Topošajiem pensionāriem jāpieņem svarīgs lēmums

Iedzīvotājiem, kuriem pensionēšanās vecums pienāk 2013. gada pēdējos mēnešos, pašlaik jāizdomā, kad pieprasīt pensiju. Šis lēmums var ietekmēt gan pensijas apmēru, gan brīdi, kad to varēs saņemt.
Situāciju skaidro Areta Kovaļevska, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Jelgavas reģionālās nodaļas Bauskas klientu apkalpošanas centra vadošā inspektore:
– Atgādinu, ka līdz 2013. gada 31. decembrim vecuma pensijā var doties 62 gadu vecumu sasniegušie iedzīvotāji. No 2014. gada 1. janvāra sākas pakāpeniska pensionēšanās vecuma paaugstināšana par trim mēnešiem ik gadu līdz 2025. gada
1. janvārim, kad pensijā varēs doties 65 gadu vecumā.
Vai mainās nosacījumi par darba stāžu?
– Tieši tā – līdz šim vecuma pensijai varēja pretendēt cilvēki, kuriem bija 10 gadu darba stāžs. Sākot ar 2014. gada 1. janvāri, jābūt 15 gadu darba stāžam, bet no 2025. gada 1. janvāra – 20 gadiem.
Ko tas nozīmē cilvēkam, kuram pensijas vecums pienāk šī gada decembra sākumā un darba stāžs ir ap 30 – 40 gadiem?
– Piesakoties pensijai šajā gadā, to varēs saņemt no 62 gadu vecuma. Pieprasot to no 2014. gada, pensija tiks piešķirta 62 gadu un trīs mēnešu vecumā.
Arī tiem, kuriem 62 gadi apritēja šī gada novembrī?
– Jā, arī uz viņiem tas attiecas, jo ar 2014. gada 1. janvāri vecuma pensija tiek piešķirta cilvēkiem 62 gadu un trīs mēnešu vecumā.
Ko iesākt?
– Tas katram pašam jāizdomā. Var doties pie VSAA speciālistiem, lūdzot aprēķināt pensijas prognozi, lai vieglāk izlemtu, kā rīkoties.
Prognozes aprēķināšana nav maksas pakalpojums, bet to nekalkulējam uzreiz – vienojamies ar klientu, kad ierasties, līdzi ņemot visus darba stāžu apliecinošos dokumentus.
Daudzi cilvēki pēta un vērtē indeksu, ko izmanto pensijas aprēķināšanai. Krīzes gados tas strauji kritās, ietekmējot pensijas apmēru. Vai ir vērts gaidīt labāku indeksu?
– Apdrošinātās personas pirmajā līmenī uzkrātais pensijas kapitāls no 1996. gada 1. janvāra līdz pensijas piešķiršanas mēnesim ir atkarīgs no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa. Likuma «Par valsts pensijām» 1. panta 5. punktā ir noteikts, ka apdrošināšanas iemaksu algas indekss jeb kapitāla indekss ir kārtējā un iepriekšējā gada apdrošināšanas iemaksu algu summu attiecība.
Ministru kabinets 2007. gada 27. martā pieņēma noteikumus par apdrošināšanas iemaksu algas indeksa aprēķināšanas un vecuma pensijas kapitāla aktualizācijas kārtību. Saskaņā ar noteikumu otro punktu, VSAA katru gadu aprēķina kapitāla indeksu. Līdz minēto noteikumu spēkā stāšanās dienai indeksu noteica Labklājības ministrija.
Apdrošināšanas iemaksu algas indekss pēc krīzes pamazām atkal tiek paaugstināts. Zemākais indekss bija 2010. gadā – 0,7978, ko piemēroja, aprēķinot pensijas 2011. gadā. 2012. gadā pensijas aprēķināja, pielietojot indeksu 0,9945, šogad piemēro indeksu 1,0618, bet cilvēkiem, kuri pensionēsies 2014. gadā, pensiju aprēķinās ar indeksu 1,0758.
Vai ir vērts gaidīt labāku indeksu un nesteigties pieprasīt pensiju, – par to jālemj katram pašam. Nākamajā gadā var būt iespēja saņemt par kādiem desmit latiem lielāku pensiju. Taču, cik zaudēs tie, kuriem pensijas vecums pienācis šogad? Vilcinoties viņi pensiju saņems
62 gadu un trīs mēnešu vecumā.
Bez konkrēta piemēra to grūti saprast.
– Iedomāsimies kādu cilvēku, kuram 62 gadi apritēja 2013. gada 28. novembrī, darba stāžs ir 43 gadi un vidējā alga bijusi apmēram 450 latu.
Piesakoties vecuma pensijai šogad, to piešķirs ar dienu, kad aprit 62 gadi – 2013. gada 28. novembri. Tādā gadījumā mūsu nosacītā klienta pensijas apmērs ir Ls 247,05. No summas, kas pārsniedz 165 latus tiek aprēķināts 24% ienākuma nodoklis, kas šajā gadījumā ir Ls 19,70. Līdz ar to pensionārs mēnesī saņems Ls 227,35.
Ja šis pats klients pieteiksies vecuma pensijai, piemēram, pēc gadumijas svētkiem, saskaņā ar pensijas vecuma paaugstināšanu to piešķirs 2014. gada 28. februārī, kad cilvēks būs 62 gadus un trīs mēnešus vecs. Pensijas apmērs būs aptuveni
Ls 264,13. No summas, kas pārsniedz Ls 165, tiek aprēķināts ienākuma nodoklis, kas šajā gadījumā ir Ls 23,79. Līdz ar to pensija būs
Ls 240,34 mēnesī.
Taču šajā gadījumā tiek zaudēti Ls 741,15 – trīs mēnešu pensija, ko klients varētu saņemt, piesakoties pensijai uzreiz pēc 62 gadu sasniegšanas 2013. gada 28. novembrī.
Atbilstīgi likumam no 2014. gada pensiju var pieprasīt sešus mēnešus pēc tam, kad radušās tiesības uz to. Tāpēc šis klients, piesakoties pensijai 2014. gada 28. februārī – 62 gadu un trīs mēne-
šu vecumā – var pieprasīt to ar 2013. gada 28. novembri.
Vai, pienākot noteiktajam vecumam, noteikti jākļūst par pensionāru?
– Cilvēks pats izvēlas, kā rīkoties. Daudzi turpina strādāt, jo jāņem vērā, ka pensijas apmērs ir atkarīgs ne tikai no apdrošināšanas stāža un tā laikā veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām, bet arī no vecuma, kad cilvēks aiziet pensijā.
Jāzina, ka, sasniedzot pensijas vecumu, ar nodokli neapliekamo minimumu darbavietā pensionāram nepiemēro un ienākuma nodoklis jāmaksā no pirmā lata, toties mazākas ir sociālās apdrošināšanas iemaksas, jo pensijas vecuma cilvēks vairs netiek apdrošināts bezdarba riskam. Pensiju aprēķinot un pārrēķinot, tiek piemērots tā gada koeficients, kad cilvēks pieteicies pensijai.
Viss iepriekš sacītais attiecas tikai uz valsts nodrošināto vecuma pensiju. Daži no pirmspensijas vecuma cilvēkiem ir dalībnieki pensiju 2. līmenī, tas dod dažus latus mēnesī klāt pie pensijas. Arvien vairāk strādājošo līdzekļus iegulda 3. līmenī – privātajos pensiju fondos –, kuros uzkrāto var mantot.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»