Rundāles novadā meklē dižkokus

Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki šogad ir sākuši valsts nozīmes dižkoku apskati Rundāles novadā.
Dižkokus meklē, pateicoties vietējo iedzīvotāju Valdas Ērmanes un Jēkaba Bičevska iniciatīvai, informē novada sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Kociņa. Šī gada februārī un martā Rundāles novadā apskatīti un reģistrēti 33 valsts nozīmes un 14 potenciāli dižkoki.
Rundāles pagasta iedzīvotājs J. Bičevskis atklāj, ka interese par dižkokiem radusies pēc grāmatas «Nepazīstamā Latvija» izlasīšanas. «Pie manām mājām aug pieci lieli koki. Nodomāju, ka arī citviet novadā varētu atrast līdzīgus milzeņus. Daba mani uzrunājusi vienmēr. Koki ir cēli un diženi, un brangākie no tiem ir pelnījuši uzmanību. Nereti braukāju pa novadu un meklēju dižkokus. Domāju, ka daudz lielo koku nav, bet kādam neatklātam vēl noteikti jābūt,» uzskata rundālietis. Viņš uzteic Rundāles novada Uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra vadītāju Ludmilu Knoku par palīdzību, sazinoties ar vajadzīgajām institūcijām.
Šogad Rundāles novada dižkoku meklēšana turpināsies. Ja iedzīvotāju rīcībā ir ziņas par dižkokiem, kuri līdz šim nav zināmi, Dabas aizsardzības pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Vita Caune aicina informēt par to atrašanās vietu, ziņojumā norādot koka sugu un apkārtmēru 1,3 m augstumā no zemes.
Rundāles pagastā reģistrēti 22 valsts nozīmes un 11 potenciāli dižkoki. Viesturu pagastā fiksēti 11 valsts nozīmes un trīs potenciāli dižkoki. Par varbūtējiem dižkokiem tiek uzskatīti koki, kuriem līdz šāda statusa izmēram pietrūkst 10%.
Dižkoki, kas sasnieguši valsts nozīmes aizsargājamā koka lielumu, dabā tiek apzīmēti ar speciālām zīmēm – zaļu ozollapu uz balta fona. Katrs dižkoks tiek izmērīts, nofotografēts, uzskaitītas tajā mītošās retās un aizsargājamās sugas. Novērojumu dati tiek apkopoti brīvi pieejamā interneta datubāzē – dabas datu pārvaldības sistēmā «Ozols».
Minimālie dižkoku izmēri ir noteikti 25 pašmāju un 29 svešzemju koku sugām. Tie ir atkarīgi no koku sugas, piemēram, ozolam – 4 m apkārtmērs 1,3 m augstumā, liepai un kļavai – 3,5 m, zirgkastaņai – 3 m, priedei – 2,5 m, vītolam un papelei – 5 m apkārtmērs 1,3 m augstumā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»