BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ieaicini pie sevis mētru! Nenožēlosi!

Valija Beluza

2019. gada 26. jūnijs 00:00

6
Ieaicini pie sevis mētru! Nenožēlosi!

Labu labie augu kokteilīši dzīvībai un enerģijai.

Reti kurš augs var mēroties popularitātē ar mentolu saturošajām mētrām. Konfektes, košļājamā gumija, dzērieni, ēdienu piedevas, kā arī kosmētika, zobu pasta ar atsvaidzinošu aromātu uzmundrina, piešķiļ produktam neatkārtojamu raksturiņu.

Piparmētru tējas pieminēšana vien asociējas ar mājīgumu un rūpēm, jo visu sugu piparmētras ir izmantojamas ārstniecībā. Mētru dezinficējošo iedarbību ārīgi izmanto iekaisumu, sasitumu un brūču dziedēšanā. Tās der dziedinošām un sāpes remdējošām kompresēm, nomierinošām aromātiskām peldēm.

Tas, protams, nav viss, tāpēc upes, dārza piparmētru, to māsīcas – ābolmētru, kaķu mētru un citas radinieces – ir vērts ieaicināt savā dārzā, piemājas dobē vai balkona kastē.

Tīk mitrums, ne slapjums
Savvaļā mētras mēdz augt pie dažādām ūdenstilpēm. Upes piparmētras nosaukums vedina domāt, ka tā allaž saplūcama upes vai grāvja malā, bet liels slapjums piparmētrām nepatīk. Ja pēc stiprām lietavām no ūdens rēgojas ārā tikai galotnītes, augs noslīkst.

Līdzīgi nosacījumi attiecas uz mētru audzēšanu mazdārziņā – saules gaisma sekmē auga ēterisko eļļu attīstību un kopumā augstāku ārstniecisko vērtīgumu, tomēr labāk izvēlēties daļēji noēnotu vietu, kur neplosās spēcīgi vēji. Mētras ir mazprasīgas – galvenais noteikums ir mitra, labi drenēta augsne. Smilšaina vai mālaina augsne ielabojama ar kompostu vai vircu.

Mētrām ir ātri augoša un ložņājoša sakņu sistēma, kas veikli iekaro visai lielu dārza daļu, tāpēc rūpīgi jāplāno tām piešķiramā platība vai pat jāstāda zemē ieraktos konteineros bez apakšdaļas. Tikko iegādātus stādiņus vēlams vispirms iedēstīt septiņus līdz desmit centimetru dziļi podiņos, ko novieto piesaulītē. Paliekošā vietā katru piparmētru izstāda aptuveni 60 centimetru attālumā, neaizmirstot aplaistīt.

Piparmētru veiksmīgi var audzēt uz palodzes. Trauciņam jābūt caurumiņiem – lai neuzkrātos liekais ūdens. Pēc iestādīšanas jaunuli novieto gaišā vietā un regulāri aprasina. Dienas laikā augu ieteicams turēt telpās ar gaisa temperatūru no plus 18 līdz 21 grādam, bet naktī tam nodrošināt plus 13 – 15 grādu temperatūru.

Ja ir vēlme padalīties, no izaugušā auga nokniebj apmēram 12 centimetru garu zariņu, kam noņem apakšējās lapas, ievieto glāzē ar ūdeni, ko novieto saulainā vietā. Nedrīkst aizmirst par ūdens maiņu katru dienu – lai tas nesastāvētos. Kad parādās saknītes, augu var pārstādīt podā, taču augsne nedrīkst būt pārāk mitra. Svarīgi podiņu ar piparmētru ik pēc trim četrām dienām pagrozīt, lai saules gaisma tiek klāt no visām pusēm. Vasarā droši var iznest ārā. Augu atzarojot, tas veidos vairāk jaunu dzinumu un kuplākus krūmiņus.

Efektīvāka nekā ar spraudeņiem ir pavairošana, atdalot sakneni ar dažiem pumpuriem. Vienkārši izrok veco sakneni, sadala un pārstāda citā dārza vietā. Jau pēc nedēļas jaunais stādiņš būs veiksmīgi ieaudzies.

Aromātiskie palīgi
Galvenais iemesls, kāpēc ar upes («Mentha aqutica») un dārza piparmētru («Mentha piperita L.») der draudzēties, ir to vērtīgās īpašības. Piparmētrās ir daudz A, C un nedaudz B2 vitamīna, kā arī kalcijs, cinks un magnijs. Piparmētrās ir ēteriskā eļļa, kura satur mentolu, mentonu, mentilacetātu un citus savienojumus. Dārza piparmētras garša ir maigāka nekā savvaļas māsiņai, to var pavairot gan ar saknēm, gan spraudeņiem. Fitoterapeits Artūrs Tereško atzīst, ka piparmētra labāk nekā tīrs mentols sekmē žults veidošanos un izdalīšanos, samazina gludās muskulatūras spazmas, dezinficē žultsceļus un mazina virspusējas sāpes.

Tautas medicīnā piparmētru lapu tēju izsenis lieto sirds asinsvadu paplašināšanai, asinsspiediena samazināšanai, ja ir sāpes krūtīs, ja nepieciešams uzlabot gremošanu. Tā noņem spazmas kuņģī un zarnās, novērš sliktu dūšu, palīdz pret bezmiegu.

Recepte: ņem divas ēdamkarotes piparmētras lapu uz divām glāzēm karsta ūdens, tur 10 minūtes. Lieto pa pusglāzei trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Kaķu mētra («Nepeta cataria L.») ir lielāka auguma, gaišākām un mīkstākām lapām. Šim piparmētru dzimtas augam piemītošais aromāts ne visiem cilvēkiem šķiet vilinošs, kaķiem gan, tāpēc dārzkopji mēdz izmantot vien dekoratīviem nolūkiem.

Mūsu senči kaķu mētru lietoja apetītes uzlabošanai, kā arī gastrīta, zarnu atonijas, meteorisma gadījumā, izmantoja, lai mazinātu temperatūru saaukstēšanās, elpceļu iekaisuma, bronhīta, gadījumos. Zāļu sievas joprojām iesaka padzert kaķu mētras tēju gan nervoziem cilvēkiem, gan sievietēm menstruālo sāpju mazināšanai. Sala izturīgais augs satur ārstnieciskas ēteriskās eļļas.

Recepte: ēdamkaroti kaķu mētras drogu aplej ar glāzi karsta ūdens, tur slēgtā traukā divas stundas, nokāš caur sietiņu, lieto pa divām ēdamkarotēm trīs četras reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Ābolmētras («Menthae suaveolans») lapu tēja kopš senatnes pazīstama atsvaidzinoši patīkamās garšas dēļ. Tā ir labs palīgs pret nelabu dūšu, vemšanu, caureju, gripas un saaukstēšanās gadījumos, kā arī pret reimatismu un nervu sāpēm.

Radniecīgas savvaļas mētrām ir krūzmētras. Šo mētru smarža un garša ir maigāka nekā piparmētrai, jo nesatur mentolu. Tautas medicīnā krūzmētra pazīstama ar antiseptisko iedarbību – dezinficē mutes dobumu, veicina gremošanu. Ārstnieciskās ēteriskās eļļas galvenā sastāvdaļa ir linalols. Kulinārijā izmanto krūzmētras lapas un jaunos dzinumus – lai aromatizētu cepumus un dzērienus, zupās, gaļas ēdieniem. Sakapātas krūzmētras uzlabo «garlaicīgus» salātus, bagātina kartupeļu, pupiņu, makaronu ēdienu, arī zupu un biezeņu garšu. Līdz ar citiem garšaugiem izmantojamas konservēšanā – kompotiem un ievārījumiem.

Augu meditācijas speciāliste un pirtniece Evita Dedze ārstniecisko tēju atbilstību indivīda vajadzībām nosaka, aicinot vispirms augus pasmaržot. «Augs, kas cilvēkam patīk, parāda viņa raksturu, iekšējo būtību. Ja kāda auga smaržu nejūti, tas pašlaik tev nav vajadzīgs. Savukārt ļoti patīkama smarža liek atvērties, kļūt smaidīgam, un tā ir pašlaik nepieciešamā sajūta, emocijas. Pirtnieki to sauc par dvēseles pazaudēto daļu. Cilvēkam ar vāju mugurkaulu piedāvāju augus ar stingru kātiņu. Piemēram, piparmētra veicina atbildību. Ja bieži prasās piparmētru tēja, acīmredzot ikdienā pietrūkst vairāk svaiguma un brīvības,» skaidro E. Dedze.

Nezini, par ko priecāties, kā izkļūt no situācijas? Tātad nepieciešams papildināt dzīvības enerģijas krājumus. Sameklē dārzā audzētu ārstniecības salviju, kas attīra prātu no glupām domām, mīļo labo asinszāli – nomierinātāju un sirds miera nesēju, klāt vēl pieliec piparmētru! Lūk, labu labais kokteilītis restartam, iesaka augu pazinēja.


Dziedniecība ar ēteriskām eļļām


Piparmētras eļļa lietojama, ja ir apātija, nogurums, uztraukums, elpceļu iekaisums.

Recepte gremošanas traucējumiem, pret vēdera uzpūšanos: piparmētru eļļa – divi pilieni, diļļu eļļa – divi pilieni, kadiķa eļļa – divi pilieni. Papildus pa vienam pilienam pelašķu, izopa un citrona eļļas.

Pret nelabu dūšu, vemšanu, jūras slimību: piparmētru eļļa – trīs pilieni, baziliks – divi pilieni. Papildus pa vienam pilienam fenheļa, lavandas un mandarīnu eļļas.


UZZIŅAI

Mētras tikušas atrastas pat Ēģiptes kapenēs 1000 gadus pirms mūsu ēras. Grieķu mitoloģija vēsta, ka bijusi skaista nimfa Minta, kuru greizsirdības lēkmē par augu pārvērtusi Plutona sieva dieviete Persefone. Plutons nav spējis lauzt sievas burvestību, bet šim augam piešķīris svaigu smaržu – lai tā priecētu cilvēkus.

Ziņas par mētru lietošanu rodamas Āzijas un Vidusjūras reģiona zemju senajos rakstos.

Zināmi vairāk nekā 20 dažādu šķirņu lūpziežu dzimtas un mētru ģints ārstniecības augi ar apelsīnu, ingvera, ābolu, šokolādes, ananasu un citu patīkamu smaržu niansēm. ASV saražo 70% no visas pasaules piparmētru produkcijas.