Profesionālā burvība stiklā

Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā līdz nākamā gada 3. janvārim skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Stikla mākslas katedras pasniedzēju darbu izstāde «Grupa».
Ekspozīcijā izkārtoti desmit profesionālu mākslinieku darbi, informē muzeja mākslas nodaļas vadītāja Ilga Balode.
Svarīga sadarbība
Autori nav tikai «stiklinieki», te var apbrīnot arī Tēlniecības katedras vadītāja profesora Bruno Strautiņa, Vides mākslas katedras vadītāja profesora Jāņa Andra Oša, Scenogrāfijas katedras docenta, režisora Viktora Jansona radīto.
Ceļā uz stikla mākslas virsotnēm svarīga ir sadarbība, tāpēc «stikliniekiem» izveidotas saites ar Glezniecības, Tēlniecības, Vides māk-slas un citām nodaļām. Jāstudē ir gan kompozīcija, gan tēlniecība, stiklu izmanto scenogrāfijā, interjerā, tāpēc arī izstādē «Grupa» Bauskā katedras pedagogu darinājumi skatāmi kopā ar atbalstošo pasniedzēju veikumu, stāsta LMA Stikla mākslas katedras vadītāja asociētā profesore Vineta Groza. Viņa kopā ar kolēģēm profesori Ingunu Auderi, docenti Sandru Utāni un lektori Initu Ēmani piedalījās izstādes atklāšanā Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā.
Atklāj ko jaunu
Izstādes pirmajā telpā līdztekus brīnišķīgiem stikla mākslas objektiem pārsteidz LMA rektora profesora Alekseja Naumova gleznas. Regulārs izstāžu apmeklētājs baušķenieks Laimonis Šulcs atzinās, ka šajos darbos mākslinieka stils viņam šķiet citāds nekā iepriekš. Lai ekspozīcijā būtu ritms un līdzsvars, no rektora darbiem izvēlēta lielformāta glezna, kas kopā ar trauslajām, graciozajām stikla figūrām rada vienotas kompozīcijas iespaidu.
Viena no «Grupas» dalībniecēm – stikla māksliniece Sandra Utāne – ir izgatavojusi vitrāžas atjaunotajam Bauskas Rātsnamam. Pirms izstādes atklāšanas viņa un kolēģes bija uzkāpušas Rātsnama tornī. No turienes mākslinieces pārradās iedvesmotas, optimistiskas, izjūtas formulējot šādi: «Vējš un pavasara smarža rudenī pār Bausku.»
Sandra Utāne «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka saņēmusi vēl nekonkretizētu piedāvājumu veidot logu stiklus Bauskas Svētā Gara evaņģēliski luteriskajai baznīcai. Viņasprāt, vitrāžas te nederēs, logu stikliem jābūt gaišiem un neuzbāzīgiem, lai netraucē baznīcas garajos gadsimtos veidotajam interjeram.
Meistares ar pacietību
Visas stikla darbu autores izstādē un pasniedzējas Stikla mākslas nodaļā ir dāmas. Kāpēc? Lai stikls pārvērstos mākslas brīnumā, vajadzīga milzu pacietība – tas varētu būt viens no skaidrojumiem.
Izstāde skatītājiem atklās ne tikai stikla trauslumu, plastiku, bet arī tā lielo dažādību un eksponēšanas daudzveidību. Muzeja izstāžu telpās stikls gan zaigo lietus lāses dzidrumā kā Vinetas Grozas mākslas objektos, gan rāda laikazoba pieskārienu vitrāžās. Inguna Audere izmantojusi Viļānu baznīcas vecās vitrāžas, kuras nebija iespējams atjaunot to īpatnējās izgatavošanas tehnikas dēļ, taču tagad daži vitrāžu logi ir kļuvuši par savdabīgiem mākslas darbiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»