Skolēni atjauno mutvārdu tradīciju

Filologs, folkloras pētnieks un stāstniecības tradīcijas popularizētājs Guntis Pakalns noteikti priecātos, uzzinādams par Vecumnieku novada skolu pirmo Stāstnieku konkursu.
Neparastā skate notika 8. janvārī Skaistkalnes vidusskolā. Konkursā piedalījās Vecumnieku, Skaistkalnes, Misas, Valles vidusskolas, kā arī Neretas novada Mazzalves pamatskolas 15 dalībnieki.
Grāmatu liek zem spilvena
Stāstniekus vērtēja žūrija – amatierteātra «Bārbelīši» vadītājs, vēstures skolotājs Ingus Pavinkšnis, Skaistkalnes pagasta pārvaldniece – latviešu valodas skolotāja Ineta Skustā un Mazzalves pamatskolas pārstāve Silvija Lisovska.
Konkurss, kas bija veltīts Annas Sakses un Kārļa Skalbes literārajām pasakām, notika Skaistkalnes vidusskolas kamīnzālē sveču gaismā. Tā ir ļoti mājīga stāstu klausīšanās vieta nelielā auditorijā, kurā veidojas stāstnieku un klausītāju ciešs kontakts. Jaunākajā grupā uzstājās 5. – 8. klašu dalībnieki, bet vecākajā 9. – 12. klašu skolēni.
Pirmo kārtas numuru izlozēja Skaistkalnes vidusskolas 5. klases audzēkne Annija Pauloviča, kura, uzģērbusi burvju apmetni un platmali, atklāja konkursu. Vēlāk sarunā ar «Bauskas Dzīvi» Annija minēja metodi, kas labi palīdzot iegaumēt stāstījumu. «Kādā žurnālā izlasīju, ka tekstu vislabāk var atcerēties, ja grāmatu paliek zem spilvena. Iepriekšējā vakarā tā izdarīju un, redzat, visu atcerējos!» lielā nopietnībā paziņo spriganā meitene. Annija ir ļoti radoša un aktīva. Vairākus gadus viņa ar lieliskiem panākumiem piedalās «Bauskas Dzīves» zīmējumu konkursā, palīdzot veidot tematisko lappusi «Hei, puikas un meitenes!».
Balss – galvenais instruments
Gandrīz visi dalībnieki bija izvēlējušies Annas Sakses darbus no krājuma «Pasakas par ziediem». Neapstrīdamas favorītes bija pasakas «Zaķkāposti» un «Jasmīns», ko abās vecuma grupās stāstīja daudzi konkursanti. Klausītājiem bija ļoti interesanti salīdzināt viņu sniegumu. Turklāt ikviens vērīgs klausītājs saprata, cik liela atšķirība ir starp runāto un rakstīto vārdu, jo stāstījums atklāj daudzas nianses, kas lasot paliek neievērotas.
Konkursā tika vērtēta satura un domas atklāsme, loģika, priekšnesuma spilgtums un izteiksme, dikcija, kā arī kontakts ar klausītājiem. Skaidro Skaistkalnes vidusskolas latviešu valodas skolotāja un skolas amatierteātra vadītāja Ligita Bane: «Stāstniecība pieļauj improvizāciju. Teksts nav jāiegaumē burtiski, jo lielākā vērtība ir stāstītāja attieksme, spēja iejusties tēlos. Stāstniekiem nevajadzētu pārāk aizrauties ar aksesuāriem tāpēc, ka galvenais instruments ir balss. Mūsdienu bērniem teksta iegaumēšana rada grūtības droši vien tāpēc, ka latviešu valodas un svešvalodu stundās tikpat kā nekas nav jāmācās no galvas. Patīkamu pārsteigumu man sagādāja Skaistkalnes vidusskolas vecāko klašu puiši, kuri paši pieteicās skolas Stāstnieku konkursam un tika izvirzīti Vecumnieku novada konkursam.»
Laba stāja un mierīgas intonācijas
A. Sakses pasakas «Zaķkāposti» vispārliecinošākās interpretācijas izskanēja Valles vidusskolas 11. klases audzēkņa Jāņa Zvirbuļa un Misas vidusskolas 6. klases skolnieka Aigara Šebanoviča sniegumā, bet pasaku «Jasmīns» savdabīgi un interesanti traktēja Vecumnieku vidusskolas 6. klases skolniece Aiga Dručka. Kā dzidrs pavasara vējš auditoriju pāršalca pasakas «Pienenīte» stāstījums Misas vidusskolas 10. klases audzēknes Beatrises Hercogas šarmantajā, ekspresīvajā un intonatīvi bagātīgajā izpildījumā.
Izjusti un emocionāli pasakas «Persijas ceriņš» saturu atklāja Sandijs Siliņš, Skaistkalnes vidusskolas 10. klases skolnieks. Viņš uzsver: «Jebkurā kompānijā man patīk uzturēt sarunas. Es arī ļoti daudz lasu, attīstot iztēles pasauli. Aizraujos ar dažādu žanru darbiem, izņemot mīlestības romānus, kas man šķiet neīsti un samāksloti. Lasu Jāņa Jaunsudrabiņa darbus, populārus laikmetīgos romānus, piemēram, «Troņu spēles». Arī Džordža Orvela grāmatās esmu iedziļinājies. Stāstniecībā mani visvairāk aizrauj improvizācija. Es dzīvoju Kurmenē, tāpēc nesen pieteicos Kurmenes amatierteātra trupā, ko vada Gunta Drezova. Esmu arī Skaistkalnes vidusskolas drāmas kopas dalībnieks.»
Stāstnieku konkursā klausītāju īpašas simpātijas guva zēni. Visiem bija laba stāja, korekta, personiska pieeja literārajam materiālam, mierīga, patīkama intonācija. Meiteņu izpildījumā dažbrīd pavīdēja intonatīvi pārspīlējumi un pārmērīga centība pasakas tekstu izstāstīt burtiski.
Pedagogu ierosinājums
Valles vidusskolas latviešu valodas skolotāja Rita Zvirbule atzīst, ka bērnības mīļākā pasaku grāmata viņai bijusi A. Sakses «Pasakas par ziediem». Rakstnieces tēlu brīnumaino pasauli un vienkāršos vārdos izteiktās filozofiskās atziņas novērtē arī skolotājas audzēkņi. Stāstnieku konkursam Rita Zvirbule palīdzēja sagatavoties trim vecāko klašu skolēniem. Viņi mācījās stāstīt pasakas klasesbiedru klātbūtnē, lai izveidotu labāku kontaktu ar klausītājiem un izvairītos no nevajadzīgiem skatuviskiem efektiem. Senajai mutvārdu tradīcijai tie nav vajadzīgi.
«Stāstnieku konkursa ideja radās Vecumnieku novada latviešu valodas skolotāju metodiskās apvienības sanāksmēs. Mēs ļoti gribējām konkursu norisē ieviest jauninājumus, un apvienības vadītāja Ingrīda Segliņa šo domu atbalstīja. Mums šķiet, ka pirmais Stāstnieku konkurss izdevās. Par to liecināja dalībnieku aizrautība un klausītāju interese,» spriež Rita Zvirbule.
Pirms vairākiem gadiem Latvijas Universitātes folkloras pētnieki Guntis Pakalns un Māra Mellēna Latvijas publiskajās bibliotēkās – arī Bauskā – rīkoja semināru ciklu par stāstniecību, rosinot bibliotēku apmeklētājus un darbiniekus pievērsties tautas mutvārdu senās tradīcijas atjaunošanai. Stāstnieku pasākumi notika vairākās bibliotēkās, bet Rundāles novada Pilsrundāles bibliotēka ieguva «Stāstu bibliotēkas» statusu. Rundāles novadā vairākas reizes rīkots Zemgales stāstnieku festivāls «Gāž podus Rundālē», kuru organizēja Pilsrundāles bibliotēkas vadītāja Aelita Ramane ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Rundāles novada domes atbalstu.
UZZIŅAI
Vecumnieku novada skolu Stāstnieku konkursa rezultāti
5. – 8. klašu grupa
1. vieta – Baiba Zvilna (Mazzalves pamatskola);
2. vieta – Aiga Dručka (Vecumnieku vidusskola);
3. vieta – Aigars Šebanovičs (Misas vidusskola) un Gerda Gercena (Mazzalves pamatskola).
9. – 12. klašu grupa
1. vieta – Jānis Zvirbulis (Valles vidusskola);
2. vieta – Beatrise Hercoga (Misas vidusskola);
3. vieta – Sandijs Siliņš (Skaistkalnes vidusskola).
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»