BauskasDzive.lv ARHĪVS

Sportistu godināšana sagādā pozitīvus pārsteigumus

Uldis Varnevičs

2016. gada 20. decembris 00:00

57
Sportistu godināšana sagādā pozitīvus pārsteigumus

Īslīces kultūras namā 17. decembrī notika Bauskas novada domes un laikraksta «Bauskas Dzīve» rīkotais sportistu godināšanas pasākums «Sporta laureāts 2016».

Šogad sarīkojums bija īpaši kupli apmeklēts – gandrīz pietrūka galdu, pie kuriem viesiem sēdēt. Lielā skaitā bija ieradušies brīvās cīņas un svaru stieņa spiešanas sporta veidu pārstāvji. Jaunpienācēji sportistu pulkā bija jaunie Latvijas Olimpiādes vieglatlēti, kas palīdzēja Bauskas novadam izcīnīt vairākas medaļas.

Gaida peldētājus
Olimpiskajam gadam uzreiz uzmanību pievērsa arī sporta centra «Mēmele» direktore Līga Rimševica. Viņa atgādināja, ka šogad 52 novadu konkurencē Bauskas novads izcīnīja desmito vietu. Pasākuma vadītāja Inita Nagņibeda rīkoja viktorīnu ar jautājumiem par Latvijas Olimpiādes notikumiem. Viena no atbildēm bija sava veida kuriozs – uz jautājumu «Kurš no sportistiem nesa Bauskas novada karogu atklāšanas parādē?» vieglatlēts Jānis Baltušs piecēlās kājās un atbildēja: «Es nesu!»

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks sacīja, ka sportistu pulks nākotnē vēl pieaugs. «Saprotu, ka nākamajos gados šajā pasākumā pievienosies arī peldētāji, jo peldbaseina būve jau ir sākta. Protams, jāpagaida, kamēr peldētāju paaudze izaugs,» pauda R. Ābelnieks.

Sportistus sveica laikraksta «Bauskas Dzīve» galvenā redaktore Anita Rozentāle. Viņa uzsvēra, ka šajā jomā vienmēr ir svarīgi līdzjutēji, un apsolīja, ka laikraksts arī nākamgad būs lielāko sporta līdzjutēju pulkā.

Sanākušos ar priekšnesumiem izklaidēja jauniešu popmūzikas grupa «Bekars», Kitijas Zosas deju grupas meitenes un dejotāji Nalda un Harijs Zablocki.

Spēcīgie vieglatlēti
Inita Nagņibeda nosauca Bauskas novada sporta dzīves vadītāju izvēlētos labākos gada sportistus. Gan vīru, gan dāmu grupā abi ir vieglatlēti, kas guvuši labus panākumus Latvijas Olimpiādē, – Jānis Baltušs un Ilona Dramačonoka. I. Dramačonoka šogad Latvijas čempionātos un Olimpiādē izcīnījusi divas zelta, vienu sudraba un trīs bronzas medaļas. Savukārt J. Baltušam piecas zelta un divas sudraba godalgas, kā arī dalība Eiropas čempionātā vieglatlētikā Amsterdamā.

Šī gada labākais sportists J. Baltušs par panākumiem priecājas, bet nākamgad uz tikpat labiem sasniegumiem tomēr necer. «Par šo gadu jāatzīst, ka bija labs, – beidzot Latvijas Olimpiādē izcīnīju zelta medaļu. Pirms tam tikai bronza un sudrabs. Tagad gan nopietni trenēties esmu beidzis. Strādāju «SEB bankā» un uz treniņiem dodos četras reizes nedēļā pēc darba. Nav kā kādreiz, kad vismaz sešas reizes nedēļā,» atzīst J. Baltušs. Iztikšana tomēr esot vieglāka, ja ir darbs, nevis tikai treniņi un sacīkstes. Tomēr nav arī tās motivācijas, lai turpinātu aktīvi vingrināties. Lai arī pagaidām rezultāti nekrītas, tomēr rudenī parasti ieliek pamatus nākamā gada panākumiem, šogad pamati nebūšot tik stipri. «Pēc darba aiziet un piespiest sevi desmit reižu noskriet 300 metrus vairs negribas,» teic vieglatlēts.

«Ilona šogad spēja apvienot trīs lietas vienkopus – mācības, darbu un sportu, lai aizstāvētu Bauskas novada godu. Viņa strādā divās darbavietās – Bauskas pilsētas pamatskolā par sporta skolotāju, kur māca bērnus, un audzina arī jaunos vieglatlētus Bauskas BJSS sporta skolā, kur cenšas nodot savas zināšanas un prasmes tālāk. Ilona atrod laiku arī treniņiem, lai varētu startēt sacīkstēs Bauskas novada vārdā. Sportiste apvienoja divus darbus un vieglatlētikas patriotismu un šogad izcīnīja Latvijas Olimpiādes zeltu 100 metru barjerskrējienā,» tā I. Dramačonoku raksturo Bauskas novada BJSS vieglatlētikas treneris Raivis Maķevics.

Saņem godazīmes

Par gada sporta veterāniem nosauca brīvās cīņas pārstāvi Igoru Slakteru un dambretes spēlētāju Regīnu Pironenu. I. Slakters šogad pasaules čempionātā veterāniem izcīnīja trešo vietu, bet R. Pironena kļuva par pasaules čempionāta uzvarētāju veterānēm.

Godināja arī labāko gada sportistu ar īpašām vajadzībām – šoreiz tas ir Aivars Vancāns no Dāviņu pagasta. «Brīnišķīga un patīkama izjūta,» pēc godināšanas atzina A. Vancāns. Viņš stāsta, ka pēc profesijas ir šoferis – traktorists. Kādreiz brīvo brīžu bijis mazāk, bet tagad ir pensijā un pēdējā laikā sacīkstēs iznāk piedalīties diezgan bieži – divas reizes, reizi mēnesī un pat biežāk. Parasti spēlē novusu, iesaistās arī citos sporta veidos. Atmiņā palicis starts Daugavpilī – tur izcīnītas godalgas novusā, šaušanā, šautriņu mešanā. Piedalījies starptautiskās sacīkstēs novusā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kas notika Ozolniekos, sacensībās Lietuvā – gandrīz visās invalīdu sporta un rehabilitācijas biedrības «Bauska» aktivitātēs.

Vairāki veterāni saņēma speciālas godazīmes no Latvijas Sporta veterānu un senioru savienības (LSVS). Indulim Jaunzemam piešķirta LSVS sporta slavas medaļa. Pēteris Aleksašins saņēma godazīmi par ieguldījumu brīvās cīņas sporta veida attīstībā. Savukārt Inesei Gāgai un Dzintrai Lapiņai piešķirtas godazīmes.

Jauni izaicinājumi
Par labāko sporta spēļu komandu atzina Bauskas novada florbola vienību, kas Latvijas Olimpiādē izcīnīja trešo vietu. Uz pasākumu gan ieradās tikai daļa komandas – florbola klubs «Bauska» tovakar aizvadīja Latvijas Florbola virslīgas spēli Liepājā, kur piekāpās «Kuršu» vienībai ar rezultātu 3:9.

Baušķenieku trenerim Ingum Panteļejevam iznākusi tāda savāda sezona – pēc tam, kad visi Bauskas novada pārstāvji kopā izcīnīja trešo vietu Olimpiādē, florbola kluba «Bauska» vienība nespēja neko parādīt Latvijas Florbola virslīgā, jo daudzi līderi spēlē citās vienībās. Treneris vienību pameta, bet ne florbolu – viņš meklē citus izaicinājumus. «Tagad palīdzu Latvijas Florbola 2. līgas vienībai «SC «Mēmele»/Code». Trenēju jauniešus Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolā, kā arī spēlēju florbolu ar veterāniem. Otrajā līgā man patīk darboties. Tur ir cita motivācija – kad stāsti, kas jādara, redzi, ka tevī klausās, cenšas uztvert visu, ko treneris var dot. Protams, puišiem ir jāuzlabo spēle aizsardzībā, bet saņemoties noteikti var iekļūt Latvijas Florbola pirmajā līgā. Domāju, ka arī spēlētāji tam ir gatavi,» stāsta I. Panteļejevs. Viņš gan cer, ka arī florbola kluba «Bauska» vienībā atgriezīsies pašreizējie novada līderi un komanda atkal cīnīsies par labām vietām augstākajā līmenī, kāds Latvijā ir.

Par gada notikumu Bauskas novada sportā atzina ūdensmotosportistes Endijas Zaumanes sasniegtos pasaules ātruma rekordus JT250 un T250 laivu klasēs. Savukārt par gada sportistu tehniskajos sporta veidos nosauca codieti Uvi Slakteri, kurš šogad kļuva par «Formula 2» laivu klases Eiropas čempionu un uzvarēja pasaules čempionāta posmā Zarasu ezerā Lietuvā.

Tikt pāri bailēm
Pasākuma noslēgumā laikraksta «Bauskas Dzīves» redaktore Anita Rozentāle atklāja šī gada populārākos novada sportistus, kas noskaidroti, apkopojot 352 lasītāju anketas.

Abi zināmākie sportisti pārstāv ūdensmotosportu – tie ir Uvis Slakteris un Ieva Millere. «Uvis no visiem nominantiem ir visprofesionālākais. Katram ir savas ambīcijas, bet viņš ar savu darbu un rezultātiem šogad ir pierādījis, ka šim godam ir jāpieder viņam,» tā raksta lasītāji par U. Slakteri.

I. Millere šogad Latvijas čempionātā FR1000 laivu klasē izcīnīja otro vietu, tūlīt aiz tēva Lotāra Millera. Šajā laivu klasē viņa ir vienīgā sieviete, kas brauc, jo šīs laivas vadīšana prasa lielu fizisko spēku. Toties Eiropas čempionātā, kas notika Aizkrauklē, nepaveicās – smaga avārija, kurā cieta sportiste. Kādu laiku bija jāatlabst. «Tā Eiropas čempionāta posmi gāja secen. Pēc tam rudenī startēju Vācijas čempionātā. Tas bija, lai saprastu, vai var tikt pāri bailēm pēc avārijas un vai vispār vērts gatavoties nākamā gada sezonai. Tēvs man pielāgoja savu laivu, un startēju. Brauciens bija veiksmīgs – kļuvu par Vācijas čempioni, bet arī bēdīgs – avārijā gāja bojā viens ātrumlaivas pilots,» par aizvadīto sezonu stāsta I. Millere. Pati atzīst – tāda izjūta, ka braukusi pa naža asmeni. Tomēr nākamgad atkal startēs. «Galvenais šajā nodarbē man ir tēvs. Viņš sagatavo laivu gan sev, gan man. Bez viņa nekur šajā sporta veidā netiktu,» atzīst I. Millere.

Piemērs jaunajiem
«Bauskas Dzīves» lasītāju vērtējumā par populārāko Latvijas Olimpiādes sportistu atzīts tenisists no Vecsaules pagasta Mārtiņš Podžus. Kopā ar brāli Jāni Podžu viņi sagādāja pārsteigumu, uzvarot citus spēcīgus Latvijas tenisistus un iekļūstot abiem finālā, kur brāļu duelī veiksmīgāks bija M. Podžus.

Vecsaulietis par atzinību bija pārsteigts: «Parasti jau vairāk balso par citiem sporta veidiem. Mēs ar brāli reti kad spēlējam Latvijā, vairāk citās pasaules valstīs, un mūspusē nemaz tik daudz paziņu mums nav.» Viņš pastāstīja, ka tagad gatavojas Deivisa kausa izcīņas spēlēm, kas sāksies februārī, un nākamā gada tenisa sezonai. «Pēdējos divus gadus spēlēju ar pilnībā neizārstētu traumu. Šī gada otro pusi veltījām savainojuma izārstēšanai. Domāju, ka esmu vesels, un nākamgad ceru uz labākiem panākumiem,» pauž M. Podžus.

Pozitīvi pārsteigta bija arī vieglatlēte Dace Kalniņa no Brunavas pagasta, kas atzīta par populārāko sporta veterāni. «Dace visus iepriekšējos gadus sevi ir pierādījusi skrējienos trasē. Viņa ir piemērs jaunajiem vieglatlētiem, rādot, ka vieglatlētika nav medaļu iegūšana sacensībās, tas ir dzīvesveids, un nekad nedrīkst padoties, bet jāiet uz priekšu,» tā par sportisti teic Raivis Maķevics. Savukārt par populārāko veterānu atzina brīvās cīņas pārstāvi Igoru Slakteru. Lasītāji uzskata, ka viņš šo godu nopelnījis ar pasākumu organizēšanu un izcīnīto trešo vietu pasaules čempionātā veterāniem.

Olimpiskās cerības
Šogad sporta laureāta pasākumā jūtami iezīmējās paaudžu maiņa – vieglatlētikā, florbolā un teikvondo nāk jauni sportisti, kas gatavi cīnīties par godalgām pasaules mērogā. Puiši un meitenes uz pieaugušo laureātu balli ieradās pirmo reizi.

Atmiņā spilgti palikusi Latvijas Olimpiāde. Haralds Ladusāns un Dāvis Kaufmanis 4×400 metru stafetes skrējienā palīdzēja Bauskas komandai izcīnīt otro vietu. «Toreiz varēja just, ka līmenis ir augstāks, salīdzinot ar jaunatnes olimpiādi, kas notika gadu pirms tam,» atceras H. Ladusāns.

Sendijai Jakobsonei, kas skrēja 800 metru distancē, tās bija pirmās tāda mēroga sacensības. «No organizatoriskās puses varēja just, ka tas ir pieaugušo pasākums,» atzīst jauniete.

Šoreiz bez augstām atzinībām palikusi teikvondo pārstāve Inese Tarvida, kurai šis bija pirmais gads pieaugušo konkurencē. «Inese nesusi Bauskas un Latvijas vārdu visā pasaulē, viņai ir ļoti daudz titulu gan Latvijā, gan visā pasaulē,» pauž «Bauskas Dzīves» lasītāji.

I. Tarvida atzina, ka nākamgad kopā ar māsu Jolantu Tarvidu turpinās tiekties uz augstiem panākumiem. «Plānojam trenēties Vācijā pie bijušā Zviedrijas teikvondo izlases trenera. Galvenais jautājums, kā būs ar dalību pasaules čempionātos un līdzīgās sacīkstēs, jo nākamgad startēsim ar Vācijas licenci. Diemžēl Latvijas Teikvondo federācija mums licences piešķirt nedomā,» stāsta I. Tarvida. Abas meitenes ir reālas kandidātes dalībai nākamajā olimpiādē, kas notiks Japānā pēc četriem gadiem. «Atskaite dalībai nākamajā olimpiādē ir jau sākusies. Punktus skaita katrā starptautiskā turnīrā, kur piedalāmies,» teic I. Tarvida.

Pagastu un pilsētas sporta dzīves aktīvisti

Īslīces pagasts
– Nauris Smaļķis, Konstantīns Mališevs;

Codes pagasts – Armīns Timinskis;

Gailīšu pagasts – Renārs Gumbelis;

Mežotnes pagasts – Ruslans Kuraševičs, Vladislavs Kuraševičs, Aivis Āns;

Ceraukstes pagasts – Ģirts Dubinskis;

Vecsaules pagasts – Kristaps Kļaviņš;

Bauska – Arnis Korņenkovs.