ĀCM konstatē Brunavā un Mežotnē

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties, novembra beigās vīruss pirmo reizi konstatēts mežacūkām Bauskas novada Brunavas un Mežotnes pagastā, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta informācija (PVD).
PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants atklāja, ka šogad kopumā Vecumnieku, Iecavas, Bauskas un Rundāles novadā ir konstatētas 23 Āfrikas cūku mēra (ĀCM) pozitīvas mežacūkas, no tām trīs – novembrī. Mūspuses novadu mednieki šogad PVD ir iesnieguši pierādījumus par gandrīz 200 nomedītām mežacūku mātītēm.
Jautājot, vai mednieku rīcība ir pietiekama, M. Seržants uzskata, ka salīdzināt mednieku aktivitāti vienā vai otrā medību platībā vai novadā, neņemot vērā ĀCM izplatību, dzīvnieku skaitu un citas būtiskas nianses, nebūtu pareizi.
«Datus varētu salīdzināt, noslēdzot medību sezonu un vērtējot mežacūku populācijas stāvokli konkrētā reģionā. Taču, salīdzinot, piemēram, ar Ziemeļkurzemi, kurā šogad ir fiksēti teju 80% no visiem šajā gadā konstatētajiem ĀCM gadījumiem mežacūkām, varam secināt, ka Zemgales lauksaimniecības zemes pārsvars, kas nošķir un ierobežo mežacūku baru savstarpējās kontaktēšanās iespējas, ierobežo arī slimības izplatību,» situāciju raksturo PVD pārstāvis un uzsver, ka, neskatoties uz salīdzinoši labo epidemioloģisko situāciju, ĀCM inficēšanās risks mājās rukšu novietnēs, kā piemājas, tā arī lielās komercnovietnēs, saglabājas ļoti augsts. Līdzšinējā pieredze rādot, ka lielākoties lielo novietņu īpašnieki izprot risku un ir ieviesuši un turpina ieviest biodrošības pasākumus.
PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe informēja, ka Vecumnieku, Iecavas, Bauskas un Rundāles novadā cūkas tur 160 – 190 novietnēs. Konkrētu skaitli uzrādīt nav iespējams, jo turētāju skaits sezonāli mainās.
Šogad 15 novietnēs ir konstatēti trūkumi cūku turēšanas biodrošības jomā, īpašnieki ir konsultēti par nepieciešamajiem pasākumiem neatbilstību novēršanai. M. Irbe stāsta, ka uz šīm novietnēm veterinārie inspektori dodas atkārtotās vizītēs, lai pārliecinātos par korektīvajām darbībām, kuras vairumā gadījumu ir veiktas.
«Diemžēl ir arī dažas novietnes, kuru konstrukcijas ir ļoti nolietojušās ilgstošas ekspluatācijas rezultātā, un tādējādi ir ļoti grūti nodrošināt atbilstīgu biodrošību. Šajās novietnēs iespēju robežās veic situācijas pagaidu uzlabošanas pasākumus un nākotnē plāno rekonstrukciju,» teic M. Irbe.
SIA «Gaižēni» nobarojamo cūku komplekss atrodas Brunavas pagastā, kur pagājušajā mēnesī pirmo reizi ĀCM konstatēts mežacūkai. Uzņēmuma vadītājs Aleks Rasmusens laikrakstam atzina, tas ir likumsakarīgi, ka vīruss tiek konstatēts arī šajā pusē. Uzņēmums stingri ievērojot biodrošības pasākumus, A. Rasmusens draudus vairāk saredz no piemājas saimniecībām. «Ne mazums ir tādu, kas savu darbību nav reģistrējušas, tālab ir ārpus jebkādas kontroles. Uzskatu, ka PVD aktīvāk būtu jāstrādā tieši šajā virzienā, jo, ja tuvumā sērga iekļūtu šādā novietnē, mēs automātiski iekļūtu citā zonā, tas arī būtu drauds mūsu saimnieciskajai darbībai,» teic A. Rasmusens.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»