BauskasDzive.lv ARHĪVS

Popularizē labo praksi komercdarbībā

Vilnis Auzāns

2016. gada 20. decembris 00:00

5
Popularizē labo praksi komercdarbībā

Konkursa «Iecavas novada uzņēmēju gada balva» godināšanas sarīkojumā Iecavas kultūras namā sestdien, 17. decembrī, tika pasniegtas divas balvas. Par Iecavas novada Gada uzņēmumiem atzīti SIA «Viduļi serviss» un zemnieku saimniecība «Velgi».

«Bauskas Dzīve» apbalvotos uzņēmējus apmeklēja pirmdien, 19. decembrī, viņu darba vietās.

Vajadzīga tikšanās
Pirmās atziņas par notikušo – pozitīvas. «Šāds pasākums, kurā saaicināti vienkopus novada uzņēmēji, ir atbalstāms. Patīkami ir arī tas, ka mūsu darbs ir pamanīts un novērtēts. Ne tikai no pašvaldības, bet arī vietējo cilvēku puses,» pozitīvās emocijas neslēpj z/s «Velgi» saimnieks Gatis Smala. Viņa kundze Inguna Smala uzteic sadarbību ar pašvaldību, norādot, ka iepirkumos par teritorijas izdaiļošanu priekšroka tiek dota vietējiem uzņēmējiem. «Vienā katlā, vienā apritē mēs te visi esam. Ir labi, ja cits citu pamana, pabalsta,» teic I. Smala.

Daudzo darbu un pienākumu dēļ uz svinībām sestdienas vakarā nevarēja doties autoservisa īpašnieks Armands Andersons. Viņš cer, ka apbalvojumu viņam kāds atgādās. Armandam, neslēpjot pozitīvās izjūtas par pagodināšanu, pašvaldības attieksmē pret vietējiem uzņēmējiem ir vairāki iebildumi. «Varu teikt tikai paldies, ka atcerējās un manu darbu novērtēja. Tomēr šo atbalstošo attieksmi gribētu vairāk just arī ikdienā, nevis tikai svētku reizē,» teic A. Andersons.  Viņš novērojis, ka, piemēram, pašvaldības, arī amatpersonu privātie spēkrati tiek remontēti Rīgā un Bauskā, varbūt vēl kaut kur, bet ne Iecavā. Arī nesenajā konflikta situācijā pašvaldība diemžēl neesot nostājusies vietējā uzņēmēja pusē.

Auto regulāri jākopj

«Iespējams, kādam mani pakalpojumi var šķist dārgi, dažam raisīs neizpratni mans cenrādis, kura pamatā ir normstundu izcenojums. Taču mēs strādājam, ievērojot visas likuma prasības un maksājot nodokļus. Saprotu, tā dēvētajos garāžas servisos kaut kas sanāks lētāk, bet tas ir maldīgs priekšstats. Tādēļ es cenšos vairāk strādāt ar pastāvīgiem klientiem, nevis tā saucamajiem laimes meklētājiem, kas atbrauc pie viena meistara, tad kaut ko paķibina pie cita,» darba specifiku raksturo A. Andersons.

Runājot pa klientu autoparku, uzņēmējs vērtē, ka tas diemžēl ir bēdīgs. Vidējais auto vecums ir 15 gadu, daudzi spēkrati ir ļoti nolietoti. Tas tādēļ, ka cilvēki necenšas defektu novērst uzreiz. Kaut ko vienu palabo, pārējais lai paliek citai reizei. «Es braucu ar 1998. gada «VW». Regulāri to pieskatu, remontēju, ripo labi. Tas pierāda tikai to, ka arī veci auto var labi kalpot, tikai tas prasa rūpīgu pieskatīšanu, laikus veiktu remontu,» stāsta A. Andersons. Viņš arī piebilst, ka mazais uzņēmējs, pie kādiem viņš sevi pieskaita, godīgā ceļā jaunam autiņam nevar sakrāt.

Protams, arī Armands vēlētos, lai servisā būtu kāds klientu apkalpotājs, konsultants. Tad vairāk laika varētu veltīt, izstrādājot attīstības plānus, meklējot jaunus biznesa virzienus. Tagad pašam vajag gan dokumentus noformēt, gan spēkratus remontēt. Taču no pienākumiem un atbildības SIA «Viduļi serviss» īpašnieks nebīstas. To centies ieaudzināt arī dēlam Marekam, kurš servisā daudz laika pavada, veicot krāsotāja un virsbūves apstrādātāja darbus.

Tomēr dialogā ar uzņēmēju saklausāmas tādas kā izdegšanas pazīmes. Armands atzīst, ka dažreiz rodas vēlme strādāt tur, kur darbu novērtē. Ir apzinātas darba iespējas Zviedrijā, kur gan attieksme pret uzņēmējiem, gan finansiālās iespējas ir pavisam citas. «Neesmu no tiem, kuri uzskata, ka šeit neko nevar sasniegt un jābrauc tik projām. Taču arvien biežāk pieķeru sevi pie domas – varbūt tiešām jāizmanto iespējas, kamēr es vēl ko varu paveikt. Tādas domas rodas brīžos, kad nākas iedziļināties mūsu valsts nodokļu politikā, saskarties, piemēram, ar Valsts ieņēmumu dienesta darbu. Kad bija akcija pa autoservisiem, viņi brauca un pārbaudīja man pašu pēdīgo dokumentu lapiņu. Taču neoficiālajiem jeb garāžu servisiem klāt neķērās. Protams, es ceļa malā esmu vieglāk sasniedzams,» spriež uzņēmējs.

Nemēdz žēloties
Par prombraukšanu nedomā zemnieku saimniecības «Velgi» saimnieki Inguna un Gatis. «Ziemassvētku laikā ir vairāk vaļas dažādām pārdomām, paveiktā izvērtējumam. Spriežam, vērtējam, plānojam, par politiku runāt izvairāmies, jo tad gan varētu kaut ko nelabu pasacīt. Taču mūsu žēlabas tāpat neko nemainīs,» stāsta Inguna un vedina aplūkot siltumnīcu, kur pavasara gaidās podiņos zaļo mazas atraitnītes.

Katram gadalaikam savs darbu apjoms, savi ziedi. Inguna ir stabilo vērtību piekritēja, tādēļ neslēpj, ka mulsumu viņā izraisa, piemēram, meitene izlaidumā, kurai rokās krizantēmu pušķis. «Laikam un jaunajām tendencēm līdzi sekojam, tomēr pavasarī krizantēmas un rudenī hiacintes neziedinām,» stāsta ziedu audzētāja.

Vienlaikus I. Smala atzīst, ka konkurence šajā nozarē ir liela, to īpaši apgrūtina importa ziedu un puķu stādu piegādātāji. «Importētāji mūs burtiski sabradā ar lētu, mazkvalitatīvu masveida produkciju. Viņiem pretim varam likt tikai savu kvalitāti. Tādēļ ir prieks, ka cilvēki pēc gada, diviem, kad sapirkušies lētos ievestos stādiņus un pārliecinājušies, ka tie nedz ilgi aug, nedz skaisti zied, tomēr atgriežas pie mūsu puķēm. Laikam jau bez tā nevar. Kamēr pats nebūsi  pārliecinājies, ka lēti pirkta lieta nevar būt kvalitatīva, tikmēr citu teiktajam neticēsi,» spriež I. Smala.

Zūd darba tikums
Lūgti raksturot darbaspēka pieejamību un kvalitāti, gan «Viduļu servisa» īpašnieks, gan lauksaimnieki «Velgos» pauž daudz kopīgu uzskatu. «Mums ir dažas pastāvīgā darba strādātājas, tiešām labas, čaklas meitenes. Viņām droši varu uzticēt siltumnīcas. Zinu, viss tiks paveikts laikā un kārtīgi. Tomēr ar sezonas strādniekiem ir problēmas. Viens otrs jau pēc pirmajām darba dienām izrāda neapmierinātību, ka ir smagi un rūpīgi jāstrādā. Tad jau labāk iet uz bezdarbniekiem, meklēt kādus sociālos pabalstus. Tā ir skumja realitāte,» pieredzē dalās Inguna. Dzīvesbiedrs Gatis piebilst, ka risinājums ir arvien jaunu tehnoloģiju ieviešana, lai mazāk būtu roku darba. Vienā no siltumnīcām viņš ierīkojis automātisko laistīšanas sistēmu, līdz ar to vasarā strādniecei ar lejkanniņu vairs nav jāstaigā.

Arī A. Andersonam diemžēl maz labu vārdu, ko veltīt vietējiem strādniekiem. Vairumam darba meklētāju pirmais jautājums – kāda būs alga? Par savām prasmēm un iemaņām reti kuram ir, ko pastāstīt.

«Ir vēl kāda negatīva iezīme – pavirša attieksme pret darbu. Strādāt rūpīgi un akurāti daudzi negrib. Protams, vieglāk ir kaut kā pa roku galam sadarīt. Taču man vajag kvalitāti. Man šķiet, tāda attieksme daudziem veidojas jau skolas solā. Bērniem ir daudz tiesību, bet pienākumi minimāli. Tad šādi jauni vīrieši sēd vecākiem uz kakla līdz gadiem trīsdesmit, nemeklē nedz darbu, nedz jaunus izaicinājumus,» tāds ir Armanda Andersona viedoklis.

UZZIŅAI

Iecavas novada dome jau otro gadu organizēja konkursu «Iecavas novada uzņēmēju gada balva». Tā mērķis ir apzināt un godināt novada uzņēmējus un saimnieciskās darbības veicējus, kas aktīvi un godprātīgi darbojas savā nozarē un popularizē labas uzņēmējdarbības prakses piemērus.

Balvai dalībniekus varēja pieteikt novada iedzīvotāji, strādājošie, uzņēmumu īpašnieki, saimnieciskās darbības veicēji un novada domes deputāti.

SIA «Viduļi serviss» Iecavā darbojas kopš 2007. gada. Šajā laikā uzņēmums ieguvis pastāvīgo klientu loku. Servisa sniegto pakalpojumu klāsts ir ļoti plašs – automašīnu apkope, virsbūves un ritošās daļas remonts, visa veida krāsošanas pakalpojumi, automašīnu atjaunošana un retro automobiļu rekonstrukcija.

Zemnieku saimniecība «Velgi» atrodas Iecavas novada Dimzukalnā. Tās pamatnodarbošanās ir puķu un garšaugu stādu audzēšana un pavairošana.

Avots: Iecava.lv