena.
Tikai atspēriens
Zemnieki gan atzīst – iepirkuma cenu rekordus ikdienā īsti neredz. «Ja ilgākā termiņā analizē piena produktu cenas, tā ir mainīga līkne. Tagad esam augstākajā punktā, bet tas nevar tā ilgi palikt, jo pārstrādātāji, kas ražo produktus vietējam tirgum, šajā līmenī ilgi nenoturēsies,» situāciju vērtē Iecavas novada saimniecības «Jumis» īpašnieks Pēteris Bite.
Viņš uzsver – tagad maksātā nav vis «liela, bet laba cena zemniekam». «Ja šādā līmenī pārstrādātājs varētu atļauties zemniekam maksāt stabili ilgākā posmā, tad piena ražotājiem būtu, kur atsperties,» teic piensaimnieks.
Līderi ir kooperatīvi, kas maksā nedaudz vairāk kā pārstrādes uzņēmumi. «Zemniekam nav labāka risinājuma, kā atdot saražoto savācējam fermā,» uzsver P. Bite, mudinot piena ražotājus pievienoties kopuzņēmumiem, kuros lēmumus pieņem visi dalībnieki.
Nevar bez vietējā
Piena cena pasaules tirgū ir augsta, pateicoties industriālajiem produktiem – piena pulverim, sviestam, krējumam. To ietekmē augošais pieprasījums, īpaši Ķīnā, kur cilvēki var atļauties pirkt vairāk piena produktu, rīko pat kampaņas par to veselīgumu, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) sniegtā informācija. Latvijas pienu sākuši pirkt arī Polijas pārstrādātāji, portālam «Nozare.lv» paudis AS «Rīgas piena kombināts» valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.
Patlaban labākajā situācijā ir industriālo produktu, arī siera pusfabrikātu eksportētāji, secina nozares lietpratēji. Taču bez vietējiem nevar, uzsver P. Bite: «Ja visi vietējie pārstrādātāji pārmetīsies uz industriālajiem produktiem, mums nebūs veikalā ne biezpiena, ne krējuma, nekā mums nebūs! Vietējā tirgū cenu pacelt nav viegli. Tā kā cenu kāpumu un kritumu piedzīvojam divreiz gadā, grūti pateikt, kā tas turpmāk attīstīsies.»
Ietekmē energoresursi
Pēc 2015. gada, kad atcels piena kvotas, ar nevienlīdzīgajām subsīdijām varam nonākt ķezā, jo piena lopkopībā ražošanas izmaksas Eiropas valstīs ir līdzīgas, bažījas P. Bite. LTVC vadītāja Inguna Gulbe piebilst, ka pēc 2015. gada piena kvotu atcelšanas piena iepirkuma cenas varētu kristies, lai gan tas būs atkarīgs no daudziem citiem faktoriem, piemēram, energoresursu cenas.
«Iemesli augstām piena cenām minēti dažādi. Viens vienkāršs, bet būtisks iemesls ir tas, ka Ķīna ir palielinājusi savu importu par trešdaļu. Tā ir liela valsts ar augošu ekonomiku, ķīnieši maina savus ieradumus un sāk lietot vairāk piena produktu,» tendences jau pāris gadu garumā skaidro I. Gulbe.
LPCS vadītājs Jānis Šolks skaidro, ka pasaules tirgū pašlaik cenas ir stabilas un pieprasījums – prognozējams. Līdz ar to pie nelielā piena kā izejvielas deficīta Polijas un Baltijas reģionā aug tā cena. Piena pārstrādātāju ieskatā Latvijas tirgū piena produktu cenas pašlaik ir neadekvāti zemas attiecībā pret piena iepirkuma cenu. J. Šolks atzīst – pie gaidāmās eiro ieviešanas un lielveikalu spiediena pašlaik cenas paaugstināt ir grūti, tomēr tas esot tikai laika jautājums.
UZZIŅAI
Piena iepirkuma cenas svārstības
Rekords fiksēts 2008. gada februārī – 238,18 Ls/t.
Šogad oktobrī svaigpiens Latvijā maksāja 228,92 Ls/t jeb 23 sant./kg.
Kooperatīvu cena oktobrī – 229,41 Ls/t, pārstrādes uzņēmumu – 228,23 Ls/t.
Septembrī vidējā iepirkuma cena Latvijā bija 221,10 Ls/t, augustā – 212,25 Ls/t.
Vidējā piena iepirkuma cena ES oktobrī bija 0,3965 eiro jeb 0,28 Ls/kg.
Lietuvā pienu patlaban iepērk par 0,34 eiro jeb 0,24 Ls/kg.
Latvijā pērn iegūts par 28 600 t jeb 3,4% vairāk piena nekā 2011. gadā.
Vidējais izslaukums no govs 2012. gadā audzis par 186 kg jeb 3,7%.
Piena vidējā iepirkuma cena samazinājās par 7,9% no 207 Ls/t 2011. gadā līdz 191 Ls/t 2012. gadā.
Pērn, augustā, sasniegts zemākais līmenis – 174 Ls/t.
Avoti: nozare.lv, LPCS, LTVC, Lauksaimniecības datu centrs, COPA-COGECA, Centrālā statistikas pārvalde.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»