BauskasDzive.lv ARHĪVS

FOTO: Ģimnāzisti dizainē T-kreklus

Zane Gorškova

2014. gada 11. decembris 19:04

13639
FOTO: Ģimnāzisti dizainē T-kreklus

Bauskas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolēni vizuālās mākslas nodarbībās rada oriģinālus kreklus. Skolotājs Bruno Bahs ierastās zīmēšanas stundas pārvērš radošā lidojumā. Pēdējo mēnesi 11. klases audzēkņi apguva gan teorētiski, gan praktiski, kā veidot T-kreklu dizainu. Viņi izstrādāja ideju un zīmolu, radīja skices, gatavoja paraugus un galaproduktus prezentēja klasesbiedriem un žūrijai, kuras sastāvā bija skolas, pašvaldības un vietējo uzņēmumu pārstāvji. Radošā projekta noslēguma pasākums notika trešdien, 10. decembrī, visiem kopā, lai cits no cita iedvesmotos un smeltos jaunas idejas, tā atklāj B. Bahs.

Skolēni projektu izstrādāja pāros. Rezultātā tapa ap 20 dažādu dizainu. To izstrādē tika izmantotas kontūrkrāsas un auduma krāsas, burtu un attēlu šabloni, audumi, dažādi papildelementi, piemēram, pogas un pērles un daudz kas cits. Atkarībā no idejas, jaunizveidotie zīmoli radīja T-kreklus sievietēm, vīriešiem un bērniem. To potenciālās cenas bija no trim līdz 15 eiro. Lielākoties jaunieši stāstīja, ka apģērbu varēs pasūtīt pie viņiem, kontaktinformāciju sameklējot mājaslapā un izmantojot pasta pakalpojumus. Daži skolēni uzskatīja, ka produktu sākotnēji varētu piedāvāt skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņos, bet vēlāk plašākai auditorijai. B. Bahs piebilst, ka paredzēts no T-krekliem izveidot izstādi.

Perspektīvu un radošu ideju netrūka. Viena no tām bija pāršūt un pārveidot vecus, bezgaumīgus vīriešu T-kreklus par sievišķīgiem apģērbiem. Jaunieši domāja, ka Bauskai nepieciešams savs unikālais krekls ar Bauskas pils simboliku, kas atpazīstamības ziņā varētu konkurēt ar zīmola «Rīga» popularitāti. Idejas dizainam tika meklētas vēsturē, it īpaši 17. gadsimtā, kad modē nāca mežģīnes, un mūsdienās, attēlojot populāru filmu un mūzikas grupu raksturojošu simboliku.

Konkursā laikraksta «Bauskas Dzīve» simpātiju balvu saņēma skolnieces Annija Augule un Paula Ruča, kuras izstrādāju zīmolu «Almost Perfect». Viņas stāstīja, ka sabiedrība dzīvo noteiktos «rāmjos», tāpēc, iegādājoties roku darinātos kreklus, meitenes aicināja skolasbiedrus būt dabiskiem, bez aizspriedumiem, attīstīt personību un būs oriģināliem.

Bauskas novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks trīs darbu autoriem dāvāja nākamā gada kalendāru, kurā izmantoti priekšsēdētāja fiksētie fotomirkļi. Par favorītiem arī R. Ābelnieks izvēlējās zīmolu «Almost Perfect». Priekšsēdētājs uzteica Linardas Metenes un Elīnas Borisānes humoristisko dizainu, kur T-krekla vienā pusē attēlota suņa priekša, bet otrā – kaķa aizmugure un uzraksts «We all have secrets» (tulkojumā no angļu valodas – ‘Mums visiem ir noslēpumi’). Trešo simpātiju balvu viņš pasniedza Rolandam Kovaļevskim un Valdim Vāveram, kuri radīja kreklu nākotnei, uz tā uzdrukājot 2016. gadu. Viņi apzinās, ka nākamajā mācību gadā absolvēs skolu, tāpēc centās apkopot spilgtākos skolotāju citātus un tos uzrakstīja uz apģērba, kas vēlāk asociēsies ar sentimentālām atmiņām. Prezentācijas laikā zēni demonstrēja, kā tapa dizains, papildinot to ar jauniem elementiem.

Bauskas Valsts ģimnāzijas simpātiju balvu direktors Raimonds Žabovs pasniedza Diānai Ramanei un Montai Krilovai. Viņas radīja dizainu Ziemassvētku noskaņās bērnu krekliem. Jauniešu darbu prezentēja modelis Ralfiņš, kur ļāva pārliecināties, ka krekls ir izveidots kvalitatīvi un skaisti. Direktors piebilda: «Bērni – tā ir mūsu nākotne.»

Savukārt uzņēmējs, kafejnīcas «Tornis» pārstāvis Andis Kaspars slavēja jauniešu Rolanda Liepas un Jāņa Vanaga darbu, kuri uz T-krekla attēloja miroņgalvu ar aizklātu muti. Zēni stāsta: «Dizaina idejas pamatā ir doma – «Be silent» (tulkojumā – ‘klusē’), jo mums visiem patiesībā ir aizliegts runāt. Dažkārt klusēšana un klausīšanās ir daudz vērtīgāka par runāšanu.» A. Kaspars uzteic arī zīmējuma vizuālos papildinājumus ar aplikāciju, kas uzlabo koptēlu.

Skolas direktors R. Žabovs skolēniem iesaka savos ar rokām darinātajos apģērbos nedēļu nākt uz skolu, jo tā varētu tos popularizēt un reklamēt. Viņš priecājas par skolēnu radošumu un labajām biznesa idejām.