Sākusies lūšu medību sezona

Sākot ar 1. decembri, Latvijas mežos sākusies jaunā lūšu medību sezona, kas turpināsies līdz nākamā gada 31. martam, liecina Valsts meža dienesta (VMD) izdotais rīkojums.
Pieļaujamais lūšu nomedīšanas apjoms šajā sezonā ir 150 dzīvnieku. Zemgales virsmežniecības Bauskas nodaļas uzraugāmajā teritorijā šo plēsēju medības aizliegtas, izņemot Bārbeles, Dāviņu, Skaistkalnes, Stelpes, Vecsaules un Vecumnieku pagastu. Kopumā Zemgales virsmežniecības teritorijā šogad atļauts nošaut piecus lūšus. Sākot ar 24. decembri, pārējam nomedīšanas apjomam (60 lūši) noteikta vienota izmantošanas kārtība visā valstī, izņemot aizlieguma teritoriju.
VMD informēja, ka arī iepriekšējā sezonā limits bijis 150 lūšu, bet nomedīti 147 dzīvnieki. Pieci no plēsējiem nošauti Skaistkalnes un Vecumnieku pusē.
Mednieku biedrības «Skaistkalne» biedrs Aldis Salmiņš stāsta, ka pērn nomedīti visi pieci atļautie lūši divos piegājienos. Vienā no tiem nošauti četri, tas bijis necerēti liels «loms». «Aizbraucām uz medībām 13. martā trīspadsmit vīru sastāvā. Domāju, ka nez vai tuvākajā nākotnē izdosies tik brangu pulku dzīvnieku nomedīt,» teic Aldis.
Lūšu medībām piemērotākais laiks ir, kad ir pirmais sniegs, jo tad redzamas to pēdas. Patlaban, dodoties mežacūku medībās, tiek pievērsta uzmanība arī lūšu ķepu nospiedumiem, nepieciešamības gadījumā notiek dzīvnieku lenkšana un sāktas medības.
Par nošautajiem lūšiem vienas darbdienas laikā pēc lūša nomedīšanas jāinformē Valsts meža dienests, tāpat jāziņo par ikvienu lūsi, kura bojāejas cēlonis nav medīšana. Par katru nomedīto dzīvnieku tiek aizpildīts «Akts par vilka/lūša nomedīšanu».
Eiropas valstu mērogā lūsis ir apdraudēts, tādēļ iekļauts aizsargājamo sugu sarakstos. Šīs sugas aizsardzību nosaka arī Latvijā ratificētas starptautiskās konvencijas un Eiropas Savienības valstu likumdošana. Taču minētie starptautiskie dokumenti pieļauj ar vietējiem ap-stākļiem saistītas atkāpes no vispārējām prasībām, ja vien vietējo specifiku pamato ar konkrētiem regulāri ievāktiem datiem.
Lai iegūtu šos datus, attiecīgajām sugām tiek veikts monitorings. Lūšu monitoringa mērķis ir sistemātiski iegūt datus par starptautiski apdraudētu, bet lokāli plaši izplatītu sugu, šajā gadījumā lūšu, populācijas stāvokli saistībā ar pieļaujamām izmantošanas normām un paņēmieniem, proti, noteikt, vai populācija sekmīgi atjaunojas ar pašreizējo medību slodzi.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»