Speciālisti iesaka, dome noraida

Pagājušajā nedēļā Bauskas novada dome lēma pārtraukt finansiāli atbalstīt «Fluora programmu», kas kopš 1996. gada nodrošināja iespēju pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem saņemt bezmaksas fluorīda tabletes.
Programmu 17 gadu garumā sākotnēji Bauskas rajonā, tagad novadā īstenoja SIA «Zemgales mutes veselības centrs» sadarbībā ar pašvaldību, lai uzlabotu bērnu mutes veselību, informē centra veselības veicināšanas speciāliste Marta Augucēviča.
Negūst atbalstu
Plānojot nākamā gada budžetu, amatpersonas nolēma neapstiprināt lēmumprojektu, kas ļautu piešķirt 2021,04 latus jeb 2875,68 eiro tablešu iegādei Bauskas novada bērnudārzu un skolu pirmsskolas grupu audzēkņiem.
Deputāts Mārtiņš Ruža aicināja kolēģus neatbalstīt šo ideju, atsaucoties uz Ķīnā un Amerikā veiktiem pētījumiem, kas norāda uz iespējamajām negatīvajām blaknēm no pārmērīgas fluora lietošanas. Šajā lēmumā viņu atbalstīja deputāti Daira Jātniece un Arnolds Jātnieks.
Par tablešu iegādi balsoja Raitis Ābelnieks, Inita Nagņibeda, Jānis Feldmanis, Juris Landorfs un Rudīte Čakāne. Pārējie deputāti no balsošanas atturējās, tādējādi lēmumprojekts neieguva vajadzīgo atbalstu.
M. Augucēviča informē, ka fluorīdu lietošana zobu kariesa profilaksei un intensitātes samazināšanai ir zinātniski pierādīta kā droša un efektīva metode. To apliecina arī fluorīda kā profilaktisko līdzekļu iekļaušana «Ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju datubāzē» un Veselības ministrijas izstrādātajās «Vadlīnijās pašvaldībām veselības veicināšanā».
Ir izvēle
Marta Augucēviča uzsver, ka pirmsskolas izglītības iestādēs bērnu vecāki varēja izvēlēties – lietot vai nelietot pašvaldības apmaksātās fluorīdus saturošās tabletes. Pagājušajā mācību gadā šīs tabletes Bauskas novadā saņēma 669 bērni. Šoruden veiktajā aptaujā 728 bērnu vecāki atbalstīja tablešu lietošanu.
Viena no atbalstītājām ir Anete Hegenbarte, kuras sešus gadus vecā meita mācās pirmsskolas izglītības iestādē «Zīlīte». Viņa atminas no savas bērnības, ka fluora tabletes tika lietotas un vienmēr tās uzskatītas par noderīgām. «Šī kārtība, kad tabletes deva bērnudārzā, bija vienkāršāka, jo skaidri zini, ka bērns saņems nepieciešamo, un mājās par to nav jādomā,» uzsver māmiņa. Jaunumus par finansēšanas iespējām viņa uztver saprotoši: «Tas nav jauki, ka tablešu programmu pārtrauc. Tomēr apzinos, ka budžets ir ierobežots. Ja ir jāizvēlas, tad labāk, lai dome atvēl līdzekļus noderīgiem mācību materiāliem.» Vecākiem pašiem mājās būs jānodrošina šo tablešu lietošana, secina A. Hegenbarte.
Savukārt trīs bērnu māmiņa Inga Pātaga, kuras jaunākā meita mācās Mežgaļu pamatskolas pirmsskolas grupiņā, vecāku aptaujā norādīja, ka nevēlas, lai bērns saņemtu fluorīdu saturošas tabletes. Viņa ir lasījusi informāciju par fluorīda kaitīgo ietekmi uz veselību. «Šis jautājums būtu jārisina individuāli, nevis kolektīvi, jo trūkst viendabīga viedokļa par problēmu, kā arī pētījumu,» spriež māmiņa.
Nav fluorozes riska
Nedaudz vairāk kā pirms mēneša Bauskas novada Īslīces kultūras centrā notika Zemgales reģionālā veselības veicināšanas konference, kurā speciālisti diskutēja par mutes un kopējās veselības profilaksi. Stundu gara lekcija bija veltīta tieši fluorīda lomai mutes veselībā.
Rīgas Stradiņa Universitātes Stomatoloģijas institūta speciāliste Inga Rendeniece iepazīstināja ar fluorozes pārvērtēto lomu Latvijā. Viņa uzsvēra, ka bērnu mutes veselība katru gadu pasliktinās – kariesu konstatē arvien jaunākiem bērniem. To var mainīt, regulāri tīrot zobus un lietojot fluorīdu. Viņa piebilda, ka saslimt ar fluorozi Latvijā var, ja no bērnības lieto fluora tabletes, papildus ēdot brokastīs, pusdienās un vakariņās lielā daudzumā zobu pastu.
Internetā par fluorozi atrodami dažādi raksti un ilustrācijas, bet lielākoties tie saistīti ar valstīm, kur dzeramajā ūdenī ir mākslīgi pievienotie fluorīdi. I. Rendeniece stāsta, ka savā profesionālajā darbībā fluorozi novērojusi tikai cilvēkiem no Skandināvijas valstīm. Viņiem fluorīdu koncentrācija ūdenī pārsniedz normālo devu, tāpēc cilvēks var izjust negatīvas sekas – izteikta fluoroze, kas izpaužas kā rieviņas, bedrītes un balti plankumi zobos. Latvijā šis risks ir ļoti minimāls, jo fluorīdu koncentrācija ūdenī ir zem minimālās normas, par ko liecina ūdens analīzes arī Bauskas novadā.
Samazinās kariess
Veselības veicināšanas speciāliste Marta Augucēviča informē, ka lielākā daļa pasaules valstu ir guvušas ievērojamus rezultātus mutes veselības uzlabošanā, fluorizējot dzeramo ūdeni, pienu un lietojot fluorīdu saturošus produktus – tabletes, pilienus, zobu pastu. Laika gaitā iedzīvotājiem novērojams kariesa samazinājums pat par 50 procentiem, tā liecina pētījums par Pasaules Veselības organizācijas īstenoto Globālo mutes veselības programmu.
Tā kā Latvijā fluora daudzums dzeramajā ūdenī ir zemāks par minimālo normu, zobārsti iesaka divas līdz četras reizes gadā pie zobārsta vai zobu higiēnista veikt profesionālu fluorīdu aplikāciju, ikdienā lietot zobu pastas ar fluorīdu joniem, mutes skalojamo līdzekli ar fluorīdu saturu vismaz 0,05 procenti, fluorīda pilienus, tabletes vai citus profilaktiskos līdzekļus.
UZZIŅAI
Vecāku aptauja par fluorīda tablešu nepieciešamību:
Bauskas pirmsskolas izglītības iestādē (PII) «Pasaulīte» 236 vecāki par, 3 pret;
Bauskas PII «Zīlīte» 215 vecāki par, 20 pret;
Uzvaras vidusskolas PII «Lācītis» 47 vecāki par, 10 pret;
Īslīces vidusskolas pirmsskolas grupā 40 vecāki par, 6 pret;
Griķu pamatskolas PII «Dzirnaviņas» 42 vecāki par, 4 pret;
Griķu pamatskolas PII «Mūsa» 12 vecāki par, pret nav;
Mežgaļu pamatskolas PII 14 vecāki par, 9 pret;
Pamūšas speciālās internātpamatskolas pirmsskolas grupā 17 vecāki par, 2 pret;
Mežotnes PII «Rūķītis» 31 vecāks par, pret nav;
Vecsaules pamatskolas pirmsskolas grupā 19 vecāki par, 3 pret;
Ozolaines pamatskolas pirmsskolas grupā 24 vecāki par, 5 pret;
Codes pamatskolas pirmsskolas grupā 29 vecāki par, 2 pret.
Avots: Zemgales mutes veselības centrs.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»