Spīdošais bruģis un neredzamais sargs

Bruģakmeņu ražošanas sezona šogad beigusies, taču Iecavas novada rūpnīcā «Eko bloks» jau gatavojas nākamajai, pārbaudot jaunus produktus.
Sala mēnešos ceha strādnieki sakops telpas un teritoriju, remontēs un regulēs iekārtas, pārmaiņus dosies atvaļinājumā, stāsta ražošanas vadītājs Ilgvars Mežsargs.
Speciālisti dārgi
Uz darbu tālāko ceļu no Mārupes novada mēro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Dairis Drīksne, pārējie darbinieki ir iecavnieki un baušķenieki. Ilgvars, tāpat kā iekārtu operatori Armands Klibs un Kristaps Sapijans, te strādā kopš ražotnes atvēršanas.
Darāmo mācījušies praksē, stāsta I. Mežsargs, galdnieks pēc izglītības. «Tā tikai liekas – sajauc cementu ar ūdeni, sacep «bulciņas», un gatavs,» smaida ražošanas vadītājs, «jāzina īstās attiecības, vēl šis tas jāpieliek, lai produkts ir kvalitatīvs.» Ja gadās mainīt speciālistus, bez divu triju mēnešu mācīšanās jauniņais pie iekārtas netiks. Sezonas laikā klāt nāk palīgdarbu darītāji, bet arī tiem jāiemanās, piemēram, atšķirot neizdevušos bruģa gabalus.
I. Mežsargs gandarīts, ka cilvēki, arī pastrādājuši ārzemēs, atgriežas «Eko blokā». Tā var pārlaist ziemas kluso sezonu, kad bruģi neražo.
Atstaro gaismu
Taču ziema būs aktīva D. Drīksnem un pārdošanas komandai. Pašvaldības, projektētāji, būvnieki, degvielas tirgotāji jau saņem «Eko bloka» informatīvās vēstules ar jaunu produktu – atstarojošā bruģa un seguma aizsargpārklājuma – aprakstu.
Singapūras patentētais marķējamais bruģis ar iestrādātām stikla lodītēm ir «Eko bloka» ekskluzīvi izplatāmais produkts Latvijā, Lietuvā un Zviedrijā. Tumsā tā virsma apgaismota iemirgojas, izceļot gājēju pārejas, sadalošās līnijas, sabiedriskā transporta pieturas, ātrumvaļņus u. c. Bruģis šogad uzlikts Ventspilī, Jelgavā un Rīgā, pavasarī varēs pārnovērtēt, kā tas izturējis pārbaudi ar salu un sāli, stāsta D. Drīksne.
Speciālā bruģa cena ir salīdzināma ar ceļu marķējuma uzklāšanu – abi maksā 25 latus kvadrātmetrā, bruģis kalpo 20 gadus, taču krāsojums jāatjauno ik pēc pāris sezonām. Bruģa virskārta arī nobružājoties nezaudē savas īpašības, jo stikla lodītes iestrādātas izejvielas pulverī, ko «Eko bloka» iekārtās sajauc ar ūdeni un izveido formās. «Tā ražošana prasa mazliet vairāk roku darba,» skaidro I. Mežsargs, «cementu iekārtā ieber no mašīnas, bet šo maisījumu atved maisos, tie jāiztukšo fiziski.» Arī gabalu žūšana notiekot lēnāk.
Bez zāles un skudrām
Otro produktu – caurspīdīgu pārklājumu bruģa pasargāšanai no mitruma un citas ārējās vides ietekmes – var novērtēt ražotnes demonstrāciju laukumā. Pirms gada ar silikona maisījumu noklātais bruģis ir gludāks nekā līdzās esošais, tā šuvēs neaug sūna un zāle. Te mājas neierīkos arī skudras, stāsta I. Mežsargs. Lielāks pārklājuma pārbaudes laukums šogad izveidots pie Tiesu namu aģentūras Rīgā, interesi par to izrāda degvielas uzpildes staciju īpašnieki.
«Materiāls aiztur arī ķimikālijas,» skaidro speciālists, «tas labi saglabā bruģa sākotnējo kvalitāti vietās, kur segumam ir liela slodze.»
I. Mežsargam produktu kvalitāte ir svarīga, jo «Eko bloka» bruģis kalpo gan Iecavas centrālajā Rīgas ielā un tūristu stāvlaukumā, gan privāto klientu pagalmos un Bauskas ielās. «Eko bloka» pastāvīgo klientu pulkā ir Bauskas novada uzņēmumi «Kvintets M», «Viona», «Kvēle», «Brants RV», Iecavas «Dzīvokļu komunālā saimniecība», Lietuvas pircēji no Pasvales, Biržiem u. c.
Bruģi nav izdevīgi tālu vest, tomēr «Eko bloks» to piegādā arī Latgalē, kur patlaban nav līdzīgas ražotnes, stāsta D. Drīksne. Tuvējos novados pircēji iecienījuši «Color Mix» jeb krāsaino bruģi. Ražotnē var apskatīt, kā no parastajiem «ķieģelīšiem» un citas formas bruģa gabaliem izveidot tā saukto ekobruģi ar akmentiņu iebērumiem. «Galvenais ir klucīšus atjautīgi salikt,» rāda I. Mežsargs.
Bruģis kļūst aizvien populārāks, jo tas ir lētāks par asfaltu un vieglāk remontējams, pārliecināti ražotāji. Ar to viegli uzturēt pilsētas komunikācijas, jo var izcelt atsevišķus gabalus, saremontēt, piemēram, ūdensvadu un segumu atkal uzlikt atpakaļ. Bruģis der līkumainiem celiņiem, ar to var veidot rakstus, stāsta D. Drīksne, piebilstot, ka uzņēmuma nosaukumā «eko» nozīmē gan videi draudzīgs, gan ekonomiski izdevīgs.
UZZIŅAI
Bruģa ražotne «Eko bloks»
Atrodas netālu no Iecavas dzelzceļa stacijas pie šosejas A7.
Atvērta 2006. gadā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programmas atbalstu.
Līdzīpašnieki: Mārtiņš Vizbulis, Ivo Zutis, valdes priekšsēdētājs Dairis Drīksne.
Kopējais ieguldījums: Ls 3 milj., Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsts – Ls 692 tūkst.
Ražotnes jauda: vidēji 650 – 700 kvadrātmetru bruģa dienā.
Darbinieku skaits: 5 – 9 cehā, 4 administrācijā un pārdošanā.
Uzņēmums piedalījies nozares izstādēs Gēteborgā, Malmē, Kopenhāgenā, Stokholmā, Minhenē.
Vadītāji pieredzi guvuši bruģa rūpnīcās Austrijā, Horvātijā, Slokāvijā, Ungārijā u. c.
Bruģi ražo dažādās formās un krāsās.
Viens bruģakmens sver 2,7 – 3,5 kg.
Piegādāt bruģi ekonomiski izdevīgi ir ne vairāk kā 100 km attālumā.
Parastā bruģa cena – ap Ls 5 kvadrātmetrā, spīdošā – Ls 25.
Viena bruģakmeņu gatavošanas veidne maksā ne mazāk kā Ls 10 tūkst.
Avoti: uzņēmums, LIAA, «Lursoft».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»