Kustības atbrīvo un dara laimīgu

Iecavas bērnudārzā «Cālītis» pagājušajā trešdienā pulcējās vairāk nekā 30 Iecavas, Bauskas, Rundāles un Vecumnieku pirmsskolas iestāžu pedagogu, lai iepazītos ar biodeju.
Tā ir kustību metode mūzikas pavadībā pieaugušo un bērnu nodarbībām grupā ar mērķi atraisīties, pozitīvi uztvert sevi un citus, mazināt stresu un uzlabot veselību, skaidroja pedagoģe Anita Čapkovska, kura bija mērojusi ceļu no Limbažiem.
Iejūtas tēlos
Biodejā dalībnieki izpauž savas emocijas, izjūtas, iztēlotos iespaidus, vadoties pēc nodarbības vadītāja sniegta sižeta, pasakas, stāsta. Ap 20 «Cālīša» bērnu A. Čapkov-skas vadībā devās mūzikas pavadītā iztēles ceļojumā uz zoodārzu, meklējot un attēlojot tur mītošos dzīvniekus.
Vācijā metode izpētīta, pierādot pozitīvo efektu, 15 gadus tā ir atzīta pedagoģijā. Bērnu biodejas virzienu dēvē par «Tanzpro». A. Čapkovska, viena no nedaudzajām skolotajām biodejas nodarbību vadītājām mūsu valstī, metodi apguvusi pie tās veidotājiem un attīstītājiem no Spānijas un Vācijas.
Pēc tam biodeju izmēģināja arī sapulcējušās pedagoģes. Vadītāja ierādīja biodejas kontakta paņēmienus, ar mierīgām kustībām dalībniekiem saskaroties citam ar citu, kopīgi attēlojot, kā no sēkliņas izaug puķe. Īpaši mierinoša bijusi uzticības deja, kurā dalībnieces pārmaiņus cita citai glāstīja matus un plecus.
Iespaidi bijuši dažādi, «Bauskas Dzīvei» stāsta «Cālīša» metodiķe Aina Grase. «Vairāki skolotāji atzina, ka metode strādā, viņiem pēc dejas pašsajūta uzlabojusies, cilvēki jūtas brīvāk,» atklāja pedagoģe, «taču citiem tā nebija pieņemama, viņi neplāno izmantot to bērnu nodarbībās.»
Nav jāpiespiež
A. Grasei šī nav pirmā pieredze ar biodeju un tās bērniem izstrādāto virzienu «Tanzpro». «Biodeja rada līdzsvaru starp ķermeni, garu un dvēseli,» atklāj pedagoģe, «kad piedalījos pieredzējuša Vācijas pedagoga nodarbībā, izjutu patiesu laimi.»
Kā uzsvēra A. Čapkovska, biodejas galvenais nosacījums ir brīvības, atraisītības izjūta. Ja bērns nevēlas dejot, bet pasēdēt malā un pavērot citus, viņam tas jāļauj: «Arī vienkārši klātesot, cilvēks uztver citu emocijas un noskaņu, tā viņu bagātina. Biodejas priekšrocība ir brīva izvēle, arī soļus katrs dalībnieks var veidot tādus, kā pašam tīk.»
Iecavas pirmsskolas izglītības ie-stādes «Dartija» vadītāja Irīna Freimane kopā ar kolēģēm biodeju vēlējās iepazīt, lai noskaidrotu tās atbilstību bērnudārzā daudzveidīgi īstenotajai ekoskolu programmai, uzsverot atgriešanos pie dabiskajiem ritmiem. Tomēr nācies secināt, ka kopumā pozitīvu iespaidu radījusī nodarbība uzreiz nav izmantojama, jo jāapgūst tās metodika.
«Katras jaunas zināšanas noder, taču tās jāpārdomā. Labi, ka kāds organizē un rāda ko jaunu, tā uzzinām jaunas idejas, redzam pasaules tendences, varam tās novērtēt.»
Elementi zināmi
Atsevišķas biodejas daļas pedagoģijā jau tiek izmantotas, piemēram, dzīvnieku, situāciju un tēlu izpausme kustībā, teic «Bauskas Dzīves» aptaujātās pedagoģes.
Zālītes pamatskolas filiāles vadītāja Aija Sietiņa, kura pārzina pirmsskolas grupu bērnu un speciālās izglītības programmas pirmo četru klašu audzēkņu ar īpašām vajadzībām skološanu, pēc nodarbības vērošanas secināja, ka vairāki elementi tiek ikdienā izmantoti gan mūzikas, gan sporta, ritmikas un deju nodarbībās.
«Arī kustību pauzēs audzinātāji mudina bērnus attēlot dažādus dzīvniekus, izmēģināt dažādu tautu dejas soļus,» saka A. Sietiņa. Viņas vērtējumā, biodeja ir piemērota mazākām grupām, lai dalībniekus varētu vieglāk organizēt un iesaistīt kopīgajā kustībā. «Uzskatu, ka šīs metodes izmantošanai vajadzīgas arī pedagoģiskās zināšanas, citādi pārāk aktīva bērnu darbošanās var radīt drošības risku,» piebilst pieredzējusī pedagoģe.
Nodarbību rīkoja Iecavas novada pirmsskolas metodiskā apvienība A. Grases vadībā, to apmeklēja Dzimtmisas un Zālītes pamatskolu, bērnudārza «Dartija», Vecumnieku «Cielaviņas», Bauskas «Pasaulītes» un Rundāles novada «Mārpuķītes» pedagoģes.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»