Izmanto kooperatīva pakalpojumus

Jubilejas gadā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) «Saimnieks V» nozares konkursa «Sējējs» veicināšanas balvu saņēmusi par stabilu, mērķtiecīgu attīstību.
Kooperatīva ražošanas bāze Bauskas novada Codes pagastā pēdējos gados pakāpeniski modernizēta, izmantojot Eiropas fondu līdzekļus.
Stingra specializācija
Ražotnes teritorijā, par spīti rudenim, valda rosīga noskaņa. Kopš 2009. gada ik pēc diviem gadiem ar Eiropas fondu atbalstu 40% apmērā īstenoti modernizācijas projekti. Paplašinātas graudu glabāšanas tvertnes, veco Polijas kalti nomainījusi jauna «Petkus» iekārta no Vācijas, uzstādīts lielais tornis un ierīces putekļu savākšanai, asfaltēts laukums graudu bēršanai, saimniecību izrāda kooperatīva valdes priekšsēdētāja Mārīte Ķikure.
«Specializējamies tikai graudu pieņemšanas, kaltēšanas un glabāšanas jomā. Nepirkām tehniku arī tad, kad to par Eiropas naudu varēja iegādāties iznomāšanai zemnieku saimniecībām. Ja kombainu izmantotu rindas kārtībā, rastos kašķi starp biedriem, kāpēc vienam iedod ātrāk, bet otram – vēlāk. To es negribēju. Varbūt ar laiku varētu, bet pagaidām jaunus pakalpojumus neplānojam,» apdomīgo biznesa modeli apraksta vadītāja.
Sākumā bija divas grupas, kas vēlējās kalti privatizēt, taču pēc regulārām kopsapulcēm visi vienojās, un biedru pulks auga. Daļa biedru tikai formāli iestājušies, bet nav atbalstījuši ražošanas attīstību. 2004. gadā, kad M. Ķikure no grāmatvedes kļuvusi par «Saimnieks V» vadītāju, sakārtoti statūti, un tagad visiem biedriem jāizmanto kooperatīva pakalpojumi.
Lieli un mazāki
«Saimnieks V» ar jaunu biedru uzņemšanu nesteidzas. M. Ķikure skaidro – lai saglabātu kooperatīva priekšrocības, viena biedra apgrozījuma īpatsvars nedrīkst pārsniegt 40%. Te lielākā biedra daļa nepārsniedz 20%, vairākums ir mazas un vidējas saimniecības ar 100 – 300 ha zemes no Bauskas novada Codes, Vecsaules, Mežotnes, Gailīšu pagasta, Vecumnieku novada Skaistkalnes.
Ar piesardzību, jo kooperatīvā viena biedra apgrozījums nedrīkst pārsniegt 40%.
«Saimnieks V» kalti izmanto lielākas saimniecības «Mālnieki», «Mežmārtiņi», «Beķeri», «Pārupes». Dažiem esot arī savu graudu pirmapstrādes kompleksi, savukārt mazākiem zemniekiem šī ir iespēja samaksāt par pakalpojumu, neuztraucoties par ražas glabāšanu līdz pārdošanai.
«Mūsu biedri izmanto valsts zemes kreditēšanas programmu, kaut arī tai ir trūkums – aizdevumu neizsniedz zemei, uz kuras ir ēkas vai mežs,» stāsta M. Ķikure, kuras dzīvesbiedra vadītā saimniecība «Dzenīši» kredītu zemes platību palielināšanai ņēmusi komercbankā ar līdzīgiem procentiem.
Pašu projekti
Kooperatīvā strādā vidēji 18 darbinieku, lai arī sezonas laikā ir vairāk, teic M. Ķikure. Ziemā notiek produkcijas pārdošana, remonts un siltināšana ražošanas ēkās. Ēku, kurā ir birojs, arī cēluši paši saviem spēkiem. Tā sākusies no vagoniņa, ko nopirka 2008. gadā. Pēcāk valdes priekšsēdētājas kabinets piebūvēts klāt, uz trijām pusēm ierīkojot logus līdz grīdai, lai var vērot rosību kooperatīva teritorijā.
Mārīte te pavada darbdienas, secinot, ka Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā dāmu vadītāju skaits arvien pieaug: «Vīri vairāk nodarbojas ar tiešo ražošanu, pārzina tehniku. Ja vajag – prasu padomu. Vadītājas ir meistarīgākas kompromisu rašanā, risinot domstarpības biedru pulkā.»
Eiropas projektus raksta kooperatīva paša vadības komanda. Tagad biedri sapratuši, ka nav tik viegli ražotni attīstīt, novērtē devumu. «Esmu novērojusi – kad graudu un rapšu raža ir laba, cenas – augstas, biedri ir smaidīgi un priecīgi. Ja neiet tik labi, zemnieki ir kašķīgāki, taču pēdējos gados saprotamies labi, katrs novērtē cita darbu. Ja zemniekiem klājas labi, arī kooperatīvam iet labi,» raksturo vadītāja.
«Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija pārstāv mūsu intereses likumdošanas procesā, Eiropas naudas ieguvē. Biedru naudu maksājam no apgrozījuma 1600 latu gadā. Pērn ieguvām 5000 latu subsīdiju biroja, laboratorijas iekārtām un degvielai. Mūsu biedri paši ir iestājušies arī Zemnieku saeimā, arī tur cilvēki strādā Eiropā un uz vietas,» saikni ar nozari apraksta M. Ķikure.
Vēl labu paši sev
«Saimnieks V» šogad martā svinēja 20 gadu jubileju ar balli Mežotnes pilī. Lai arī vadītāja atzīst – pašai publicitāte īpaši netīkot, sarīkojums izdevies skaists un sirsnīgs. «Biedri prasa – kad mums būs nākamā balle?» smejas M. Ķikure.
Kooperatīva nākotne ir raiba – sākotnēji izveidojušās divas grupas, kas katra vēlējās privatizēt veco padomjlaika kalti, taču pamazām vienojušies. 2004. gadā uzradusies SIA «Rapsis», kuras vadītāji mēģināja pierunāt biedrus pārdot pajas par 100 lielāku vērtību. Visu izšķīrusi viena balss, bet pārpircēji paši jau sen pazuduši.
Sabiedrības jubilejas gadā nolemts atkal pieteikties «Sējēja» konkursam, kam arī šogad apritēja 20. gadskārta. Konkursā «Sējējs» kooperatīvs jau piedalījās 2007. gadā.
Svinību laikā katra galdabiedru grupa rakstījusi laba vēlējumus ar vārda «saimnieks» pirmajiem burtiem paši savam kooperatīvam. Tagad tie ierāmēti rindojas firmas biroja priekšnamā. Pretī dekoratīvs stikla briedēns. «Man patīk, ka vide skaista,» skaidro Mārīte, izrādot vairāk nekā četrus hektārus plašo ražošanas teritoriju.
Nosaukumā «V» nozīmē pieci jeb sākotnējo dibinātāju skaitu, nevis lielo V burtu, kā nereti domā pasakas par Vinniju Pūku cienītāji, atminoties uzrakstu «Aizliegts V» pie Sivēna mājas. Mārīte smejas, ka «Saimniekā» valda brīva gaisotne, kura neko neliedz, bet kopīgiem spēkiem sekmē izaugsmi.
UZZIŅAI
LPKS «Saimnieks V»
Reģistrēta: 1993. gada 18. martā.
Biedru skaits: 46, savulaik lielākais dalībnieku skaits bijis 112.
Pakalpojumi: graudu pirmapstrāde, kaltēšana, laboratorijas pārbaude, glabāšana.
2012. gadā pieņemti 26 tūkst. t, no tā 20 tūkst. t graudu, 6000 t rapšu.
Šogad pieņemts 31 tūkst. t, no tā 7300 t rapšu, 24 tūkst. t graudu.
Glabāšanas tvertņu ietilpība pēdējos gados palielināta no 3700 t līdz 17 tūkst. t, pieņemšanas tvertņu caurlaidība uzlabota līdz 100 t/h, kaltes jauda paaugstināta līdz 50 t/h.
Avoti: «Saimnieks V».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»