Skaistkalnē rīko Kanepeni un atzīmē ciema 525. jubileju

Vecumnieku novada Skaistkalnes ciema 525. jubileja un tradicionālie Kanepenes svētki turpinājās no 31. jūlija līdz 3. augustam.
Svētku ieskaņu koncerti 31. jūlijā notika Mēmeles parkā un apdzīvotā vietā «Putni». Ne jau visiem ir laiks un iespēja apmeklēt sarīkojumus ciema centrā, tādēļ Skaistkalnes tautas nama amatierkopu dalībnieki devās brīvdabas koncertos, skaidro Līga Baļčūne, tautas nama vadītāja.
Baznīckalnā 1. augusta vakarā iedegās simtiem svecīšu, bet tautas nama apkārtnē un parkā sveces tika ievietotas vietējā amatnieka Mārtiņa Gasūna izgatavotajos metāla gaismekļos. Šo ideju skaistkalnieši nolūkoja akcijā «Staro Rīga», Mārtiņš samontēja gaismas ķermeņus pagājušajā rudenī. Pirmo reizi tos izmantoja 18. novembra svētkos. Līga Baļčūne priecājas, ka gaismekļus var lietot jebkurā gadalaikā. Tie ir droši, stabili un labi iekļaujas vidē.
Baznīcas svētku programmu veidoja Skaistkalnes paulīniešu klostera mūki, sadarbojoties ar Jelgavas diecēzes bīskapiem un priesteriem. Pirmās svētceļnieku grupas, kas kājām bija ieradušās no Rīgas, Jelgavas un citām vietām, klostera tēvi sagaidīja 1. augusta rītā. Ceļiniekiem naktsmājas piedāvāja Skaistkalnes vidusskola.
Skaistkalnes dievmāte ir ģimeņu aizbildne, tādēļ baznīcas ceremonijās piedalījās ļoti daudz jaunu ģimeņu ar maziem bērniem, kā arī vidēja un vecāka gadagājuma pāri. Skaistkalnes baznīcā 2. augusta Svēto misi, kas veltīta ģimenēm, vadīja Jelgavas diecēzes emeritētais bīskaps Antons Justs.
Dievkalpojumā precētie pāri atjaunoja laulību solījumus, bīskapa īpašu svētību saņēma topošās māmiņas, laulātie un bērni. Laulību solījumu rituālā precētie vīri nostājās baznīcas centrālās ejas vienā pusē, bet sievas – otrā. Katrs pāris sakļāva plaukstas un skaļi atkārtoja laulību solījumu vārdus. Vispirms tos skandēja vīri, tad – sievas.
Dievkalpojumā piedalījās Skaistkalnes paulīniešu klostera tēvi Jānis un Staņislavs, Bauskas katoļu draudzes dekāns monsinjors Jānis Zviedrāns, Ozolaines katoļu draudzes prāvests Romualds Baļčūns. Noslēgumā visi nodziedāja Latvijas himnu un devās procesijā apkārt dievnamam.
3. augusta rītā Svētā mise notika lietuviešu valodā. Vēlāk baznīcā spēlēja jauniešu pūtēju orķestris «Skaistkalne». Klātesošie svinīgi sagaidīja bīskapus. Svētku dievkalpojumu vadīja Edvards Pavlovskis, Jelgavas diecēzes bīskaps.
Svētku laicīgās programmas atraktīvs notikums bija dalībnieku gājiens. Kolonnas priekšgalā bija Biržu antīko automobiļu kluba «Ekipažas» vaļējs džips, kurā, retrostilā saposušās, sēdēja Skaistkalnes pagasta pārvaldes un citu ciema iestāžu vadītājas. Džipam sekoja divi militāri kravas auto ar jauniešu pūtēju orķestra dalībniekiem, kuri visu ceļu aizrautīgi spēlēja. Ciema galvenajā ielā skatītāju bija vairāk nekā gājiena dalībnieku.
Kolonna nogriezās uz Skaistkalnes brīvdabas estrādi, kur 2. augusta vakarā notika skaistkalniešu un ciemiņu koncerts. Bija ieradušies amatierkopu dalībnieki no Lietuvas Vabalinku ciema, no Rundāles, Iecavas, Bauskas un Baltinavas novada.
Skaistkalniešu un Baltinavas amatierteātra dalībnieku draudzība tiek uzturēta jau vairākus gadus. Arī Biržu antīko automobiļu kluba vīri Kanepenes svētkos piedalās ne jau pirmo reizi. Kluba pārstāvis Aliks Vasiļus atklāj: «Retroautomobiļu parādi Skaistkalnē rīkojām pirms diviem gadiem. Visiem iepatikās 1952. gada izlaiduma «Ford» džips, ko esam labi restaurējuši. Šo auto NATO uzdāvināja Lietuvas Bruņotajiem spēkiem ne jau kā relikviju, bet gan lietošanai armijā. Protams, vecais auto drīz vien salūza, un īstā vieta tam atradās mūsu klubā.»
Plašāk lasiet «Bauskas Dzīves» drukātajā versijā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»