BauskasDzive.lv ARHĪVS

Kultūras tilts no Bauskas uz Mažeiķiem

Aina Ušča

2016. gada 20. decembris 00:00

424
Kultūras tilts no Bauskas uz Mažeiķiem

Mažeiķu rokdarbnieces nesen pateicās Bauskas muzeja tautas lietišķās mākslas studijai par lielisko tekstiliju izstādi Lietuvas pilsētā. Prieku un atzinību baušķeniekiem pauda arī kolēģi Mažeiķu muzejā. Pagājušajā nedēļā Bauskas muzeja speciālisti un amatnieki apmeklēja sadarbības partnerus Mažeiķos.

Spontāna draudzība iedvesmo
Bauskas tekstiliju meistaru darbu izstāde Lietuvā notika no 3. novembra līdz 10. decembrim. Pēc ekspozīcijas slēgšanas mūsu pilsētas muzejnieki devās uz Mažeiķiem, lai atvestu tekstilijas un piedalītos informatīvā kultūras programmā, ko organizēja sadraudzības muzejs. Lietuviešiem raksturīgajā sirsnībā un vēlīgumā Bauskas muzeja darbiniekus uzņēma Mažeiķu muzeja direktors Vaidots Balzeris, nodaļu vadītāji un speciālisti.

Par abu iestāžu draudzību stāsta Sandra Ķisele, Bauskas muzeja tautas lietišķās mākslas studijas vadītāja: «Man gribētos, lai visi, kuriem stāstu par mūsu darba vizīti, būtu piedalījušies braucienā un savām acīm redzējuši gan Mažeiķu jauno muzeju, gan tā filiāles. Abu iestāžu draudzība sākās spontāni. Tās iniciatori bija lietuviešu kolēģi. Pirms diviem gadiem Mažeiķu muzeja speciālisti devās pieredzes braucienā uz Latviju un vispirms piestāja Bauskā. Viņus interesēja viss, ko darām. Jau pirmajā tikšanās reizē notika spraiga domu apmaiņa, tika izteikti sadarbības priekšlikumi. Šovasar Mažeiķu kolēģi piedalījās Bauskas Pagalmu svētkos, muzejā aplūkoja visas izstādes un nolēma, ka sadarbības pirmais projekts būs Bauskas rokdarbnieču darbu ekspozīcija Mažeiķu muzejā. Eksponējām 12 lietišķās mākslas meistaru 51 darbu. Izstādi apmeklēja 650 interesentu – galvenokārt amatnieki un skolotāji, kuri māca mājturību. Visi interesējās par aušanas un dažādiem rokdarbu darināšanas paņēmieniem, kas Latvijā un Lietuvā ir līdzīgi, tomēr daudzas nianses atšķiras. Lietišķās mākslas studiju Lietuvā vairs nav ne muzejos, ne citās kultūras iestādēs, tāpēc no kolēģiem saņēmām uzslavu, ka esam spējuši šo tradīciju Bauskā saglabāt. Kaimiņvalstī jauniem cilvēkiem vienīgā iespēja apgūt tautas tradicionālos amatus ir individuālas mācības kāda meistara vadībā.»

Darbības pamatjoma – izstādes

Mažeiķu muzeja jaunā mājvieta ir pirms diviem gadiem rekonstruēta un pielāgota ēka, kurā savulaik atradās skola. Bauskas un Mažeiķu muzeja specifika atšķiras, jo izstāžu organizēšana ir Lietuvas radniecīgās iestādes darbības galvenā joma. Atjaunotajā ēkā ir četras izstāžu zāles un baltu arheoloģijas pamatekspozīcija, kā arī mūsdienu metālmākslinieku radītās arheoloģisko rotu versijas. Ir pārstāvētas arī seno zemgaļu rotas, paraugi no Latvijas citiem reģioniem.

Specifiku palīdz iepazīt Bauskas muzeja mākslas nodaļas vadītāja Ilga Balode: «Ekspozīciju telpas ir lieliskas. Bauskas rokdarbnieču izstāde bija iekārtota lielā zālē ar panorāmas logiem. Mēs apmeklējām Mažeiķu kolēģus dienā, kad viņi sāka iekārtot Ziemassvētku izstādi – tirdziņu. Ideja man šķita ievērības cienīga, jo nest darbus uz izstādi tika aicināti gan Mažeiķu profesionālie mākslinieki, gan amatnieki, arī visi iedzīvotāji, kuri izpaužas radoši. No 20. decembra līdz Vecgada vakaram Mažeiķu iedzīvotāji un viesi varēs iegādāties oriģinālas dāvanas – roku darinājumus.»

Ļoti vērtīga I. Balodei bijusi iepazīšanās ar Mažeiķu muzeja kultūras darba organizatori Liliju Petraitieni. Viņa nodarbojas ar to pašu, ko Ilga Bauskas muzejā – tikai plašākā mērogā.

Aptiekā apstājies laiks
Baušķenieku vērtējums par apmeklētajām Mažeiķu muzeja trim filiālēm ir viennozīmīgs – Aptiekas muzejs Viekšņu ciemā pārspēj visu iepriekš redzēto. «Ienācu aptiekā. Apstājos, un man šķita, ka farmaceiti nupat ir beiguši darbu un rīt atkal atgriezīsies,» saka Ilga Balode. Viņas kolēģe Dina Saltupa atzīst, ka tik īstu, nesamākslotu autentiskuma efektu jutusi pirmo reizi.

Sandra Ķisele un Ilga Balode iepazīstina ar aptiekāra muzejmājas vēsturi: «Interesanti, ka senā aptieka Viekšņu ciemā slēgta tikai pirms pāris gadiem. Beidzamajā laikā zāles šeit nepārdeva. Aptiekā darbojās tautas dziedniece – augu pazinēja, bet tik mazā apdzīvotā vietā arī šis rūpals nevarēja attīstīties. Apbrīnojami, ka ir saglabāts ne vien vēsturiskais interjers, bet arī iekārta, instrumenti, visas mēbeles, ieskaitot 20. gadsimta sākumā Latvijā pirktās klavieres. Un vēl iekšpagalms ar ārstniecisko augu dārziņu! Zem plānā sniega ieraudzījām rūtas, lavandas, pētersīļu stiebrus. Neizsakāmi labs muzejiskuma paraugs, kas ataino dzīves rāmo plūdumu vismaz 100 gadu periodā.»

Atbildes vizītē Mažeiķu muzeja darbinieki ieradīsies 2017. gada februārī, kad Bauskas muzeja tautas lietišķās mākslas studija svinēs darbības 60. jubileju.