Ieguldītais darbs raisa sirsnību un dzīvotprieku

Ikgadējā Bauskas novada amatierteātru skate norisinājās 30. novembrī Īslīces kultūras namā un Bauskas kultūras centrā.
Šogad žūriju vadīja režisors Lauris Gundars. Palīgos viņš bija uzaicinājis divas savas audzēknes – Justīni Kļavu, Latvijas Kultūras akadēmijas 3. kursa studenti, un Sandiju Kalniņu, kura maģistrantūrā apgūst režiju. Visiem trijiem tā bija debija žūrijas darbā.
Skatē tika izrādītas deviņas lugas septiņu novada amatierteātru sniegumā. Žūrija tās vērtēja pēc pieciem kritērijiem: režisora darbs, aktieru veikums, vizuālais noformējums jeb scenogrāfija, kostīmi un mūzika un izrāde kopumā.
Vienīgi Bauskas amatierteātris izrādīja jau vairākas sezonas spēlēto Mārtiņa Zīverta lugu «Divkauja». Pārējās visas bija šajā gadā iestudētas. Bauskas teātra režisore Ināra Hegenbarte atzīst, ka dažādu iemeslu dēļ nav pieticis laika iestudēt jaunu izrādi, bet izlēmuši skatē tomēr piedalīties. Tā kā aktieru sastāvs ir mainījies, iestudējums uzskatāms par pilnībā atjaunotu. Nolikumā neesot liegts rādīt jau spēlētu lugu.
Luga – par grūtu
Skates diena iesākās ar Īslīces amatierteātra «Dadži» izrādi pagasta kultūras namā. Par V. Skudrules lugu «Skaisti dziedi, lakstīgala!» pro-grammiņā rakstīts»: «Variācija par tautasdziesmas tēmu.» «Skaisti dziedi, lakstīgala,/ Rīgas torņa galiņā./ Ja tu skaisti nedziedāsi,/ apsolīšu vanagam» – šīs tautasdziesmas sižets tika izspēlēts gandrīz divas stundas garā izrādē.
Sākums bija komisks – Mālpils muižas lielmāte Ģertrūde ir traka uz vīriešiem un karas kaklā pat savam vagaram Indriķim, kurš jau nolūkojis lielo dziedātāju rīdzinieci Dainuti, kura apgalvo: «Kamēr dziesma dzīvo, tauta dzīvo.» Turpinājums ir traģisks, jo Dainute nevēlas būt kopā ar Indriķi. Rundāles novada teātru režisore Lilita Lauskiniece, kura bija skatītāju vidū, atzina, ka sižets ir pārāk daudzslāņains un tālab nav viegli parādāms. Lugā risinātas četras nopietnas tēmas: laucinieku un pilsētnieku dzīvesstila atšķirība, neatbildēta mīlestība, bagāto un nabago attiecības un nacionālā identitāte.
Īslīces teātra režisore Evita Vanaga neslēpa, ka vēlējusies izcelt patriotismu, taču materiāls aktieriem bijis nedaudz par grūtu, «nepalīdzēja arī mājas sienas». Režisore atzina, ka bijis grūti apdzīvot lielo skatuvi. Šī telpa bija nepieciešama tikai deju kopas «Līdums» dalībniekiem, kas Līgo vakara skatā izpildīja šī gada Dziesmu svētku repertuāra deju «Jāņu nakti guni kūru». Fināla dramatismu nodrošināja skatuves dibenplānā demonstrētais video no Dziesmu svētku koncerta, kurā koris izpilda Mārtiņa Brauna «Saule. Pērkons. Daugava».
Veiksmīgas detaļas
Žūrijas atzinīgu vērtējumu izpelnījās Vecsaules amatierteātra režisore Gunta Siliņa. Izrādot Imanta Ziedoņa «Krāsainās pasakas», vecsaulieši pārsteidza ar labu scenogrāfiju un veiksmīgu detaļu izmantojumu. Aktieru tērpos dominēja melnā krāsa, katram stāstam bija piemeklēts attiecīgās krāsas aksesuārs. L. Gundars atzina, ka izrāde ir ļoti sirsnīga, to noskatoties, gribas dzīvot. Žūrija izteica vien vēlējumu jaunajiem aktieriem – labāk izjust tekstu.
Codes amatierteātris «Spēlētprieks» Solvitas Rotbergas vadībā bija iestudējis Neretieša lugu «Nāk palīdzība». Tā vēstī par prasmi būt vienotiem, ja ir iespēja tikt pie naudas. Uģa Donerblica atveidotā ciema kultūras darbinieka sievas un mīļākās lomā labi iejutās Antra Ģēvele un Aija Laveniece. Lugas sākums bija visai intriģējošs, taču vēlāk spēle zaudēja asumu.
Jaunsaules amatierteātris bija sagatavojis divas lugas pēc Rūdolfa Blaumaņa stāstu motīviem. Īsluga «Govs» līdzinājās filozofiskam stāstam. Tajā vēstīts par diviem nabadzīgiem vecīšiem, kuriem mirst vienīgā apgādniece – govs, taču beigās abi sirmgalvji nejauši tiek pie lielas naudas. Žūrijas priekšsēdētājs aicināja režisori Ingu Cepuri nebaidīties mainīt sižetu, lai to padarītu dinamiskāku un mazāk didaktisku. Noskatoties lugu «Paradīze», žūrija uzslavēja labo montāžu, mūzikas izmantojumu un spilgto aktierspēli.
Trūkst publikas
Divas lugas – Leldes Stumbres viencēlienu «Gans» un Velgas Lāsumas viencēlienu «Mītnes vieta» – žūrijas vērtējumam piedāvāja Gailīšu pagasta Uzvaras amatierteātris. Pirmajā darbojās tikai divi aktieri – Līga Bukša un Uģis Donerblics –, kuri bija iesaistīti arī citos iestudējumos. Uģis ir Uzvaras amatierteātra režisors. Apbrīnojamas ir šo aktieru darbaspējas un teātra mīlestība. Žūrija ieteica režisoram nebaidīties paplašināt stāstu.
Amatierteātru skates regulārajiem apmeklētājiem Olgai un Edmundam ļoti patika izrāde «Mītnes vieta», īpaši pansionāta apkopējas atveidotāja Rozālija Lapsa. Olga un Edmunds sacīja, ka savulaik paši spēlējuši teātri un jūtas skumji, jo ir tik maz skatītāju.
Sieviešu grūto likteni atainoja mežotnieki, izrādot Anitas Grīnieces lugu «Puķu brokastis». Izrāde vēstīja par to, kā piecas dāmas, kuru vārdu veido puķes nosaukums, uz brokastīm gaida ierodamies vienīgo vīrieti – Īrisu.
Režisors Lauris Gundars uzteica visus kolektīvus par lielo darbu, kas ieguldīts, veidojot izrādes visai ierobežotos apstākļos. Kā vienu no galvenajām problēmām režisors minēja labu, amatierteātriem piemērotu lugu trūkumu.
Lai motivētu autorus radīt jaunu dramaturģisku materiālu, jau divus gadus notiek jaunu lugu ideju konkurss «10 minūtes slavas». Ieinteresētajiem autoriem jāpiesakās saskaņā ar konkursa Nolikumu, kas publicēts mājaslapā www.darbnicas.lv. Konkursa Zemgales posms risināsies 2014. gada 29. martā Bauskas kultūras centrā. Aicināti visi interesenti, īpaši amatierteātru režisori un dalībnieki. Varēs uzdot jautājumus lugu autoriem, izteikt ierosinājumus, nodibināt kontaktus. Uzvarētāju noteiks lugu autoru priekšlasījumu klausītāji.
VĒRTĒJUMS SKATĒ
Vecsaules amatierteātris – 24 punkti, 1. pakāpe – I. Ziedonis «Krāsainās pasakas», režisore Gunta Siliņa;
Jaunsaules amatierteātris – 22 punkti, 1. pakāpe – īsluga pēc R. Blaumaņa stāsta «Govs», režisore Inga Cepure;
Jaunsaules amatierteātris – 21 punkts, 1. pakāpe – luga «Paradīze», režisore Inga Cepure;
Bauskas amatierteātris – 18 punkti, 2. pakāpe – Mārtiņa Zīverta «Divkauja», režisore Ināra Hegenbarte;
Codes amatierteātris «Spēlētprieks» – 17 punkti, 2. pakāpe – Neretieša luga «Nāk palīdzība», režisore Solvita Rotberga;
Uzvaras amatierteātris – 17 punkti, 2. pakāpe – Leldes Stumbres viencēliens «Gans», režisors Uģis Donerblics;
Uzvaras amatierteātris – 15 punkti, 2. pakāpe – Velgas Lāsumas viencēliens «Mītnes vieta», režisors Uģis Donerblics;
Īslīces amatierteātris «Dadži» – 16 punkti, 2. pakāpe – V. Skudrules «Skaisti dziedi, lakstīgala!», režisore Evita Vanaga;
Mežotnes amatierteātris – 14 punkti, 2. pakāpe – A. Grīnieces «Puķu brokastis», režisore Gita Graudiņa.
Labākais aktieru ansamblis – Vecsaules amatierteātris, režisore Gunta Siliņa.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»