BauskasDzive.lv ARHĪVS

Labāk dalīt, nevis reizināt

Uldis Varnevičs

2013. gada 9. decembris 00:00

713
Labāk dalīt, nevis reizināt

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) septiņiem Latvijas komersantiem, tai skaitā diviem Bauskas uzņēmumiem, uzlicis naudas sodu par neatbilstīgi norādītu cenu eiro un latos.

Lai informētu sabiedrību par komersantiem, kas normatīvo aktu prasības neizpilda precīzi, PTAC interneta vietnē ptac.gov.lv publicēti uzņēmumu nosaukumi, kuri administratīvi sodīti par cenu norādīšanas kārtības neievērošanu eiro ieviešanas periodā. Šajā mājaslapā iedzīvotāji var ziņot par pamanītajiem pārkāpumiem.

Dažu santīmu dēļ
SIA «Gela», kas Bauskas tirdzniecības centrā «Sakta» pārdod apģērbu, piespriests 20 latu sods, lietoto apģērbu tirgotājai SIA «Ketrina» – 50 latu sods. Citviet Latvijā nākas maksāt ievērojami vairāk, dažiem jāšķiras pat no 350 latiem.

Tirgotāji neslēpj, kāpēc piespriests sods. Cenu dubultā atspoguļošana tika sākta pirms 1. oktobra, taču visām precēm salīmēt dubultās cenu zīmes nav viegli. Vairākas pārdevējas demonstrēja preses izdevumu, kurā bija ieteikts eiro vērtības noteikšanai cenu latos reizināt ar 1,42, kas arī izdarīts. Pārbaudītāji iebilduši, ka patiesībā jādala ar oficiālo kursu – 0,702804. Reizinot cenas ir par dažiem eirocentiem zemākas nekā dalot. «Man teica, ka es maldinot pircējus,» sarūgtināta teic SIA «Ketrina» īpašniece Nadežda Afanasjeva, norādot, ka šī kļūdīšanās būtībā bijusi par labu pircējiem.

«Bauskas Dzīve» pārbaudīja, ka, reizinot ar 1,42, cenai no 1,8 līdz 5,2 latiem starpība ir viens eirocents, no 5,3 līdz 8,7 latiem – divi, no 8,8 līdz 12,1 latam – trīs eirocenti. Preču cenas, konvertējot ar reizināšanu no latiem uz eiro, bija par dažiem eirocentiem mazākas nekā dalot pēc oficiālā kursa.

Katrs saka ko citu
Semināros, kur iedzīvotājus informēja par eiro ieviešanu, izskanēja, ka cenas eiro valūtā var būt zemākas nekā latos. Galvenais – lai tās nebūtu augstākas. Taču pārbaudītāji Bauskas uzņēmumos norādīja uz Eiro ieviešanas likuma 6. panta 1. un 4. daļu un 12. pantu, abi uzņēmumi saņēma sodu.

Informācijas plūsmas dažādība uztrauc tirgotājus. «Mums saka: «Meklējiet informāciju internetā!» Ko darīt, ja nav interneta? Katrs saka savu – Bauskā stāsta vienu, Jelgavā citu, Rīgā kaut ko pavisam atšķirīgu. Tas nav saistīts tikai ar eiro ieviešanu, šāda situācija vērojama visu likumu maiņas laikā,» «Bauskas Dzīvei» pauda pārdevēja, kas nevēlējās paust savu vārdu. Pēc pārbaudēm uzņēmējiem dāvāti bukleti ar informāciju, kā pareizi pāriet uz eiro valūtu. «Kāpēc viņi nevarēja tādus izplatīt pirms 1. oktobra?» skumji vaicā pārdevēji.

Papildu slogs

Tirgotājus aizvien vairāk uztrauc, kas notiks pēc 2014. gada 1. janvāra – divu valūtu periodā, kad varēs maksāt gan latos, gan eiro. Būs daudz jārēķina, un jebkura kļūda var kļūt par soda iemeslu. Cenu dubultas atspoguļošanas periods turpināsies līdz 30. jūnijam. Arī šajā jomā nav pilnīgas skaidrības.

N. Afanasjeva uzsver pārbaudītāju teikto – cenu zīmes nav speciāli jāpārlīmē. Tomēr daļa tirgotāju saņēmuši informāciju, ka pēc jaunā gada cenu zīmes jāpārlīmē, eiro attēlojot ar lielākiem cipariem, latus – ar mazākiem. Paralēlā cenu atainošana kļuvusi par papildu slogu uzņēmējiem un neveicinot eirooptimismu. «Esam iegādājušies speciālu kalkulatoru, kas ātri konvertē cenas no latiem uz eiro. Domāju, ka tagad būs labi,» cer uzņēmēja.

PTAC informē, ka no šī gada 1. oktobra līdz 30. novembrim pārbaudītas 7599 tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietas. Neatbilstības konstatētas 41 procentā gadījumu. Vairāk nekā 75 procentos gadījumu tās novērstas tūlīt vai piecu dienu laikā. Kopumā plānotas aptuveni 30 000 pārbaudes.

UZZIŅAI

Noapaļošanas principi
Latu konvertācijā uz eiro izmanto Eiropas Savienības Padomes noteikto maiņas kursu no latiem uz eiro, proti, 1 eiro ir 0,702804 lati.

Konvertējot preču un pakalpojumu vienas vienības cenu, tā vērtībai eiro aiz komata tiek norādītas tikpat zīmes, cik noteiktajai vienas vienības cenas vērtībai latos. Noapaļojot ņem vērā nākamo zīmi aiz pēdējās atstājamās zīmes aiz komata.

Avoti: Eiro ieviešanas likums, vietne eiro.lv.